Portofoliu Practica Pedagogica Predare in Invatamantul Prescolar
Portofoliu Practica Pedagogica Predare in Invatamantul Prescolar
Portofoliu Practica Pedagogica Predare in Invatamantul Prescolar
1
SCOALA: Scoala gimnaziala Nicolae Iorga Bacau
2
PROIECT DIDACTIC
3
- Domeniul om şi societate -Activitate practică: »Floricele vesele»-decupare- lipire
Obiective operationale :
-sa adauge selectiv fire de flori si frunze in cos pentru obtinerea unui aranjament floral;
Material didactic: flori de toamna, foarfece, cosuri, bureti pentru aranjamente florale,
pamblici, tipla ornamentala, plasa decorativa, frunze, betisoare de lemn, etichete, ecusoane
corespunzatoare centrului.
Obiective operationale :
-să traseze respectand linia punctata, dar si liber, in vederea realizarii semnelor grafice din
paginile carticelelor,
4
-sa inveseleasca florile prin colorare (creionand ochii, gura, nasul)
Material didactic: jetoane cu flori de toamna, ghicitori, lipici, creioane colorate, snururi,
Obiective operationale :
-sa aplice tehnicile de lucru invatate in vederea obtinerii unor lucrari originale
Material didactic: flori mici naturale, siluete ale florilor si frunze de toamna (elemente
decupate), aranjament suport pentru expunere flori, farfurii de carton, pahare, apa, servetele,
acuarele, bureti,plansete, pensule, ecusoane corespunzatoare centrului.
Întâlnirea de dimineaţă
5
Tranziţii : « Ursuletii s-au trezit, buna dimineata ! », „Cand ploaia ma va uda”, « Ora de
gimnastica » ;
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
- formarea deprinderii de a reda prin activitate practica o tema data, in concordanta cu toate
cunostintele asimilate.
Obiective operaţionale:
6
-sa raspunda corect la intrebarile educatoarei,
-sa explice prin cuvinte proprii (sau utilizand expresii retinute) care este morala (invatatura)
povestii.
Obiective operaţionale:
-să lipeasca elementele (ochi, gura, petale, codita, frunze) folosind tehnicile de lucru insusite
anterior,
-sa manifeste spirit colegial prin acordarea de sprijin prietenilor mai mici (copiii de nivel II)
-să aprecieze obiectiv asupra lucrarii finale (proprie sau a unui coleg), tinand seama de rezultatul
obtinut dar si de regulile respectate .
7
Mijloace de învăţământ (DLC+DOS : Cosulete cu flori, decor de poveste (tridimensional),
siluete personaje poveste, plansa (Brainstorming), fise de lucru in echipa, culori, jetoane cu flori,
lipici,ecusoane, şerveţele umede, CD cu muzică, calculator, cartoane colorate, foarfece, elemente
decupate, buline verzi si rosii, plansa pentru “Trierea asertiunilor”, lucrarea model, tabla magnetica
pentru “Turul galeriei”, magneti, etichete, scrisoarea Zanei Toamna, imagini cu scene din poveste,
planse cu flori de toamna, stimulente.
FORME DE ORGANIZARE:
-frontal
-individual
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
3.« Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari », Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 2008.
SCENARIUL ZILEI
8
Activitatea debuteaza prin interpretarea cantecelului « Astazi, Soarele prin ceata » si se
continua prin Intalnirea de dimineata, context in care copiii au posibilitatea de a-si impartasi ideile,
de a-si manifesta starea de spirit. Copiii sunt asezati in semicerc
Salutul: „Bună dimineaţa, floricelelor! Bine aţi venit la grădiniţă!Astăzi veţi fi floricele din
grădina Toamnei. De aceea veţi primi toţi, în piept, ecusoane cu flori.
Fiecare copil salută strângând mâna copilului de lângă el. Ultimul copil va saluta educatoarea,
care, la rândul ei, va saluta copiii: ,,Bună dimineaţa, floricele parfumate!”
Se anunta tema zilei : « Astazi, vom descoperi o lume magica, de poveste, vom invata despre
florile anotimpului toamna,le vom mirosi, le vom picta, decupa, lipi, infrumuseta pentru a le da viata,
ne vom juca, vom face cunostinta cu personaje de poveste, vom dansa si ne vom distra
impreuna ! ….»
Tranzitie : Copiii vor cânta „Cand ploaia ma va uda”, apoi se vor grupa pentru activităţile pe
centre. Ecusoanele îi vor ajuta pe copii să se grupeze la centre.
Unu-doi, unu-doi,
9
Mergem toţi în pas vioi
Si la centre ne asezam.
Spor la lucru!
Copiii vor fi alesi prin formule magice ”Marul se rostogoleste si la tine se opreste” „Foaie-
verde si-o craita sa raspunda o fetita” , «Balonul pluteste si la tine se opreste » pentru a realiza
sarcinile didactice indicate de educatoare.
Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu flori de toamna, astăzi vom ajuta florile sa
devina vesele, sa prinda viata si sa nu isi piarda zambetul niciodata .
10
DESFASURAREA ACTIVITATII
1.Moment
organizatoric
· Asigurarea condiţiilor optime pentru
realizarea activităţii;
Instructajul
· aranjarea mobilierului;
verbal
11
Se va realiza prin aparitia unui ajutor
al Zanei Toamna:
Va anunt cu bucurie
conversatia
conversatie:
12
- In ce anotimp suntem?
toamna?
ele?
temei
Se prezinta obiectivele activitatii in
13
5.Prezentarea Anuntarea temei
14
laudandu-se cu rochita sa ;
16
Dupa finalizarea « Trierii
asertiunilor » educatoarea va adresa
si alte intrebari copiilor :
Cu ce personaj va doriti sa
semanati ? De ce ?
18
Explicatia
Demonstra
tia
Lucrul
individual
toamna »
Dansul
20
21