P.L. Test

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

1. Şcoala Gimnazială nr.41, Iaşi


2. Profesor: Cristea Lucian George
3. Data: 10.03.2023
4. Clasa: a VII-a B
5. Disciplina: Limba şi literatura română
6. Unitatea de învăţare: U5 – Culturile se întâlnesc
7. Subiectul lecţiei: Adverbul – test de evaluare
8. Competențe generale:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și
scrise;
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și
internațional.
9. Competenţe specifice :
1.4. Evaluarea comportamentelor și a atitudinilor comunicative, identificând strategii
personalizate în funcție de profilul psihologic, de interesele și de nevoile fiecăruia
3.4. Evaluarea comportamentelor și a atitudinilor eficiente sau adecvate de redactare,
aplicând în activitățile curente de redactare strategiile învățate, personalizate în funcție de
profilul psihologic, de interesele și de nevoile fiecăruia
4.1. Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii române standard pentru înțelegerea și
exprimarea clară și precisă a intențiilor comunicative complexe
10. Competențe derivate:
a. Identificarea caracteristicilor adverbului
b. Precizarea diferitelor tipuri de adverbe identificate
c. Menționarea gradelor de comparație ale unui adverb dat
d. Integrarea adverbelor în alcătuirea unei compuneri
11. Tipul lecţiei: verificare și evaluare a cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor

A. Metode şi procedee: test de evaluare;

1
B. Forme de organizare a activității elevilor: activitate individuală;
C. Material didactic: fișe cu testul de evaluare;
D. Timp alocat: 45 minute.
E. Material bibliografic:
1. Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu – Roman,
Horia Corcheș, Limba și literatura română – clasa a VIII-a, Editura ArtKlett,
București, 2020
2. Alina Curcan, Marinela Pantazi, Limba și literatura română – Ghid complet
pentru Evaluarea Națională, clasa a VIII-a, Editura Booklet, București, 2017
3. Corneliu Crăciun, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi
liceu, Editura Emia, Deva, 2004
4. Programa școlarӑ la Limba și Literatura romȃnӑ, Ministerul Educației Naționale ,
București, 2017

2
12. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE ACTIVITATEA
LECȚIEI
PROFESORULUI ELEVILOR
-Organizează clasa pentru desfăşurarea lecţiei - pregătesc instrumentele de scris
I. Evocarea - Le spune elevilor cӑ, așa cum au convenit - ascultă cu atenție
(2 minute) sӑptӑmȃna trecutӑ, astӑzi vor susține un test de
evaluare ce constӑ ȋn evaluarea cunoștințelor
asimilate ȋn urma studierii adverbului și a
categoriilor gramaticale specifice acestuia
- Împarte elevilor fișele de evaluare (Anexa 1), dupӑ
II. Realizarea care le dӑ indicații referitoare la sarcinile pe care le
sensului au de rezolvat și le spune cӑ punctajul este scris la
(42 minute) sfȃrșitul fiecӑrui exercițiu. - ascultă cu atenție
- Dupӑ ce se asigurӑ cӑ elevii nu mai au ȋntrebӑri
privitoare la subiectele pe care le au de rezolvat,
profesorul le spune cӑ timpul efectiv de lucru este de - Rezolvă exercițiile în ordinea dorită
40 de minute, cӑ primesc 10 puncte din oficiu și le
ureazӑ succes.
• Pe parcursul testului, monitorizeazӑ elevii și se

3
asigurӑ cӑ aceștia nu schimbӑ informații ȋntre ei.
- Colectează testele de evaluare ale elevilor, după ce
aceștia au terminat de rezolvat.
III. Reflecția - În ceea ce privește tema pentru acasă, le cere
(1 minut) elevilor să realizeze textul propus la subiectul al - notează tema în caiete
cincilea de la test. - pun întrebări

4
Anexa 1
Clasa a VII-a
Nume si prenume:
Data:
TEST DE EVALUARE

Timp de lucru: 40 de minute


I. 1.Răspunde cu adevărat (A) sau fals (F):
(2px5=10p)

1. Adverbul este partea de vorbire neflexibilă.


2. În enunţul: „Se uita urât la colegul său”, cuvântul subliniat este adjectiv.
3. Adverbul poate avea grade de comparație.
4. În enunţul: „Primăvara se întorc păsările călătoare”, cuvântul subliniat este
substantiv.
5. Adverbul poate îndeplini funcţia sintactică de atribut adverbial.

