Proiect Didactic Cerc - Clasa A III-A Mocanu

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 15

Dacă îmi spui, o să uit, dacă îmi arăți o să țin minte, dar dacă mă implici o să înțeleg!

Cerc pegagogic

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 BARCEA

AN ȘCOLAR 2023-2024

CLASA a III-a

1
PROIECT de LECŢIE

Data: 20.01.2024
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr. 2 Barcea
Clasa: a III-a
Învățătoare : Mocanu Mihaela
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Semnele nescrise ale naturii
Subiectul lecţiei: Substantivul-recapitulare
Tipul lecţiei: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor

Formă de realizare: activitate integrată

Discipline integrate: Limbă și literature română

Muzică și mișcare

Arte vizuale și abilități practice

COMPETENȚE GENERALE:

1. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare

2. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare

3. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE:

Limba și literatura română

1.4. Manifestarea curiozitătii față de diverse tipuri de mesaje în context familiare

3.1. Extragerea unor informatii de detaliu din texte informative sau literare

4.5 Manifestarea disponibilității pentru transmiterea în scris a unor idei

2
Muzică și mișcare

2.1 Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv cu asocierea unor elemente de mișcare

Arte vizuale și abilități practice

1.3 Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual

Obiective operaționale

a) Domeniul cognitiv

O1– să definească substantivul ca parte de vorbire;


O2- să identifice substantivele din textul dat;
O3 – să precizeze categoriile gramaticale specifice substantivului ( fel, număr,gen);
O4 – să alcătuiască propoziții cu substantive după indicațiile date ;

b) Domeniul psihomotor
O5 – să asculte cu atenţie indicaţiile primite ;
O6- să manifeste comportamente interactive pe toată durata activitătii.
c) Domeniul afectiv
O7– să manifeste înţelegere şi corectitudine în aprecierea răspunsurilor colegilor.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,demonstraţia,exerciţiul, observaţia, lectura,
metoda piramidei, R.A.I, jocul didactic, exerciţiul, diamantul
b) Mijloace de învațământ: fişe de lucru, instrumente de scris, tablă, laptop,videoproiector
c) Forme de organizare: frontal, individual, perechi, activităţi de grup

3
RESURSE DIDACTICE
 Temporale : 45 minute
 Spațiale: sala de clasă
 Umane: 24 elevi

BIBLIOGRAFIE

 Bărbulescu G., Besliu D., (2009).Metodica predării limbii şi literaturii române în învăţământul
primar, EdituraCorint
 Programa şcolară pentru disciplina Limba și literature română, clasele III-IV, aprobată prin
ordin al ministrului nr. 5003/02.12.2014
 Mihăiescu, M., Pacearcă, A. D., Alexe, C., Brebenel, O., 2016. Limba și literature română-
manual clasa a III-a, Editura Intuitext
 G. A. Farcaș, C. Cristea, L. Dima, G. Soficu, P. A. Lazăr, Proiecte didactice pentru
învățământul primar, Ed. Sf Mina, Iași, 2015
 Curs de perfecționare “Metode și tehnici de învățare colaborativă” Universitatea pentru Străini
Dante Alighieri, Italia

4
Scenariul didactic al lecţiei

Nr.
Secvenţele Ob.op
Crt Demersul didactic Strategii didactice Evaluare
lecţiei .
.

Activitatea învăţătorului Activitatea Metode şi Material Forme de


elevilor procedee didactic organizare
1. Moment Se creează condițiile necesare Elevii îşi Conversaţia frontal Observarea
organizatoric pentru buna desfășurare a activițății pregătesc cele Instructaj Material sistematică a
1’ şi se pregătesc materialele necesare. necesare verbal necesar comportamentu
pentru lui elevilor
începerea
orei.
2. Captarea O7 Propun elevilor o poezie/ghicitoare: jocul Tabla, Frontal şi Aprecieri
atenţiei Propun elevilor o poezie/ Anexa 1 laptop individual verbale
2’ Ghicitoare: videoproiect
Sunt destul de înţelept, or Capacitatea de
Sunt fiinţă, lucru, obiect, instrumente a recepta un
Mă găseşti în casă, scris mesaj oral
Pe scaun, la masă…
Sunt munte, pădure şi floare,
Sunt nor, sunt ploaie, sunt soare,
Sunt om, fluturaş, rândunică,

5
Carpaţi, Bucureşti, Iepurică,
În fiecare zi, în fiecare noapte,
Mă rosteşti tare, în gând sau în
şoapte.
În dragoste şi ură, tristeţe, bucurie,
Pe toate le ai datorită mie.
Sunt necesar în orice spui
Şi de folos sunt eu oricui.
Mai îndrăzneţ, mai emotiv,
Sunt cunoscutul …………… .

3. Actualizarea Se dirijează următoarea discuție: Elevii sunt Coversația Frontal Observarea


cunoștințelor Ce este substantivul? atenţi , Metoda R.A.I. sistematica a
O1 Dați exemple participă, comportamentu
3’ O7 De câte felulri este substantivul? răspund individual lui elevilor și a
Dați exemple răspunsurilor
Câte numere are substantivul?
Dați exemple
Câte genuri are substantivul? Aprecieri
Dați exemple. verbale

6
4. Anunţarea Anunț titlul lecției: Substantivul - Conversație tablă frontal
temei şi a aplicații-recapitulare. Se scrie
obiectivelor data și titlul lecției pe tablă. Voi
1’ comunica elevilor , pe înțelesul lor,
care sunt obiectivele lecției.
Recapitulare O5 Exerciții- elevii vor rezolva Explicaţia Frontal Observarea
și sarcinile date Elevii fișe sistematica a
sistematizare O2 Anexa 2 analizează Instrumente comportamentu
a Etapa individuală- fiecare elev va de scris lui elevilor și a
cunoștințelor O3 citi textul dat, apoi va rezolva Metoda Individual răspunsurilor
anterioare sarcina indicată piramidei
25’ Dezbat
Anexa 3
Etapa pe perechi- elevii se
grupeaza câte doi, în pereche, vor perechi Aprecieri
rezolva sarcini, verifica reciproc Conversație Verbal
rezultatele care apar in interiorul Exercitiu de
perechii. Descoperă interacțiune
Pe grupe

