Proiect Didactic: Cultura Europei Occidentale În Evul Mediu, Cl. VI
Proiect Didactic: Cultura Europei Occidentale În Evul Mediu, Cl. VI
Proiect Didactic: Cultura Europei Occidentale În Evul Mediu, Cl. VI
Data:
Disciplina: Istoria românilor și universală
Clasa: a VI-a „B”
Profesor: Lefter Tatiana
Subiectul: ,,Cultura Europei occidentale și Bizanț.
Tipul lecţiei: de predare-învăţare
Competenţe specifice:
CS 2
Un. competenţe:
UC 2.1; UC 2.2.
Obiective operaţionale:
O1 – să descrie trăsăturile distinctive ale evoluţiei culturii Europei de Vest şi Centrale în sec. XI-XV
O2 – să identifice inovaţiile medievale europene şi influienţa lor asupra dezvoltării culturii mondiale
O3 – să dezvolte o atitudine pozitivă faţă de evoluţia culturii mondiale
Strategii didactice:
a) metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia euristica, brainstorming, explicaţia, expunerea, discuţia în şoaptă, graficul T,
argumentarea
b) moduri: frontal, individual şi în grup
Mijloace de învăţămînt:
Manualul de istorie medievală, cl. VI, D.Dragnev, Gh.Gonța, P.Cocîrlă, E.Draghnev, Chişinău, Ştiinţa, 2001.
Harta ,,Europa sec XIV-XV”.
Prezentare Power Point.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Anuntarea temei Auzind cuvântul ,,cultură”, ce va trece prin Elevii îşi expun părerile. Brainstorming
noi si a minte? Ce înţelegeţi prin acest cuvânt? Sunt interogaţi 3-4 elevi.
obiectivelor Cultura este totalitatea valorilor materiale şi Conversaţie
spirituale create de omenire, este ,,bunul euristică 3 min
suprem şi singur folositor”.
De aceea astăzi la lecţia de istorie vom studia Expunere
tema: ,,Cultura Europei de Vest şi Centrale în
sec. XI-XV” Elevii îsi fixează în caiete
Sunt anunțate obiectivele lecției. subiectul lectiei.
Realizarea Pentru a întelege cum a evoluat cultura în
sensului evul mediu, vă propun să lucrăm în echipe: 20 min
Elevii sunt grupaţi în echipe de cercetare:
Învăţământul Elevii răspund la întrebări Timp
Numiți principalele centre de cultură Spaţiu
medieval: mănăstiri, universități
Elevii individual citesc
Analizți studiu de caz Sorbona şi textul din manual și în Lucrul în grup
constată asemănările şi deosebirile dintr-o grup identifică răspunsul la
Universitate medievală şi una sarcini
contemporană. Conversaţia
O1 Ştiinţa
Elevii pregătesc o Studiu de caz
Caracterizți cele mai importante comunicare despre
invenţii ale culturii medievale: tiparul, aspectul examinat.
universităţile
O2 Explicati de ce dintre toate
invenţiile, anume tiparul revolutionează
societatea medievală?
Elevii îsi exprimă opiniile
Profesorul expune unele date importante
biografice despre Johanes Gutenberg,
considerat inventatorul tiparului.
Literatura
Numiţi şi caracterizaţi cele mai Noţiuni
O3 vestite opere ale Evului Mediu (cântece Elevii selectează din textul
lirice, legend epice, poeme epice, temei din manual operele
romane)
Cine erau trubadurii? Elevii evidenţiază
Arta asemănări şi deosebiri
Caracterizați stilul romanic și gotic dintre aceste stiluri
după algoritmul:
Stilul Stilul
romanic gotic
Dimensiuni
Plan
Aspect Graficul T
Arce
Ferestre
Susţinere
Decoraţii
Reflectia Învățământul 5min
Precizați importanţa studierii temei despre
cultură. Elevii numesc principalele
Știința opere literare ale perioadei
Explicați ce inovații datorăm culturii Conversaţia
medievale. Prezenţa bisericii în toate 2 min
Literatura domeniile culturii şi în
Argumentați expresia: „Biserica leagăn al literatură, învăţămînt, artă
culturii medievale” Argumentează expresia
Arta Argumentarea 3 min
Reafirmați şi accentuați mesajul cu care Formulează mesajul
trebuie să mergem de la lecție. lecției.
Va propun să formaţi cu termenii noi ca:
trubaduri, universitate, decan, rector, tipar –
propoziţii cu conţinut istoric.
Profesorul concluzionează şi îi întreaba pe 3 min
elevi, ce i-a impresionat cel mai mult. Conversaţia
Tema pentru De studiat tema. De răspuns la întrebarea Elevii îşi fixează tema în
acasa Cum credeţi, cultura are nevoie de caiete 3 min
susţinerea statului? Care este legătura
dintre cultură şi dezvoltarea societăţii?
1 grup – Învățământul
Precizați importanţa studierii
temei despre cultură.
2 grup – Știința
Explicați ce inovații datorăm
culturii medievale.
3 grup – Literatura
Argumentați expresia:
„Biserica leagăn al culturii
medievale”
Învăţământul
Numiți principalele centre de cultură medieval: mănăstiri,
universități
Analizți studiu de caz Sorbona şi constată asemănările şi
deosebirile dintr-o Universitate medievală şi una
contemporană.
Ştiinţa
Caracterizți cele mai importante invenţii ale culturii
medievale: tiparul, universităţile
Explicati de ce dintre toate invenţiile, anume tiparul
revolutionează societatea medievală?
Literatura
Numiţi şi caracterizaţi cele mai vestite opere ale Evului
Mediu (cântece lirice, legend epice, poeme epice, romane)
Cine erau trubadurii?
Arta
Caracterizați stilul romanic și gotic după algoritmul:
Stilul romanic Stilul gotic
Dimensiuni
Plan
Aspect
Arce
Ferestre
Susţinere
Decoraţii