3 Proiect Didactic

Descărcați ca ppt, pdf sau txt
Descărcați ca ppt, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 26

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Învvăţătoare BURZ IULIA


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Primară“Căsuţa cu poveşti” Ploieşti
DATA: 14.04.2016
CLASA I
ÎNVĂTOARE:Burz Iulia
UNITATEA TEMATICĂ : “Ne mișcăm, ne plimbăm, călătorim”
TEMA ZILEI : “În căutarea comorii”
DISCIPLINE IMPLICATE:
*Comunicare în limba română -Grupul de litere “ce” , “ci”, “che”, “chi” (consolidare)
*Matematică si explorarea mediului -Adunarea și scăderea numerelor în concentrul
0-100, cu trecere peste ordin
*Muzică și mișcare -Sunete înalte, joase, medii. (“Prietenii cîntăreți” -Ana Motora-Ionescu)
*Dezvoltare personală -Timpul liber
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
TIPUL ACTIVITATII : formare si dezvoltare de competente
DURATA : 3 ore
COMPETENŢE GENERALE
CLR
1.Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute;
2.Exprimarea de mesaje orale in diverse situatii de comunicare,
3.Receptarea unei varietati de mesaje scrise, in contexte de comunicare cunoscute.
MEM
1.Utilizarea numerelor in calcule elementare;
2.Identificarea unor fenomene/relatii/regularităti structuri din mediul apropiat;
3.Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea și reprezentarea unor date.
DP
1.Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii pozitive față de sine și
de ceilalți;
2.Exprimarea adecvată a emoțiilor in interacțiunea cu copii si adulți cunoscuți.
COMPETENTE SPECIFICE

CLR
1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.3. Identificarea sunetului initial si/sau final dintr-un cuvant, a silabelor si a cuvintelor din propozitii
rostite clar si rar;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple ;
3.1 Recunoasterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari si mici de tipar;
4.1 Trasarea elementelor grafice si a contururilor literelor, folosind resurse variate.
MEM
1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în
rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
3.1 Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat;
3.2 Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural.
DP
1.1.Prezentarea unor trăsături peronale elementare, în contexte variate;
2.2.Transmiterea unor mesaje verbale și nonverbale simple despre propriile experiențe de viață.
SCOPUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

Formarea priceperilor și deprinderilor de comunicare orală


și scrisă , de calcul matematic, precum și consolidarea capacității de a-și
planifica eficient timpul.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE

CLR
O1- să identifice grupurile de litere învățate în cuvinte propuse , pe baza lecturii active , conștiente;
O2- să exemplifice cuvinte care conțin grupurile de litere învățate , asociindu-le cu obiecte și acțiuni
necesare unei călătorii;
O3-sa scrie corect grupurile de litere ,,ce”, ,,ci” , ,,che”, ,,chi” în cuvinte , realizând corect gestul grafic,
raportarea oculo-motorie, corespondența grafem-fonem, încadrarea în spațiul grafic, pe baza experienței
anterioare;
O4- să utilizeze în exprimarea orală și scrisă propoziții simple și dezvoltate, logice și corecte din punct de
vedere gramatical
MEM
O1-să efectueze corect, oral şi în scris, adunări şi scăderi cu trecere peste ordin cu numere naturale în
concentrul 0 – 100, respectând algoritmul învățat;
O2 -să opereze cu terminologia matematică, specifică operaţiilor de adunare şi scădere, pe baza experienței
anterioare;
O3-să aplice eficient calculul matematic în situații de viață concrete , apelând la algoritmul de rezolvare
a problemelor matematice;
O4-să identifice surse și tipuri de energie în mediul înconjurător , mijloace de obținere a energiei
pe baza materialului concret și cu suport imagistic.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE

DP
O1-să respecte un program zilnic vizând somnul, hrana, igiena, învățarea și activitățile din timpul liber,
întocmit cu ajutorul imaginilor și pe baza experienței anterioare;
O2–să analizeze activitățile sportive, de recreere ,de cunoaștere , de exprimare artistică preferate, indicând
locul , momentul propice desfășurării lor și importanța pentru dezvoltarea personală;
O3– să colaboreze cu membrii grupului din care face parte, acceptând părerile acestora și
argumentând propriile alegeri, pentru a rezolva sarcini de lucru propuse
STRATEGII DIDACTICE:

RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, observatia, exerciţiul,


algoritmizarea, demonstratia, brainstorming, învătarea prin descoperire,jocul
didactic,explozia stelară, cubul, organizatori grafici
RESURSE MATERIALE: text suport digital, planșă cu grupurile de litere,
harta,macheta cu orașul ,cartonase cu imagini,emoticoane,cubul, plicuri, fișe
și planșe cu organizatori grafici, trenul cu patru vagoane din carton și roți
mobile din cd-uri, căsuța din carton, siluetă băiat, bilețele cu numele copiilor,
buline colorate autocolante, planșă și fișe pentru bingo, creioane colorate.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
RESURSE TEMPORALE: 30-35minute pe categorie de activitate +10-15 minute
activitati recreative
RESURSE UMANE -10 elevi
BIBLIOGRAFIE:

•Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, MEN,


aprobată prin ordinul ministrului NR.3418/19.03.2013;
•Revista Învățământului Preșcolar și Primar, nr.1-2/2016,
EdituraArlequin,București
•Dragoş, V., (2012), Predarea şi învăṭarea interactivă în ciclul primar.
Aplicaṭii la aria curriculară Matematică şi Ştiinṭe, Editura Casa Cărţii
de Ştiinţă, Cluj-Napoca.
•Gavrilă,R.-M.,Nicolae,M.(2015)-ABC-ul organizatorilor grafici,
Editura DPH, București
•Iucu, R.B. (2001), Managementul şi gestiunea clasei de elevi,
Editura Polirom, Iaşi.
•Manea A., Matache C.(2013) - Comunicare în limba română,
Editura Delta Cart Educational, Pitesti
•modele de proiect disponibile online la adresa www.didactic.ro
SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea va începe cu „Intâlnirea de dimineață ”: salutul, prezența.


Motivaţia zilei: Azi, prin intermediul activităţilor noastre, vom găsi o comoară.
Noutatea zilei.Vom folosi harta comorii pentru a urma un traseu prestabilit:acasă ne facem bagajul,
mergem în stația de autobuz să ne luăm bilet și plecăm într-o excursie în Brașov.
(Prezint imagini cu acest oraș).
Activitatea va debuta cu lecția de Comunicare în limba română.
În cadrul acesteia copiii pregătesc geamantanul cu cele necesare călătoriei.
Utilizăm organizatori grafici:dulapul cu notițe (cuvinte care conțin grupurile de litere
,,ce ”, ,,ci”, ,,che”, ,,chi”) , valiza (propoziții argumentative pro sau contra călătoriei)
și realizăm sarcini propuse de hartă pentru a găsi comoara.
Pentru sarcinile corecte primim indicii referitoare la următorii pași ai călătoriei.
Tranziția spre activitatea de Matematică și explorarea mediului se va realiza prin utilizarea
Semaforului (fiecare își apreciază cu un calificativ :foarte bine-culoarea verde, bine-galben,
suficient-roșu propria activitate.
Dacă sunt calificative de foarte bine și bine (verde și galben ) în cazul majorității elevilor,
continuăm cu învățarea.
Lecția de Matematică și explorarea mediului va începe cu aprinderea luminii deoarece
am pornit călătoria devreme și este încă întuneric afară. Prezint un desen (becul), iar
copiii spun tot ce știu despre lumină, respectiv curent electric.
Discutăm despre sursele de energie, apoi se realizează exerciții și probleme de adunare și
scădere în limitele 0-100.
Pentru a ajuta un prieten (pe Chiriac), la Dezvoltare Personală întocmim un program
zilnic de activități pentru acesta și discutăm despre activitățile din timpul liber.
Chiriac va renunța astfel la tableta pe care o folosește în exces.
Drept recompensă, descoperim comoara: roadele învățării și mulțumirea că am ajutat.
Primim câte un avion de hârtie pentru a ne întoarce acasă.
ANEXE PROIECT

S-ar putea să vă placă și