Financial Management and Valuation C2T3
Financial Management and Valuation C2T3
Financial Management and Valuation C2T3
___________
This question paper has (3) printed pages (including this page).
Instructions to students:
__________________________________________________________________________________________
Warning: Plagiarism in any form is prohibited. Anyone found using unfair means will be penalized
severely.
Stable Phase
Revenues 10%
EBIT 10%
Depreciation -
Zero by adjusting for
Capex depreciation
Net working Capital 25
D/E ratio 2:3
Cost of debt 6
Risk free rate 6
Risk premium 11
Beta 1.1
Q1
a.
To calculate the Free Cash Flow to the Firm (FCFF) for both the high growth and stable phases, and the terminal value of
the firm, we need to follow these steps:
1. Calculate FCFF for each year during the high growth phase.
2. Calculate the terminal value at the end of the high growth phase.
3. Discount FCFFs and the terminal value to the present value.
1. FCFF Formula:
• Cost of Equity: Re=Risk-free Rate+β×Risk PremiumR_e = \text{Risk-free Rate} + \beta \times \text{Risk
Premium}Re=Risk-free Rate+β×Risk Premium
• WACC: Weighted Average Cost of Capital
Year 1:
• Revenues: 5000×1.25=6250
• EBIT: 1200×1.25=1500
• Depreciation: 250×1.25=312.5
• Capex: 400×1.25=500
• NWC: 6250×0.25=1562.5
• Change in NWC: 1562.5−1250=312.5
FCFF1=1500×(1−0.25)+312.5−500−312.5=1500×0.75+312.5−500−312.5=1125+312.5−500−312.5=625
Year 2:
• Revenues: 6250×1.25=7812.5
• EBIT: 1500×1.25=1875
• Depreciation: 312.5×1.25=390.625
• Capex: 500×1.25=625
• NWC: 7812.5×0.25=1953.125
• Change in NWC: 1953.125−1562.5=390.625
FCFF2=1875×0.75+390.625−625−390.625=1406.25+390.625−625−390.625=781.25
Year 3:
• Revenues: 7812.5×1.25=9765.625
• EBIT: 1875×1.25=2343.75
• Depreciation: 390.625×1.25=488.28125
• Capex: 625×1.25=781.25
• NWC: 9765.625×0.25=2441.40625
• Change in NWC: 2441.40625−1953.125=488.28125
FCFF3=2343.75×0.75+488.28125−781.25−488.28125=1757.8125+488.28125−781.25−488.28125=976.5625
Year 4:
• Revenues: 9765.625×1.25=12207.
• EBIT: 2343.75×1.25=2929.6875
• Depreciation: 488.28125×1.25=610.3515625
• Capex: 781.25×1.25=976.5625
• NWC: 12207.03125×0.25=3051.7578125
• Change in NWC: 3051.7578125−2441.40625=610.3515625
For the stable phase, assume a growth rate of 10% for revenues and EBIT. Capex equals depreciation, and NWC is fixed
at 25 lakhs.
!"!!#
Terminal Value = %&'
Where:
table Phase:
WACC Calculation:
E/V=0.5
D/V=0.5
( *
WACC=() ×Re)+() ×Rd×(1−Tax Rate))
WACC=0.5×19%+0.5×6%×(1−0.25)=9.5%+2.25%=11.75%
Stable Phase:
E/V=3/5=0.6
D/V=2/5=0.4
WACC=0.6×18.1%+0.4×6%×(1−0.25)=10.86%+1.8%=12.66%
__________________________________________________________________________________________________
b.