2. Asociază adverbele din coloana B cu funcţiile sintactice potrivite din coloana A:


A B
1.complement circumstanţial de loc a. Ea cântă bine la pian.
2.complement circumstanţial de timp b. Ea e altfel.
3.complement circumstanţial de mod c. Casa de acolo e a noastră.
4. atribut adverbial d. Se uita uneori la Maria.
5. nume predicativ e. Se afla deasupra.
(2px5=10p)

II. Încercuieşte litera corespunzătoare variantei corecte: (2px4=8p)


1. Indică seria care conţine numai adverbe compuse:
a) demult, împrejur, alene;
b) numai, altădată, neîncetat, odată;
c) altfel, niciodată, întruna;
d) câteodată, totdeauna, dinspre, bunăoară

2. În exemplul Vorbește repezit, cuvântul marcat este:

5
a) adjectiv; b) adverb; c) verb.
3. Funcţia sintactică a cuvântului marcat din enunţul Amintirea de atunci este frumoasă este:
a) complement circumstanţial de loc
b)atribut adverbial
f) complement direct.

4. În propoziţia Se bucura nespus de mult, construcţia subliniată este:


a) adjectiv la gradul pozitiv;
b) adverb la gradul pozitiv;
c) adverb la gradul superlativ absolut

III. 1. Construiți enunțuri cu următoarele cuvinte: altfel/alt fel, demult/de mult, odată/o dată.
(2x6=12p)

2. Completează spaţiile libere cu formele gradelor de comparaţie cerute.


POZITIV: departe
COMPARATIV de superioritate................................................
de egalitate.....................................................
de inferioritate.................................................
SUPERLATIV RELATIV de superioritate...............................
de inferioritate..............................
SUPERLATIV ABSOLUT.......................................................
(2px6=12p)

IV. 1. Formaţi, cu ajutorul sufixelor (prin derivare), adverbe de la cuvintele:


bărbat………………………… real …………………
şoim ………………………….. a târî …………………
piept ………………………….. cruce …………………...
copil................................................ femeie.........................
(1px8=8p)

2. Construiţi câte două propoziţii din care să reiasă valoarea morfologică de adverbe şi de
adjective a următoarelor cuvinte:
limpede adverb ………………………………………………………………….

6
adjectiv …………………………………………………………………
tare adverb ………………………………………………………………….
adjectiv …………………………………………………………………
(2,5px4=10p)

V. Scrie o compunere gramaticală de 10-12 rânduri pe o temă la alegere: călătoria, prietenia,


aventura în care să integrezi 8 adverbe de diferite tipuri. Transcrie adverbele și precizează felul
acestora. (20p)

Notǎ: Se acordǎ 10 puncte din oficiu.

7
BAREM DE CORECTARE ŞI NOTARE
EVALUARE –ADVERBUL

I. 1. a) A; b) F; c) A; d) F; e) A
(2px5)= 10p 2. 1-E; 2- D; 3-A; 4-C; 5-B
(2px5)= 10p
II.1.c); 2.b);3.b);4.c)
(2px4)=8p
III. 1. Se comportă altfel. Am comandat alt fel de mâncare.
(2px6)=12p
Demult oamenii erau mai buni. Nu știu cât de mult să a înțeles.
Odată îmi plăcea fotbalul. Am citit lecția o dată.
2. Mai departe, la fel de departe, mai puțin departe,cel mai departe, cel mai puțin departe, foarte
departe
(2px6)= 12p
IV. 1. Bărbătește, șoimește, pieptiș, realmente, târâș, cruciș, copilărește, femeiește.
(1px8)=8p
2. Gândește limpede/ Apa este limpede.Vorbește tare/Pâinea este tare.
(2,5px4)=10p

V. Conţinutul compunerii -20puncte


- încadrarea în cerinṭă……………………………………………………….4puncte
(coerenṭă, echilibru între părṭile compunerii-4 puncte; coerenṭa fără respectarea
părṭilor compunerii-3puncte, lipsă de coerentă, cu respectarea părtilor
compunerii-2p, lipsă de coerentă, fără respectarea părtilor compunerii-1p)
- folosirea a 8 adverbe diferite și precizarea felului acestora……………… 1px8=8
puncte
- ortografie, punctuaṭie……………………………………………………..
(2+2)puncte
(o-1 greṣeli de ortografie-2p, 2-4 greṣeli de ortografie-1p, 5 sau mai multe greṣeli-
0p;
0-1 greṣeli de punctuaṭie-2p, 2-4 greṣeli de punctuaṭie-1p, 5 sau mai multe greṣeli
de punctauṭie-0p)

8
- aṣezare în pagină, lizibilitate………………………………………………1+1=2
puncte
- respectarea limitei de spaṭiu……………………………………………….1 puncte
- formularea unui titlu potrivit………………………………………………1 puncte

Notǎ: Se acordǎ 10 puncte din oficiu

S-ar putea să vă placă și