0% au considerat acest document util (0 voturi)
31 vizualizări3 pagini

0ra de Sinteză Polinoameproiect Lectie

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1/ 3

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a IX-a
Unitatea şcolară:
Disciplina: Matematică
Profesor: Beșliu Aliona
Tema: Ora de sinteză
Tipul lecţiei: lecţie de recapitulare
Unități de competenţe: 1.1 - 1.7, 2.1 - 2.6
Obiective:
La finalul orei elevii trebuie :
- să aplice corect operaţiile cu polinoame
- să identifice gradul polinomului
- să determine restul împărțirii unui polinom la un binom, trinom
- să aducă o expresie la forma mai simplă
- - să manifeste interes și perseverență în cadrul lecției
Metode didactice:
- exerciţiul frontal şi individual
-analiza unor exerciţii din fişele date
-corectarea şi evaluarea individuală
- conversaţie frontală
-explicaţia
-exemplificarea
Resurse materiale: - fişă de autoevaluare
Matematica – manual clasa a XII-a, Ed. Didactică şi pedagogică

Desfăşurarea metodică a lecţiei

EVENIMENTELE ACTIVITĂŢILE DIN LECŢIE STRATEGIA


LECŢIEI P – PROFESOR, E - ELEV DIDACTICĂ:
M.M.M.
Captarea atenţiei. Profesorul face prezenţa, verifică dacă există cretă,
Pregătirea clasei pt. cere elevilor să aibă caietele pe bancă, verifică tema
lecţie. Titlul lectiei: Conversaţia
Exerciţii recapitulative - polinoame
Prezentarea de
material pentru Prezentare Power Point:
reactualizarea - competenţele specifice lecţiei
cunoştinţelor -prezentarea modului de evaluare a acestu capitol, prin
anterioare însuşite. prezentarea fiselor de munca independenta pregatite. conversaţie
frontală
Informarea elevului Se distribuie fişele de muncă independentă, se şi individuală
asupra obiectivelor clarifică modul de completare a acesteia.
urmărite. Timpul alocat completării fişei este de 15 minute.

Se prezintă rezultatele corecte ale exerciţiilor din


Prezentarea de fişele nr 1 şi nr 2 ( elevii se pot autoevalua, notând pe Explicaţia
material şi dirijarea fişă punctajul obţinut)
învăţării Se rezolvă la tablă câţiva itemi din fişă, pentru
înţelegerea greşelilor existente.
1
Asigurarea Fişă de muncă independentă Exemplificări
transferului, Nr 1
reţinerii şi 1. I Încercuiți varianta corectă.
conexiunii inverse 1) Fie polinomul P(X)= X3+2X2-7. Valoarea
polinomului pentru X= -1 este:
a) -5 b) 0 c) -6 d) 8
2. 2) Completați spațiul liber cu un monom astfel încât
polinomul P(X)= 8X4+……..+2X2-1 să fie un binom
de gradul II.
3. 3) Restul împărțirii polinomului P(X)=X3+X2+1 la
binomul Q(X)=X+1 este egal cu
Obţinere de a) a) 1 b) -1 c) 3 d) 0
performanţă 4. II. 1) Scrieți polinomul D(X) = 2X +6X-(X2+2X3+4)
3
Muncă
Asigurarea și determinați gradul acestuia. independentă
conexiunii inverse 5. 2) Efectuați împărțirea polinomului P(X)=X3+2X+2 la
polinomul Q(X)=X2+X+1 și scrieți polinomul P(X) în
forma:

6. 3) Simplificați fracția algebrică .


7. 4) Aflați DVA, aduceți expresia

la forma cea mai simplă și

calculați valoarea ei pentru X=999


Asigurarea
transferului, Fişă de muncă independentă Munca
reţinerii şi Nr 2 independentă
conexiunii inverse I Încercuiți variant corectă. în clasă
1) Fie polinomul P(X)= -2X3+2X2-3. Valoarea
polinomului pentru X= 1 este:
a) -4 b) 1 c) 6 d) -3
2) Completați spațiul liber cu un monom astfel încât
polinomul P(X)= X3+2X2-X+5+……. să fie un
trinom de gradul II. Exerciţiu
Obţinere de 3) Restul împărțirii polinomului P(X)=X3+X2-1 la frontal cu elevi
performanţă binomul Q(X)=X-1 este egal cu la tablă
a) -1 b) 0 c) 2 d) 1
II. 1) Scrieți polinomul S(X) = 2X +6X -(3X2-2X4-1)
3 2

și determinați gradul acestuia


2) Efectuați împărțirea polinomului P(X)=X3-2X2+3
la polinomul Q(X)=X2-X+1 și scrieți polinomul
P(X) în forma:

3) Simplificați fracția algebrică


Muncă
4) Aflați DVA, aduceți expresia independentă
pentru acasă

la forma cea mai simplă și


calculați valoarea ei pentru X=5001

2
Tema pentru acasă:

S-ar putea să vă placă și