O4 Participa activ

7
Anexa 4 conversație observarea
Etapa de grupuri de patru- frontal sistematica a
observă imaginea dată, apoi rezolvă comportamentu
sarcinile indicate ; se confruntă, lui elevilor și a
concept noi răspunsuri, indentifică răspunsurilor
concluzii Formulează

Etapa pe întreaga clasă- se Verifică


O5 realizează comparația între soluții
răspunsurile grupurilor, concluzii
O6 finale

Obţinerea O1 Se propune sinteza Elevii Metoda Fişe de lucru


participă la
Performanţei O2 principalelor informații folosind diamantul instrumente
rezolvarea
/Activitate O3 metoda diamantului : sarcinilor de de scris
lucru
recreativă Numește titlu lecției:
12’ Substantiv
Descrie : Ce denumește
Substantiv
substantivul ? Ființe,lucruri
fenomene
ființe , lucruri, fenomene
De câte feluri este substantivul ? Comun,
propriu,
8
Câte numere are ? singular ,
plural
O7 Comun, propriu, singular, plural
Feminin,
masculin,
Câte genuri are ?
Neutru

cuvânt
Parte de vorbire : Cuvânt

Cântecul substantivului pe melodia


« un elefant se lagăna »
Încheierea Se fac aprecieri individuale și Tema: Scrie Recompensă Aprecieri
lecţiei colective asupra modului de un text de 10- fiecărui elev verbale
1’ participare la activitate. 12 enunțuri,
Se da tema pemtru acasă. pe baza
desenului
(anexa 4)
respectănd
cele trei părti
ale textului
introducere,
cuprins ,
incheiere

9
10
Anexa 1
Ghicitoare:
Sunt destul de înţelept,
Sunt fiinţă, lucru, obiect,
Mă găseşti în casă,
Pe scaun, la masă…
Sunt munte, pădure şi floare
Sunt nor, sunt ploaie, sunt soare,
Sunt om, fluturaş, rândunică,
Carpaţi, Bucureşti, Iepurică,
În fiecare zi, în fiecare noapte,
Mă rosteşti tare, în gând sau în şoapte.
În dragoste şi ură, tristeţe, bucurie,
Pe toate le ai datorită mie.
Sunt necesar în orice spui
Şi de folos sunt eu oricui.
Mai îndrăzneţ, mai emotiv,
Sunt cunoscutul …………… .

Anexa 2 MUNCĂ INDIVIDUALĂ


Citește textul de mai jos:
Să nu mă dati de gol, dar omul de zăpada eu l-am ascuns la Polul Nord. In primăvara se trezise
gol și apoi la Pol este un oarecare ger cum e la noi in frigider. Omului de zăpada frigul ii prinde
bine, il menține.
Să vă mai spun un secret: frigul de acolo are spor pentru că eschimoșii au uitat să-i monteze
contor. Am căutat in zadar să descopăr măcar o priză. Rezultatul: un pui de focă confundându-
mă cu un detectiv, m-a azvârlit de pe banchiză. Așa că la Pol gerul are tărie pe vecie. Iți doresti
un munte de gheață? Plutește singur spre tine, il trage o ață. Pe acolo focile, urșii albi nu merg,
fiecare stă frumos pe câte un aisberg.
11
Traficul e cum s-ar spune rezolvat prin plutit sau alunecat.
La Polul Nord toată lumea are chef de joacă. Unii se trag cu săniile, alții se joaca de-a v-ați
ascunselea și se închid în gheață pentru o mie de ani.
La Pol și pinguinii au un rost, sunt ca boabele de piper care trag un hotar intre munții albi și cer.
Ascultați la mine, la Pol apa s-a întrecut pe sine, e și apă-apă, plină de pești, dar și palat de
gheață doldora de povești.
(La Pol e curat, după Lucia Olteanu)
a) Selectează din text un substantiv comun care denumește o ființă: ....................................
b) Selectează din text un substantiv comun la numărul singular și unul la numărul plural:
...................................................................
c) Selectează din text un substantiv la genul masculin și un substantiv la genul feminin.
....................................................................

Anexa 3 LUCRAȚI ÎN PERECHI


1. Scrie numărul substantivelor :
omul- țară-
zăpadă- ape-
secret- eschimoși-
săniile- focă-
vânători- banchiză-
2 Precizează genul și numărul următoarelor substantive comune:
pinguin-
sanie-
3 Transformă substantivele comune in substantive proprii:
român- brașovean-
african- moldovean-
4. Asociază fiecare element din coloana A cu elemente corespunzătoare din coloanele B:
B A B
12
fetițe substantiv comun caiet
Nicolae nas
țară frați
Mihai Eminescu România
jucării substantiv propriu Dunăre
Patrocle casă
Anexa 4 LUCRAȚI PE GRUPE

Observă imaginea, apoi alcătuiește trei propoziții în care :


 să existe patru substantive comune , la numărul singular;
 un substantiv propriu să se afle la sfârșitul propoziției;
13
 să se afle trei substantive comune la numărul plural.

Anexa 5 Metoda Diamantului

14
SUBSTANTIV

FIINȚE LUCRURI FENOMENE

COMUN PROPRIU SINGULAR PLURAL

FEMININ MASCULIN NEUTRU

CUVÂNT

15

S-ar putea să vă placă și