SLT (3) Sayur Sel

Unduh sebagai doc, pdf, atau txt
Unduh sebagai doc, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT Nama Kelas : Tabika Perpaduan Taman Tupai Mas Bil.

Pelajar Tarikh Komponen Aktiviti Tema Fokus MI KBKK Umur Masa Fokus Utama : 20 orang : 07.04.2009 ( Selasa ) : Perkembangan kognitif : Mengelaskan dan memadankan objek dengan bilangan : Sayur-sayuran : Kecerdasan Natrulistik dan kinestatik : Menjana idea dan mencirikan : 4, 5 dan 6 tahun : 9.50 pagi 10.50 pagi ( 60 minit) : 1.1.5 Mengelaskan objek mengikut kesamaan 4.4.2 Memadankan bilangan objek dengan simbol

Hasil pembelajaran :

Fokus Sampingan : Murid dapat memgelaskan sayur-sayuran. Objektif : Murid dapat mengelaskan dan memadankan bilangan sayur dengan simbolnya Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui nama sayur-sayuran. Penerapan nilai Bahan Penggabungjalinan : Berkerjasama, mendengar dengan teliti dan cermat. : Sayur-sayuran, kad gambar, kad nombor, gam dan kertas mahjong : Kreativiti dan estetika , kognitif dan bahasa.

Langkah /Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan ( BBM, Kesepaduan, KB, Nilai dll) BBM : gambar sayur MI : Kecerdasan bahasa

Set Bersoal jawab dengan Induksi murid mengenai jenis ( 3 minit ) sayur-sayuran .

1. Guru masuk ke kelas dengan melekatkan gambar-gambar sayursayuran . 2. Murid berkata,Cikgu ada gambar melekat kat baju cikgu. 3. Guru berkata, Ya ke? Mari sini seorang tolong Cikgu ambilkan gambar ini. Sebut nama apa yang terdapat di gambar ini. 4. Guru memilih seorang murid ke hadapan dan mengambil gambar dan menyebut nama sayur .

Langkah Pengenalan kepada 1 jenis sayur-sayuran (10 minit) iaitu jenis: Berdaun Berbuah

1. Guru menunjukkan beberapa jenis sayur-sayuran seperti Tomato Bayam Kangkung Cili Bendi Sawi 2. Guru menerangkan mengenai jenis berdaun iaitu sayur yang boleh dimakan daunnya dan jenis berbuah iaitu buahnya boleh dimakan.

BBM : sayur tomato, bayam, kangkung,cili,bendi, sawi Kemahiran Berfikir : - menjana idea dan memerhati dengan teliti

Langkah Mengelaskan jenis 2 sayur-sayuran . (20 minit)

1. Guru enyediakan 2 kotak yang berasingan dengan melabelkan dengan sayur berdaun dan sayur berbuah. 2. Guru meminta murid agar memasukkan sayuran mengikut jenisnya dengan betul ke dalam kotak yang telah disediakan. 3. Guru membahagikan murid ke dalam 5 kumpulan dan meletakkan 5 set bahan di setiap kumpulan. 4. Guru menasihati murid agar berkerjasama dalam kumpulan masing-masing. 5. Kemudian murid memulakan pengelasan sambil berbincang. 1. Guru memberikan murid 5 kad bergambar dan 5 kad nombor.

BBM: kotak, sayur tomato, bayam, kangkung,cili,bendi, sawi Kemahiran Berfikir : -Medengar dan memerhati dengan teliti

Langkah Memadankan bilangan 3 objek dengan nombor (25 minit)

BBM : 5 kad bergambar, kad nombor ,kertas mahjong dan gam Nilai : - berkerjasama - cermat - memerhati dengan teliti

2. kemudian guru meminta murid mengambil gambar bendi. 3. Guru meminta murid membilang bilangannya dan mencari nombornya dan melekatkan pada kertas mahjong yang siap dilukis.

4. Kemudian,murid diminta mengambil gambar yang seterusnya sehingga semuanya telah dilabelkan dengan bilangannya.

Penutup Bersoal jawab dan ( 2 minit ) mempamerkan hasil kerja murid

1. Guru menunjukkan hasil kerja murid dan bertanya sekalilagi nama sayursayuran. 2. Murid menyebut nama sayur berdaun dan berbuah.

MI : Kecerdasan natrulistik & bahasa
