PROIECT DIDACTIC - Pronumele Demonstrativ

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: Școala Gimnazială Nr.307


PROFESOR: Albu Andreea Patricia
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
CLASA: a VII-a
DATA: 2023
SUBIETUL LECȚIEI: Pronumele și adjectivul pronominal demonstrativ
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Granițe între lumi-IV
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
TIMPUL ALOCAT: 50'

COMPETENŢE GENERALE:

4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

COMPETENȚE SPECIFICE:

4.1. Utilizarea structurilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă şi precisă a intenţiilor comunicative
4.2.Aplicarea conștientă a achizițiilor lexicale și semantice de bază, din limba română standard,
pentru exprimarea corectă a intenției comunicative

Obiective operaţionale:

La încheierea activităţii didactice, elevii vor fi capabili:


O1: să recunoască pronumele demonstrativ
O2: să realizeze distincția dintre un pronume demonstrativ și un adjectiv pronominal demonstrativ
O3: să identifice funcția sintactică îndeplinită de pronumele demonstrativ și adjectivul pronominal
demonstrativ

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, explicația, învățarea prin descoperire,


exercițiul, expunerea, jocul.
Forme de organizare ale activităţii: activitate frontală, alternată cu activitate individuală.
Metode și tehnici de evaluare: aprecierea verbală.

Resurse:
a. Umane: 31 elevi
b. Materiale/mijloace de învăţământ: tablă, markere, tablă inteligentă.
c. Timp: 50 de minute

Locul de desfăşurare a lecţiei:


Sala de clasă.
Bibliografie:
 SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DAVIDOIU-ROMAN,
Anca, CORCHEŞ, Horia, 2017, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VII-a,
Editura Art, Bucureşti.
 MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE, 2017, Programa şcolară pentru disciplina
Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti.
Secvențele Strategii didactice Metode/
instruirii/ Crearea situațiilor de învățare Instrumente
durata Metode/ Mijloace de Forme de de evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee învăţământ organizare
1. Moment Profesorul salută, face prezența Elevii se pregătesc pentru
organizatoric și asigură un climat adecvat începerea orei de limba şi
2’ desfășurării lecției. literatura română.

2. Verificarea Verifică tema (exercițiile din Deschid caietele cu tema Activitate Apreciere
temei și a manual de la pronumele și și verifică. verbală
frontală
cunoștințelor adjectivul pronominal Pun întrebări dacă au
anterioare demonstrativ).
neclarități.
5’ Pun întrebări din lecția
anterioară.
Profesorul le spune că vor Elevii participă activ la Activitate Apreciere
3. Captarea descoperi un alt tip de pronume. conversație și joc. verbală
Dialogul frontală
atenţiei Le scrie pe tablă următoarele Cei care rămân în bănci
cuvinte: acela, acesta, același, vor face propoziții cu
2’ celălalt și scoate în fața clasei pronumele scrise pe tablă
doi elevi. raportându-se la colegii
lor din față. Învățarea prin
descoperire

Jocul

Profesorul le spune elevilor că în Elevii ascultă cu atenție. Expunerea Tabla Activitate


4. Anunţarea această oră vor învăța despre frontală
Caietele
temei şi a pronumele demonstrativ. Elevii își notează în
obiectivelor Le precizează obiectivele caiete titlul lecției. elevilor
operaționale într-o manieră
operaţionale
accesibilă elevilor, ca puncte de
1’ discuție ale lecției.
Se scrie titlul pe tablă.
În continuare, profesorul le Elevii sunt atenți și își Conversația Tabla Activitate
5.Prezentarea prezintă definiția pronumelui notează în caiete. frontală Aprecierea
Problematizarea Tabla
conţinutului şi demonstrativ. răspunsurilor
dirijarea Exercițiul inteligentă
învăţării/
Le prezintă tabelul cu formele Învățarea prin Caietele
procesului de
formare a pronumelui demonstrativ. descoperire elevilor
competenţelor Le prezintă pronumele
30’ semiindependent și articolul
demonstrative.
Oferă explicații prin exemple.

Pentru a descoperi informațiile


despre adjectival pronominal
demonstrativ,profesorul pornește
de la un exemplu și le arată
diferența:
Aceasta vizitează muzeul.
Această fată vizitează muzeul.

Le prezintă câteva exemple


legate de ortografie.

Le spune că funcțiile sintactice


sunt la fel ca la substantiv.

6. Obţinerea Profesorul le propune rezolvarea Elevii ascultă indicațiile Dialogul Caietele Activitate
performanţei și exercițiilor din manual, pagina profesorului. Exercițiul elevilor frontală Aprecierea
asigurarea 139. verbală
feed-back-ului Se oferă să participe la
8’ dialog.

Ies la tablă.
Aceștia îi spun
profesorului eventualele
neclarități.
7.Intensificarea Profesorul le comunică tema Elevii ascultă explicațiile Explicația Caietele Activitate
retenției și a pentru acasă. și își notează tema. elevilor frontală
transferului Pronumele și adjectivul
cunoştinţelor pronominal demonstrativ. din
2` Caietul Elevului.

S-ar putea să vă placă și