Proiect Didactic Calitatea Mediului in Romania

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

OBIECTUL: GEOGRAFIA ROMÂNIEI


CLASA: a VIII-a
PROFESOR: Anghel Maria-Aura
SUBIECTUL LECŢIEI: Calitatea mediului înconjurător în România
TIPUL LECŢIEI: mixtă (de predare-învăţare-evaluare)
DURATA: 50 min.
MOTIVAŢIA: Această lecţie este importantă deoarece elevii vor identifica acțiunile care generează degradarea mediului înconjurător,
cât și dezvoltarea unor măsuri/soluții concrete de conservare a acestuia în România.
COMPETENŢE DERIVATE (Obiective operaţionale):
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive
C1: să prezinte cauze ale degradării mediului înconjurător în România;
C2: să explice pe baza textului din manual și pe baza hărții, diagramelor, graficelor, importanța menținerii suprafețelor forestiere în
vederea stopării fenomenului de deșertificare;
C3: să enumere activități antropice care produc dezechilibre ecologice;
C4: să explice importanța păstrării unui mediu sănătos în contextul dezvoltării durabile;
C5: să identifice în localitatea de domiciliu situații care pun în pericol calitatea mediului;
b) metodologice
C6: să asocieze pe baza imaginilor din manual, pagina 114, tipul de activitate antropică și elemental de mediu afectat;
C7: să identifice pa baza hărții din manual, pagina 114, arealele cu mediu critic datorat activităților economice din România;
C8: să analizeze imaginile din manual, pagina 115 și să identifice speciile ocotite prin lege în România;

1
c) atitudinale
C9: să manifeste interes pentru cunoaşterea particularităţilor calității mediului în România, prin participare activă şi conştientă la
activitate;
C10: să lucreze responsabil sarcinile formulate de către cadrul didactic
STRATEGIA DIDACTICĂ
a) Metode: conversaţia euristică, explicaţia, descoperirea, exerciţiul, lucrul cu harta, lucrul cu manualul, problematizarea;
b) Mijloace: Harta Fizică a României, atlasul geografic, manualul digital, imagini cu principalele zone afectate de
poluare/deșertificare/despăduriri, video-proiector, calculator, tabla,
c) Forme de organizare: activitate frontală, individuală
BIBLIOGRAFIE:
1. Dulamă, Maria Eliza, (2008), Metodologii didactice activizante. Teorie și practică, Editura Clusium, Cluj Napoca
2. Dulamă, Maria Eliza, (2008), Metodologie didactică. Teorie și practică, Editura Clusium, Cluj Napoca
3. Manual de geografie, clasa a VIII-a, (2020), Editura ART Klett, București

Desfăşurarea activităţii

Com Do Momentele Activitatea de predare- invăţare Strategii Evaluare


lecţiei didactice
peten za Activitatea profesorului Activitatea elevilor

ţe re
deriv
ate

2 Moment Verifică materialule necesare desfășurării orei de Pregătesc caietele, Conversaţia


min organizatoric curs manualele, celelalte
materiale

2
Notează absenţii

15 Reactualizarea Se face prin întrebări adresate frontal despre Identifică la harta fizică a Conversaţia Analiza
lecția ”Cracterizarea geografică a podișului României răspunsurilor
min cunoştinţelor Dobrogei-regiune geografică distinctă a Exercițiul

lor din lecţia Dobrogei”


anterioară
Harta fizică a
României

3 Pregătirea Se realizează prin prezentarea unui film Sunt atenţi. Conversaţia


min aperceptivă https://www.youtube.com/watch?v=8pGmqX- euristică
zGFs despre calitatea mediului înconjurător Răspund la întrebări.
Videoproiector

1 Anunţarea Anunţă titlul lecţiei și competențele urmărite. Scriu titlul lecţiei în


min temei si a caiete.
obiectivelor Scrie titlul lecţiei pe tablă.

Calitatea mediului înconjurător în România.


