DP

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: PREGATITOARE
PROPUNĂTOR:
DISCIPLINA: DP, CLR, AVAP, MM
UNITATEA TEMATICĂ: UNIVERSUL
SUBIECTUL LECŢIEI: EMOTIILE si SENTIMENTELE
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ
TIPUL ACTIVITĂŢII: MIXTĂ

COMPETENŢE SPECIFICE:
Dezvoltare personala
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară
Comunicare in limba romana
2.1 Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.2 Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
Arte vizuale si abilitati practice
2.3 Realizarea de obiecte/ constructii/ folosind materiale usor de prelucrat si tehnici accesibile.
Muzica si miscare
2.2 Redarea cantecelor insotite de miscarea sugerata de text

Scopul lecţiei: formarea/ dezvoltarea la elevi a deprinderii de a recunoaște și exprima propriile


emoții; formarea/ dezvoltarea la elevi a deprinderii de a formula și de a accepta complimente, de
a identifica emoția trăită.
Obiective operaţionale:
Ob1. – să denumească emoțiile de bază, asociind imaginea reprezentativă unei emoții cu o
situație corespunzătoare, reală sau imaginară; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
denumește corect cel puțin o emoție, corelând: imagine – emoție/ imagine – situație/ emoție –
situație;
Ob2. – să identifice emoția declanșată de o exprimare politicoasă, formulând complimente la
adresa colegilor și răspunzând acestora; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
realizează corect cel puțin o corelație: imagine – emoție/ imagine – situație/ emoție – situație;
Ob3. – să precizeze ce simt în anumite situații familiare, formulând corect răspunsuri pentru
întrebările referitoare la emoțiile de bază trăite când sunt complimentați/ când jucăriile au hotărât
să plece de acasă sau asociind o culoare emoției trăite și argumentând alegerea făcută; obiectivul
se consideră realizat dacă fiecare elev formulează corect cel puțin un răspuns/ asociază și
argumentează alegerea făcută.

Strategia didactică:
A. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul (Pălăria emoțiilor, Mingea călătoare,
Răspunsul în imagini, Conferința de presă, Tabloul emoțiilor)
B. Mijloace de învăţământ: laptop, pălărie, jetoane care exprimă emoții de bază; jetoane,
foarfece, înregistrare cu cantecul Fuga jucariilor
C. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe

Bibliografie:
- Ministerul Educaţiei Naţionale– Programa școlară pentru Clasa Pregatitoare, 2013
- Ghidul cadrului didactic Clasa Pregatitoare editura TREND
- Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului,- Curriculum pentru educatia timpurie
a copiilor de la 3 la 6\7ani, 2008
Momentele activitatii

1. Moment organizatoric
(1’) Asigur condiţiile necesare desfăşurării optime a orei de dezvoltare personală:
-aerisesc sala de clasa,
-pregătesc materialul didactic
Elevii se pregătesc de oră.
Metode si procedee - exercițiul, conversația explicația
Forme de organizare - activitate frontală

2. Captarea atenţiei
(4’) Ob1.
Propun spre desfășurare jocul Pălăria emoțiilor.
Descrierea jocului:
*Într-o pălărie se află jetoane reprezentand emoțiile de bază (bucurie, tristețe, frică, furie
surpriza).
Propun elevilor să extragă câte un jeton din pălărie, să denumească emoția reprezentată și să o
asocieze unei situații reale sau imaginare.
Inițiez o discuție pe baza acestor emotii și realizez legătura cu noua lecție. Se utilizeaza din nou
textul de la CLR despre Micul Print. Invatatoarea il reciteste.
Elevii extrag din pălărie imagini in care sunt reprezentate emoții de bucurie,tristețe, frică, furie.
Denumesc emoția reprezentata in imagine și o asociază cu o situație din experiența personală sau
din imaginație. Participă la discuțiile cu privire la acțiunile/ situațiile prezentate.
*Metode si procedee - exercițiul, conversația, pălărie cu jetoane care exprimă emoții de bază
*Forme de organizare - activitate frontală
*Forme de evaluare - aprecieri verbale.

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor lecției


(1’) Anunţ elevii că în această oră o să denumim emoțiile, vom identifica imaginea care
corespunde unei emoții; ne vom exprima politicos, formulând complimente la adresa colegilor și
răspunzând acestora; vom spune ce simțim în anumite situații din viața noastră, formulând
corect răspunsuri pentru întrebările adresate și vom asocia o culoare emoției trăite, spunând de ce
am ales culoarea respectivă; trebuie să fie atenți și activi.

4. Prezentarea optimă a conţinutului şi dirijarea învăţării


(20’) Ob3., Ob2.
Propun spre desfășurare jocul „Dă-mi puțină fericire”.
Descrierea jocului:
* Inițiez o discuție referitoare la ceea ce înseamnă un compliment şi cum te simţi când faci sau
când primeşti unul.
” Un compliment este un cuvânt frumos, o apreciere pe care o atribui unei persoane.”
* Solicit fiecărui copil să decupeze cat mai multe stelute din hartie cartonata
* Propun elevilor să se mişte liber prin clasă, să formeze echipe şi să adreseze câte un
compliment fiecărui coleg din echipa sa. După ce vor face complimentul, vor oferi o steluta
persoanei cu care au interactionat.
*Inițiez o discuție referitoare la emoțiile pe care le trăim, întrebări şi răspunsuri pentru
înțelegerea acestora.
Exemple:
- Cum te-ai simțit când ai făcut un compliment cuiva?
– Cum te-ai simțit când altcineva ți-a făcut un compliment?
- Crezi că acele complimente pe care le-ai primit astăzi sunt adevărate?
– Credeți că fiecare persoană ar trebui să se simtă bine atunci când face o faptă bună?

5. Obţinerea performanţei (8’)


Elevii vor audia un cantec pentru a-si aminti de aceasta activitate – Fuga jucariilor

Activitate în completare (10’)


Propun elevilor sa lipeasca stelutele pe plansa cu Sistemul Solar

6. Aprecieri şi recomandări (1’)


Emit aprecieri generale, individuale referitoare la modul de participare al elevilor la activitate şi
fac anumite recomandări, dacă este cazul

S-ar putea să vă placă și