Colonizarea Greacă, Clasa A V-A

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Arbuzneac Diana


Disciplina:
Clasa: a _V_-a
Data:
Durata lecţiei: 45 min.
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Europa în antichitate. Grecia antică

SUBIECTUL LECȚIEI: Formarea polisurilor. Colonizarea greacă.

Unități de competențe. Lecţia va contribui la formarea următoarelor unități de competenţe:


3.1
3.2
3.3
5.1
Obiective opraționale:
La finele lecţiei elevul va fi capabil:
O.1- să definească noţiunile de polis, cetăţean, colonie, metropolă, barbari, folosind dicționarul istoric.
O.2- să identifice cauzele apariţiei polisului, completînd un clustering.
O.3- să prezinte cauzele care au determinat declanşarea procesului de colonizare în lumea greacă.
O4- să localizeze principalele colonii greceşti de pe ţărmul Mării Mediterane şi Mării Negre.
O5- să aprecieze consecințele marii colonizări grecești, redactând un text istoric.

Tipul lecţiei:

- lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor;


- lecție de formare a capacităților de înțelegere /aplicarea/ analiză/ sinteză/ evaluare;
- lecție mixtă;
- lecție de sinteză;
- lecție de evaluare).

Tehnologii didactice:
Forme: Lucrul individual, frontal
Metode și procedee: сonversaţia, explicaţia, cercetarea hărţii, problematizare, demonstrația,
argumentarea, expunerea, selectarea informației din surse, citire intensivă.

Mijloace de învăţământ: manualul, proiector, calculator, tabla, foi, fişe de lucru.


Forme, metode, tehnici de evaluare: frontală, continuă, observarea sistematică, evaluarea informală,
criterială, calitativă, divergentă, formatoare, verificarea.

Desfășurarea activității:

Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii


activității (min) didactice
Ob.
1.Moment organizaoric. Elevii demonstrează că sunt
FAMILIARIZARE 2. Evaluarea temei pentru acasă pregătiți pentru activitate.
Ilustrează unele elemente ale civilizației grecești în
civilizația europeană contemporană
3. Localizaţi pe hartă teritoriul locuit în antichitate
de către vechii greci.
- Se localizează pe hartă teritoriul locuit de greci în
Antichitate (sudul Peninsulei Balcanice, insulele
din Marea Egee şi coasta de apus a Asiei Mici).
4. - Prezentaţi condiţiile geografice specifice
Greciei Antice?
Grecia este străbătută de lanţuri muntoase, întâlnim
dealuri şi coline, suprafaţa câmpiilor fiind mică.
Clima este călduroasă şi secetoasă.
Realizăm rebus.
STRUCTURARE Anunțarea subiectului și a obiectivelor lecției.
Analizează explicațiile.
Explicarea termenilor noi.

Datorită condiţiilor de mediu nefavorabile


agriculturii şi a prezenţei ţărmurilor crestate vechii
Elevii identifică cauzele.
greci au devenit navigatori şi negustori pricepuţi. S-
au dezvoltat meşteşugurile. 1. CAUZE
POLIS = cetate – stat ECONOMICE:
-Polisul grec cuprinde un teritoriu (oraş şi pământ necesitatea unor noi terenuri
înconjurător) şi comunitatea de oameni (cetăţenii). agricole, dezvoltarea
1. Profesorul prezintă perioada în care a avut loc comerţului
colonizarea în lumea greacă Sec. VIII – VI î.Hr. SOCIALE: creşterea
-se defineşte procesul de colonizare, se scrie pe numerică a populaţiei,
tablă: fenomen de migraţie a elenilor din cetăţile accentuarea diferenţelor între
lor, care a dus la întemeierea de noi aşezări numite cetăţeni, intensificarea
colonii conflictelor sociale
-cetate mamă – metropolă POLITICE: lupta
2. -Se prezintă elevilor harta istorică “Colonizarea pentru putere între polisuri,
greacă” din Atlasul de istorie universală. Se pericolul persan
identifică împreună cu elevii principalele regiuni
în care s-au întemeiat colonii.
Analiza textului din manual.
DIRECŢII MAREA MEDITERANĂ:
Marsilia, Siracusa, Neapolis, Tarent, Naucratis
MAREA NEAGRĂ:
Bizanţ, Histria, Tomis, Callatis
APLICARE Apreciați consecințele marii colonizări grecești. Realizează sarcina.
Elaborați un text istoric de 4-5 enunțuri.

tema de casă fixează în agende/caiete.

Timp rezervat temei de acasă:_____ min

1. P O S E I D O N 1. Zeul mărilor și al oceanelor; poseidon


2. Autorul poemului „Odiseea” Homer
2 H O M E R
3. Poem ce descrie evenimente
3. I L I A D A din războiul troian; Iliada
4. Muntele pe care locuiau zeii
4. O L i M P greci; Olimp
5. H E S i O D 5. Cel mai mare zeu grec. (zeus)

S-ar putea să vă placă și