RPH BM Tahun 4

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

RPH BM Tahun 4

Tarikh/Hari Kelas M/Pelajaran Tema Tajuk : : : : : 29 Januari 2012 (Rabu) 4 Usaha Bahasa Melayu Sekolahku Berjasa Perhimpunan Mingguan Masa : 8.40 9.40 pagi Bil. Pelajar : 26 orang

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid berkeupayaan :1. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. 2. Menjelaskan makna perkataan mengikut konteks. 3. Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.

Pengetahuan Sedia Ada

: Semua murid pernah menyertai Perhimpunan Mingguan di sekolah.

Konsep Bahan

: Pemusatan murid , perbincangan : Buku Teks, Kamus , Kad perkataan

Kemahiran bernilai tambah : Kecerdasan pelbagai, Pembelajaran kontekstual Nilai murni : Mematuhi peraturan , Bekerjasama , HormatMenghormati , Bertanggungjawab Membaca : 5.1 Aras 3 (i) Membaca petikan dengans sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. 5.1 Aras 3 (ii) Menjelaskan makna perkataan menkikut konteks. 5.1 Aras 3 (iii) Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca. Tatabahasa : Kata Kerja

Langkah /Masa Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi (3 minit)

Perhimpunan Mingguan

Guru bersoaljawab dengan murid tentang agenda dan

Muid menjawab pertanyaan guru

fungsi Perhimpunan Mingguan

berkaitan Perhimpunan Mingguan yang dilaksanakan pada setiap hari Isnin


Murid membaca teks Perhimpunan Mingguan dengan sebutan yang lancar dan intonasi yang betul

Perkembangan Langkah 1 ( 7 minit)

Teks bacaan bertajuk Perhimpunan Mingguan

Guru mengarahkan murid membaca teks dengan suara yang jelas

Langkah 2 ( 7 minit)

Mencari makna perkataan

1) Guru menyuruh murid menyenaraikan dan menyebut perkataan berwarna merah yang terdapat dalam petikan

Murid menyebut perkataan yang diwarnakan dan mencari makna perkataan di dalam kamus secara berkumpulan

2) Guru mengarahkan murid untuk memadankan maksud perkataan di papan hitam mengikut kumpulan

2) Murid memadankan maksud perkataan dengan betul

3) Guru meminta murid membacakan perkataan beserta maksudnya mengikut kumpulan

3) Murid membaca perkataan dan maksudnya dengan sebutan yang jelas dan betul

Langkah 3

1)Menjawab

1) Guru meminta murid

1) Murid menjawab

(10 minit)

soalan pemahaman

menjawab soalan pemahaman berdarkan petikan secara lisan

soalan pemahaman secara individu mengikut konteks bahasa yang betul

2) Murid 2) Guru mengarahkan murid 2) Kata Kerja menyenaraikan dan menyebut kata kerja yang terdapat dalam petikan menyenaraikan kata kerja yang terdapat dalam petikan

Penutup ( 3 Minit )

Rumusan isi pelajaran

Guru membuat rumusan dan meminta murid menyatakan nilai murni berdasarkan petikan

Murid menyatakan nilai-nilai murni yang dapat diterapakan dalam perhimpunan mingguan

You might also like