0% found this document useful (0 votes)
92 views5 pages

Fabiz en Page 1 of 5 Test Preparation Material

The document provides formulas and examples for calculating simple and compound interest over various time periods for investments, loans, and lines of credit. It includes calculations for interest earned, total capital paid, interest rates, capital amounts, and installment payments over terms ranging from days to years. The examples cover topics such as simple and compound interest, interest capitalization, and determining interest rates, capital amounts, periods, and installment payments for investments and loans.

Uploaded by

OanaPetru
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
Download as pdf or txt
0% found this document useful (0 votes)
92 views5 pages

Fabiz en Page 1 of 5 Test Preparation Material

The document provides formulas and examples for calculating simple and compound interest over various time periods for investments, loans, and lines of credit. It includes calculations for interest earned, total capital paid, interest rates, capital amounts, and installment payments over terms ranging from days to years. The examples cover topics such as simple and compound interest, interest capitalization, and determining interest rates, capital amounts, periods, and installment payments for investments and loans.

Uploaded by

OanaPetru
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1/ 5

T.O.B.

FABIZ EN page 1 of 5
Test Preparation Material

Teacher’s Name: Madalina Moroianu

a) Simple interest: E = k * t * z / 36,000


where E = interest; k = capital; t = period, in days; z = interest rate
b) Capital plus interest: K = k + E; K = k [1 + (t * z)/36,000]
c) Compound interest (annually): E = A * (1 + R/100)n
where A = initial capital; E = total capital; R = annual interest rate; n = number of years
d) Compound interest (years and a fraction of the term):
E = A * (1 + R/100)n * [1 + (p/q) * R/100] where p = no. of months and q = 12

e)Interest capitalization: R = 100 [(1 + i/(100 * n’))n’ - 1]


where i = annual rate of simple interest and n’= no of periods of capitalization within a year
f) In case of interest capitalization for a credit allowed on a fixed no of years, the final
capital invested should be: E = A * [1 + R/ (100*n’)]n*n’
where n = no of years and n’ = no of capitalization periods within a year

1. The owner of 10,000USD lends it for 60 days. The interest rate for this invest-
ment is 7.5%. What is the interest that the owner received?

E = (10,000 * 7.5 * 60)/36,000 = 125 USD

2. What capital should be invested to obtain an interest of 200USD, after 90 days


and an interest rate of 8%?

K = (36,000 * 200) / (90 * 8) = 10,000 USD

3. Determine the interest rate for a loan of 250,000USD, for 120 days and an inter-
est of 3,500USD.

z = (36,000 * 3,500) / (250,000 * 120) = 4.2%

4. Determine the period for a loan of 200,000USD, with an interest rate of 6% and a
cashed interest of 5,000USD.

t = (36,000 * 5,000) / (200,000 * 6) = 150 days.

5. What capital should be lent for a period of 160 days with an annually interest
rate of 8.5% in order to obtain a total amount of 60,000USD?

60,000 = k * (1 + 8.5 * 160 / 36,000) => k = 57,803.47USD


T.O.B. FABIZ EN page 2 of 5
Test Preparation Material

6. Goods worth 10,000USD are sold on credit for a period of 5 years at an annual
interest rate of 6%. What is the total capital that should have to be paid?

E = 10,000 * (1 + 6/100)5 = 13,382USD

7. Determine the total amount to be paid and the total interest, considering that the
amount of the credit is 100,000USD, the rate of interest is 8% per year and the
term of the credit is 3 years.

E = 100,000 * (1 + 8/100)3 = 125,971.2USD


E - A = 125,971.2 - 100,000 = 25,971.2USD

8. Goods worth 100,000USD are sold on credit for 5 years and 8 months, with a 6%
annual rate of interest. Calculate the interest to be paid.

E = 100,000 * (1,06)5 * [3 + (8/12) * 0.06] = 139,175.46USD


E - A = 39,175.46USD

9. Calculate the annual compound interest rate if the annual simple interest rate is
12% and the periods of capitalization are:

a)6 months
R = 100[(1 + 12/(2 * 100))2 - 1] = 12.36%
b) 3 months
R = 100[(1 + 12/(4 * 100))4 - 1] = 12.55%

10. We have a credit of 1,000,000USD, for 5 years, paid in 10 equal, half annually
installments, with an annual rate of interest of 8%. What is the value of each draft
and the interest to be paid?

Method A:
E1 = 1,000,000 * 8 * 180 / 36,000 = 40,000 USD and D1 = 100,000 + 40,000 = 140,000USD
E2 = 900,000 * 8 * 180 / 36,000 = 36,000USD and D2 = 100,000 + 36,000 = 136,000USD
E3 = 800,000 * 8 * 180 / 36,000 = 32,000USD and D3 = 100,000 + 32,000 = 132,000USD
E4 = 700,000 * 8 * 180 / 36,000 = 28,000USD and D4 = 100,000 + 28,000 = 128,000USD
E5 = 600,000 * 8 * 180 / 36,000 = 24,000USD and D5 = 100,000 + 24,000 = 124,000USD
E6 = 500,000 * 8 * 180 / 36,000 = 20,000USD and D6 = 100,000 + 20,000 = 120,000USD
E7 = 400,000 * 8 * 180 / 36,000 = 16,000USD and D7 = 100,000 + 16,000 = 116,000USD
T.O.B. FABIZ EN page 3 of 5
Test Preparation Material

E8 = 300,000 * 8 * 180 / 36,000 = 12,000 USD and D8 = 100,000 + 12,000 = 112,000USD


