Proiect Didactic 2022-2023: Prof. Înv. Preșc.: Breazu Ramona Georgiana Director
Proiect Didactic 2022-2023: Prof. Înv. Preșc.: Breazu Ramona Georgiana Director
Proiect Didactic 2022-2023: Prof. Înv. Preșc.: Breazu Ramona Georgiana Director
2022-2023
DIRECTOR:
Prof. Delia Corina Du Preez
București 2022
Unitatea de învățământ: Grădinița nr. 52, București
Grupa: Mijlocie ,,A’’
Nume și prenume cadru didactic: Breazu Ramona Georgiana
Funcția: Profesor pentru învățământ preșcolar
Data: 09.12.2022
PROIECT DIDACTIC
CENTRE DE INTERES
1. STIINȚĂ: ,,Drumul Moșului către cadourile rătăcite”
Obiective:
ALA1:
să utilizeze etapele de lucru în confecţionarea ornamentului de brad;
să construiască în mod original și personal fabrica de jucării a Moșului;
să creeze un tablou specific Crăciunului prin așezarea pieselor de mozaic;
ALA2:
-să respecte regulile prevăzute de joc și comenzile primite;
-să răspundă motric la sarcina dată;
Comportamente:
ALA1:
integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.
ALA2:
coordonarea mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.
Strategii didactice:
Metode si procedee:
conversaţia;
explicaţia;
demonstraţia;
exercițiul;
Materiale didactice:
Artă: aripioare îngeraș, bucățele de paie de suc din carton, lipici, bețișoare de înghețată, sclipici.
Construcții: cuburi de lemn.
Bibliotecă: planșă și piese mozaic.
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, S.Borţeanu, R. Brănişteanu, S. Breben, M. Fulga, F. Grama, R. Haiden, E.
Ignat, L. Mânzu, G. Necula, I. Nicolae, C. Popescu, D.Răileanu, editura DPH, Bucureşti 2017
„Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – Ghid pentru cadrele didactice”, F. Grama, M. Pletea, L. Culea,
A. Sesovici, A. Ciobotaru, C. Sânu, G. Dinc
„Metodica Activităților Instructiv-Educative în Grădinița de copii” –coordonatoare Insp. în M.E.C Viorica Preda, Smeianu
Marcela, Veronica Georgescu, Anca Păunescu, Vladu Victorița, Tureanu Maria, Drocan Gheorghița, Daniela Răileanu,
Eugenia Ignat, Anișoara Ciobanu, Crăciun Silvia.
„Metode interactive de grup”-ghid metodic-Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, editura
Arves, 2002.
DESFASURAREA ACTIVITATII
La centrul Bibliotecă:,,Luminite de
Craciun”, voi sugera copiilor ca mozaicul să
capete forma unei instalatii de Craciun.
Scopul activității este acela de a îmbina
piesele de mozaic după propria
imaginație.Se urmărește stimularea
creativității și emiterea unui număr mai mare Planșe, piese mozaic
de ideei privind modul de realizare al
tabloului.
Se va explica modul de lucru.
Se reamintește copiilor comportamentul Capacitatea
adecvat în timpul activității.Copiii vor fi de îmbinare a
îndrumați spre centre, unde vor lucra. În pieselor din
timpul lucrării, voi interveni cu indicații acolo mozaic
unde este cazul.
La centrul Construcții:,,Fabrica de
jucării, a lui Moș Crăciun”
Mașina de făcut ursuleți de pluș a luat foc și
a ars o parte din fabrica de jucării. O să îi
dăm o mână de ajutor moșului și o să îi
reconstruim fabrica din cuburi de lemn mari
și mici.
Voi sugera copiilor să iși folosească
imaginația pentru a reconstrui fabrica de
jucării. Scopul activității este acela de a Cuburi de lemn
îmbina cuburile de construcție după propria
imaginație.Se urmărește stimularea
creativității și emiterea unui număr mai mare
de ideei privind modul de realizare al
acesteia. Capacitatea
Se va explica modul de lucru. de îmbinare a
cuburilor de
Se reamintește copiilor comportamentul lemn
adecvat în timpul activității.Copiii vor fi
îndrumați spre centre, În acest timp, voi
interveni cu indicații acolo unde este cazul.
Asigurarea Lucrările vor fi observate de mine și de copii. Observația Deprinderea
feedbak-ului Îi voi încuraja să își exprime părerea despre Conversarea de a avea o
propria lucrare și despre celelalte lucrări. euristică părere
Se vor face aprecieri verbale asupra felului în Conversația Apreciri
Încheierea care au participat la desfașurarea activitații. euristică stimulative,
activităţii aplauze.