Evoluții recente

20 Dirijarea Adresează întrebări de reactualizare a Gândesc, își amintesc și Lucrul cu Stimularea


min învățării informațiilor din timpul orelor de geografie: formulează răspunsuri la manualul si cu activităţii
C1 întrebări harta elevilor prin
Ce este mediul înconjurător? (conexiune cu ghidarea
cunoștințele dobândite anterior) Descoperirea acestora spre
identicarea
Care sunt componentele sale naturale? Dar cele Urmăresc imaginile din răspunsurilor
C3 antropice? manual și formulează corecte
răspunsuri Manualul
Care sunt activitățile care conduc spre degradarea
mediului înconjurător? Identificați cauze ale Harta fizica a

3
acestui fenomen. Scriu în caiete. lumii

C6 Profesorul îi dirijează să analizeze imaginile din


manual de la pagina 114, astfel încât să realizeze
asocierea corectă dintre tipul de activitate Sunt activi, gândesc, Explicaţia
antropică ilustrat și elemental de mediu afectat, formulează răspunsuri
pe care îl aleg din lista de termini: relieful, Scriu în caiete
atmosfera, apele de suprafață, apele subterane,
solurile, biodiversitatea. Stimularea
participarii
Identificând drept cauză a degradării mediului Analizează harta și elevilor prin
formulează răspunsurile Conversația
înconjurător activitățile tehnologice din perioada învățare
corecte: cu risc euristică
C7 industrializării comuniste, profesorul cere elevilor dirijată
să analizeze Harta arealelor cu mediu critic major=București și Descoperirea
datorat activităților tehnologice, manual pagina principalele centre
114 și să precizeze arealele cu mediu critic datorat urbane ale României; cu Lucrul cu
activităților economice din România; risc minor= valea manualul si cu
Prahovei, valea harta
Mureșului, valea Oltului,
Conversaţia
valea Dâmboviței, etc
euristică

C4 Locuim într-o zonă montană, în care una dintre Formulează răspunsuri:


principalele activități economice este exploatrea Expunerea
despăduririle
lemnului. Cum se numește fenomenul de
decopertare a covorului vegetal forestier? Problematizare
Consecințe: producerea
Precizați consecințele acestuia asupra mediului a
alunecărilor de teren,
înconjurător și explicați cum poate declanșa
fenomenele de încălzire globală și deșertificare distrugerea habitaelor
animalelor, reducerea
cantității de oxigen din
atmosferă, creșterea

4
temperaturii globale prin Expunerea
faptul că, emisiile de
CO₂ în cantități și mai Lucrul cu harta
mari, subțiază stratul de
ozon și permit radiațților
C2 UV să traverseze
atmosfera.
Știind că cea mai mare suprafață acoperită de
păduri de pe teritoriul României se găsește în
munții Carpați și că zona în care locuim se Expunerea
încadrează în spațiul montan, analizați harta și Sunt atenţi, analizează
Videoproiector
diagramele din manual, pagina 115 și precizați materialele grafice și
care este legătura între suprafața acoperită de cartografice și Conversatia
păduri, volumul de lemn recoltat și speciile cele formulează răspunsuri: euristică
mai defrișate. DEȘI suprafețele
acoperite cu păduri sunt Exerciţiul
în creștere după anul
Harta fizică a
C6 2008, volumul de lemn
României
recoltat a avut perioade
de creștere și scădere din Harta și
2008 până în 2018. diagramele din
manual
Specia forestieră cea mai
recoltată este rășinoasele. Explicația

Scriu în caiete
C8
Citiți textul informativ de la ”Explorez”, pagina
115 și, pe baza imaginilor alăturate, localizați
speciile de floră și fauna în ariile naturale Citesc, studiază fișele de Descoperirea
protejate prezentare a speciilor de
plante și animale din Exercițiul
manualul digital și
5
rezolvă cerința

Fixarea Se face prin rezolvarea cerințelor din manual de Sunt atenţi, gândesc, Evaluare
finală
cunoștintelor la secțiunile ”explorez” și ”analiză critică” întreabă, răspund
min
Analiza
răspunsuri-
Primesc note în catalog și lor
carnete
Obţinerea Face observații asupra modului cum au răspuns
4 performanţei elevii și îi notează pe cei care au fost activi.
min

1
C9 min Anunţarea Profesorul formulează următoarea temă de studiu:
C10 temei Pe baza competențelor atinse pe parcursul orei de
curs, a activităților de învățare propuse și
desfășurate, dar și pe baza documentrii din alte
Aprecierea surse, ”Realizați un proiect cu idei, soluții și
2 clasei strategii de combatere a degradării mediului
min înconjurător din localitatea natală, prin
implicarea întregii comunități locale”

Elevii care s-au remarcat prin formularea


răspunsurilor, rapiditatea și logica acestora vor fi
6
notați corespunzător

S-ar putea să vă placă și