E9 = 200,000 * 8 * 180 / 36,000 = 8,000 USD and D9 = 100,000 + 8,000 = 108,000USD
E10 = 100,000 * 8 * 180 / 36,000 = 4,000USD and D10 = 100,000 + 4,000 = 104,000USD

Total Interest = 220,000USD


Total capital paid = 1,000,000 + 220,000 = 1,220,000USD

No of Capital (A) in The interest of 8% The nominal value The maturity in


draft USD per year for the of the each issued days
overdraft (in USD) draft (in USD)

1 1,000,000 40,000 140,000 180

2 900,000 36,000 136,000 180

3 800,000 32,000 132,000 180

4 700,000 28,000 128,000 180

5 600,000 24,000 124,000 180

6 500,000 20,000 120,000 180

7 400,000 16,000 116,000 180

8 300,000 12,000 112,000 180

9 200,000 8,000 108,000 180

10 100,000 4,000 104,000 180

Total: 1,000,000 220,000 1,220,000 5 years

Method B:
E1 = 100,000 * 8 * 180 / 36,000 = 4,000 USD and D1 = 100,000 + 4,000 = 104,000USD
E2 = 100,000 * 8 * 360 / 36,000 = 8,000USD and D2 = 100,000 + 8,000 = 108,000USD
E3 = 100,000 * 8 * 540 / 36,000 = 12,000USD and D3 = 100,000 + 12,000 = 112,000USD
E4 = 100,000 * 8 * 720 / 36,000 = 16,000USD and D4 = 100,000 + 16,000 = 116,000USD
E5 = 100,000 * 8 * 900 / 36,000 = 20,000USD and D5 = 100,000 + 20,000 = 120,000USD
E6 = 100,000 * 8 * 1080 / 36,000 = 24,000USD and D6 = 100,000 + 24,000 = 124,000USD
E7 = 100,000 * 8 * 1260 / 36,000 = 28,000USD and D7 = 100,000 + 28,000 = 128,000USD
E8 = 100,000 * 8 * 1440 / 36,000 = 32,000 USD and D8 = 100,000 + 32,000 = 132,000USD
E9 = 100,000 * 8 * 1620 / 36,000 = 36,000 USD and D9 = 100,000 + 36,000 = 136,000USD
T.O.B. FABIZ EN page 4 of 5
Test Preparation Material

E10 = 100,000 * 8 * 1800 / 36,000 = 40,000USD and D10 = 100,000 + 40,000 = 140,000USD

Total Interest = 220,000USD


Total capital paid = 1,000,000 + 220,000 = 1,220,000USD

No of Capital (A) in The interest of 8% The nominal value The maturity in


draft USD per year for the of the each issued days
overdraft (in USD) draft (in USD)

1 100,000 4,000 104,000 180

2 100,000 8,000 108,000 360

3 100,000 12,000 112,000 540

4 100,000 16,000 116,000 720

5 100,000 20,000 120,000 900

6 100,000 24,000 124,000 1080

7 100,000 28,000 128,000 1260

8 100,000 32,000 132,000 1440

9 100,000 36,000 136,000 1620

10 100,000 40,000 140,000 1800

Total: 1,000,000 220,000 1,220,000 5 years

11. A credit of 3,000,000USD is reimbursable in six, equal, half yearly installments.


The annual interest rate is 6%. Determine the interest to be paid and the value of
drafts that should be issued.

E1 = 3,000,000 * 6 * 180 / 36,000 = 90,000 USD and D1 = 500,000 + 90,000 = 590,000USD


E2 = 2,500,000 * 6 * 180 / 36,000 = 75,000USD and D2 = 500,000 + 75,000 = 575,000USD
E3 = 2,000,000 * 6 * 180 / 36,000 = 60,000USD and D3 = 500,000 + 60,000 = 560,000USD
E4 = 1,500,000 * 6 * 180 / 36,000 = 45,000USD and D4 = 500,000 + 45,000 = 545,000USD
E5 = 1,000,000 * 6 * 180 / 36,000 = 30,000USD and D5 = 500,000 + 30,000 = 530,000USD
E6 = 500,000 * 6 * 180 / 36,000 = 15,000USD and D6 = 500,000 + 15,000 = 515,000USD
T.O.B. FABIZ EN page 5 of 5
Test Preparation Material

No of draft Capital (A) The interest of The value of The maturity


8% paid to the the draft in days
overdraft

1 500,000 90,000 590,000 180

2 500,000 75,000 575,000 360

3 500,000 60,000 560,000 540

4 500,000 45,000 545,000 720

5 500,000 30,000 530,000 900

6 500,000 15,000 515,000 1080

Total: 3,000,000 315,000 3,315,000 3 years

12. The owner of 10,000USD deposits the amount for 10 years at a rate of interest
of 8% quarterly compounded. After 4 years, they receive a proposal to change
the capitalization conditions to an interest rate of 10%, half yearly compounded.
Which should their decision be?

Ef1 = 10,000 [ 1 + 8/(100*4)]4*10 = 10,000 ( 1.02)40 = $22,080 would be the final sum with the first
capitalization conditions

E1 = 10,000 [ 1 + 8/(100*4)]4*4 = 10,000 (1.02)16 = $13,700 earned after 4years

Ef2 = 13,700 [ 1 + 10/(100*2)]2*6 = 13,700 (1.05)12 = $24,660 would be the final sum with the new capi-
talization conditions

Ef1 < Ef2 , therefore the depositor should take the change in capitalization conditions.

You might also like