FCFF5=FCFF4×(1+g)=1220.703125×1.10=1342.7734375
+,-..00,-,-0# +,-..00,-,-0#
Terminal Value=1.+.22&1.+1+,-.= 1.+.22
=50440.8
PV=t=1∑4(1+WACC)tFCFFt+(1+WACC)4Terminal Value
PVFCFF=(1+0.1175)1625+(1+0.1175)2781.25+(1+0.1175)3976.5625+(1+0.1175)41220.703125
PVFCFF=1.1175625+1.2489781.25+1.3963976.5625+1.56131220.703125=559.38+625.38+699.4+781.6=2665.76
PVTerminal Value=(1+0.1175)450440.8=1.561350440.8=32306.7
PVTotal=PVFCFF+PVTerminal Value=2665.76+32306.7=34972.46
Summary:
• PV of FCFFs: 2665.76
• PV of Terminal Value: 32306.7
• Total PV: 34972.46
•
__________________________________________________________________________________________________
To calculate the Weighted Average Cost of Capital (WACC) using the net income approach for the given cases, we need
to consider the following formula for WACC:
WACC=(VE×Re)+(VD×Rd×(1−T))
Where:
For the given cases, we need to find the market value of equity (E) for each case.
Case 1: No Debt
Since there is no debt in this case, the entire value is from equity:
V=E=Income=5000lakhs
The WACC for Case 1 is simply the cost of equity since there is no debt:
WACC1=Re=10
V=E+D=E+10,000 lakhs
Using the net income approach, the firm's value (V) is the same as the income provided (5000 lakhs), assuming the net
income represents the value attributable to equity holders:
E=5000 lakhs
V=E+D=5000+10000=15000
Since the corporate tax rate (T) is not given, we'll assume it is 0 for simplicity:
WACC2=(150005000×10%)+(1500010000×5%×(1−0))
WACC2=(31×10%)+(32×5%)
WACC2=(310)%+(310)%
WACC2=3.33%+3.33%=6.67%
V=E+D=E+20,000lakhs
Using the net income approach, the firm's value (V) is the same as the income provided (5000 lakhs):
E=5000 lakhs
V=E+D=5000+20000=25000 lakhs
WACC3=(250005000×10%)+(2500020000×5%×(1−0))
WACC3=(51×10%)+(54×5%)
WACC3=2%+4%=6%
• Case 1:
o WACC = 10%
• Case 2:
o WACC = 6.67%
• Case 3:
o WACC = 6%
•
__________________________________________________________________________________________________
b)
To explain how the WACC changes in the traditional view of capital structure, let's revisit the concept with the given
cases and make reasonable assumptions to demonstrate the changes.
Assumptions:
Case 1: No Debt
Using the traditional view, the cost of equity increases with leverage. Assume the cost of equity increases linearly with
the debt-to-equity ratio. For simplicity, let's assume the adjusted cost of equity is 11% with this level of debt.
WACC2=(15,0005,000×11%)+(15,00010,000×5%×(1−0.25))
WACC2=(13×11%)+(23×3.75%)
WACC2=3.67%+2.5%=6.17%
Assume the cost of equity increases further due to higher leverage. Let's assume the adjusted cost of equity is 13%.
WACC3=(EV×Re)+(DV×Rd×(1−T
WACC3=(5,00025,000×13%)+(20,00025,000×5%×(1−0.25
WACC3=(15×13%)+(45×3.75
WACC3=2.6%+3%=5.6
Explanation:
• Case 1: With no debt, the WACC equals the cost of equity, which is 10%.
• Case 2: Introducing debt lowers the WACC initially because debt is cheaper than equity, and there is a tax shield
from the interest payments. The cost of equity increases slightly due to the additional financial risk.
• Case 3: As more debt is introduced, the WACC further decreases because the firm still benefits from the tax
shield and the cost of debt remains lower than equity. However, the cost of equity increases more due to the
higher financial risk.
In the traditional view, WACC decreases initially as low levels of debt are introduced due to the tax benefits and lower
cost of debt. As debt levels increase, the WACC reaches a minimum point and then starts to rise as the cost of equity
increases significantly due to the increased financial risk, eventually outweighing the benefits of the cheaper debt. In this
example, with the given assumptions, the WACC continues to decrease, suggesting that we haven't reached the
minimum WACC point yet.