RPH 19 Jun SB

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Al-Ghazali
3. Bilangan Murid : 23 orang
4. Tarikh : 19 Jun 2019
5. Masa : 10.30 pagi – 11.30 pagi
6. Hari : Rabu
7. Tema : Kebudayaan, Kesenian dan Estetika
8.Tajuk : Syair Warisan Seni
9. Kemahiran Fokus : Melagukan syair

10. 11.
Standard Kandungan Standard Pembelajaran

4.2.3 Melagukan syair dan mendeklamasikan


4.2 Menghayati keindahan dan
sajak serta memahami maksud;
kesantunan bahasa dalam bahan sastera. (i) syair
(ii) sajak

12. Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

1. Melagukan dua daripada empat rangkap syair dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2. Memahami maksud dua daripada empat rangkap syair dengan betul.

13. Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi


Tanda baca
Kosa kata : martabat, pusaka

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

Ilmu : Sejarah, Pendidikan Muzik


Nilai murni : kerjasama, bertolak ansur, tolong-menolong, menghargai warisan
Peraturan sosiobudaya

Elemen Keusahawanan :
EK 1 : 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea
EK 1 : 1.14 Boleh membina jaringan sosial : saling bekerjasama bagi mendapatkan
maklumat atau perkongsian sumber
EK 2 : 2.3 Menghasilkan idea dari pemerhatian

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

Kemahiran Berfikir : menghubungkait pengalaman


Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal
Belajar Cara Belajar : mengumpul maklumat dan memproses maklumat melalui petikan
Pembelajaran Kontekstual : menghubungkait petikan dengan kehidupan seharian

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil
Perkara Jumlah
.

1. Buku teks 23

2. Keratan syair 23

17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah mendengar syair yang telah dilagukan dalam kehidupan.


Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran

Pengurusan 1. Kebersihan
bilik darjah kelas 1. Murid memastikan bahawa tiada
2. Persediaan sampah di sekeliling mereka.
(2 minit)
murid untuk 2. Guru memastikan murid
belajar bersedia untuk belajar.

Set induksi BBM


Nyanyian lagu 1. Guru memperdengar lagu Chan
(5 minit)
Audio Chan Mali
Chan Mali Chan Mali Chan.
Chan
2. Murid menyanyikan lagu
tersebut secara beramai-ramai Pembesar suara
dengan gaya yang sesuai.
3. Guru mengaitkan lagu dengan KB
isi pelajaran. Menghubung-
kait

BCB
Memproses
maklumat

Langkah 1 Melagukan Aktiviti 1 BBM


(15 minit) syair
1. Secara berkumpulan, murid Audio Chan Mali
- Syair Warisan
diberi keratan rangkap Syair Chan
Seni
Warisan Seni.
Pembesar suara
2. Murid didedahkan dengan ciri-
Buku teks
ciri syair.
Jigsaw Puzzle Keratan maksud
3. Murid diminta melagukan syair
- Syair Warisan
dengan sebutan, intonasi dan
KB
Seni
gaya yang sesuai.
Menghubung-
4. Guru sebagai fasilitator.
kait
Aktiviti 2
BCB
1. Secara berkumpulan, murid
Memproses
diberi keratan maksud syair.
maklumat
2. Murid diminta memadankan
Nilai Murni:
maksud dengan rangkap syair
bertolak ansur
yang betul.
3. Guru sebagai fasilitator.

Langkah 2 Pengayaan BBM


(20 minit)
Syair Warisan 1. Murid diminta melengkapkan Lembaran kerja
lembaran kerja. Buku tulis
2. Murid menulis maksud bagi
Pengayaan
setiap rangkap dalam syair KB
i. Lembaran Warisan. Menghubung-
kerja 3. Guru sebagai fasilitator. kait

Pemulihan BCB
Pemulihan Memproses
1. Murid diminta menyalin Syair
1. Menyalin syair maklumat
Warisan Seni di dalam buku tulis.

PA21
Berkomunikasi
secara lisan dan
tulisan dengan
berkesan

KP
Verbal linguistik
Interpersonal

Nilai Murni:
Kerjasama

Tolong-
menolong

EK:
EK 1 : 1.4
EK 1 : 1.14
EK 2 : 2.3

EK:
Penutup Kognitif 1. Murid menyanyikan semula
EK 1 : 1.4
1. Rumusan isi Syair Warisan Seni.
(5 minit)
pelajaran 2. Guru memberi pujian dan
KB:
penghargaan kepada murid.
Merumus

Nilai:

Menghargai
warisan

18. Teknik Pengajaran

Jigsaw puzzle

19. Pendekatan Pengajaran

Problem-based learning

* MINGGU KEDUA BERBAKI DUA MINGGU

20. Refleksi:

21. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


Dari dahulu sehingga kini,
Tua dan muda sana dan sini,
Kekal martabat warisan seni,
Jadi sanjungan hati nurani.

Seni tari ibarat permata,


Lenggok bersopan dipandang
mata,
Gerak dan geri indah sekata,
Zapin dan inang pusaka kita.

Nyanyian ghazal warisan asli,


Diiring gambus tali-temali,
Yang mendengar ceria kembali,
Sebarang kerja mudah sekali.

Busana Melayu amat bermakna,


Apabila digaya indah suasana,
Kurung kebaya pelbagai warna,
Jadi pujian di mana-mana.
Warisan seni zaman- Kompang ialah alat
berzaman perlu muzik tradisional yang
dimartabatkan dan popular dalam kalangan
disanjung. masyarakat Melayu.

Seni tarian indah Zapin ialah permata


gerakannya. yang berharga.

Nyanyian ghazal menjadi Orang tua dan muda


hiburan yang sangat suka akan
menceriakan pendengar. warisan seni,

Kurung kebaya Baju kurung kebaya


mendapat tempat di hati sangat cantik jika
masyarakat. dipakai.

You might also like