RPH Lukisan Oblik

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 9

KPD 3016

PENGAJARAN TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRAN 2

TUGASAN
PENGAJARAN MAKRO

NAMA

MUHAMAD MUHAZRI BIN YAHAYA

NO. MATRIK

D20131064231

PENSYARAH

ENCIK ABU BAKAR BIN MAMAT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Tarikh

26 Mei 2016

Hari

Jumaat

Masa

8.00-9.20 pagi (80 minit)

Mata pelajaran

Kemahiran Hidup Tingkatan 1

Tingkatan

2 Amanah

Kedatangan

25 /25

Tajuk

Lukisan teknik

Subtajuk

Lukisan Oblik

Objektif Umum

Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat menguasai cara melukis lukisan oblik serta dapat
menerangkan kaedah untuk melihat satah atau pandangan pelan, sisi dan hadapan.

Objektif khusus/
Hasil Pembelajaran :

Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran , pelajar dapat:


i.

Menghuraikan perbezaan konsep lukisan isometrik dengan lukisan oblik dengan tepat.

ii.

Menyatakan jenis lukisan oblik dengan tepat tanpa merujuk buku teks.

iii. Melakar lukisan oblik dengan betul.

PERNYATAAN STANDARD PBS:


TAJUK
KERJA PAIP (KERJA
PENYENGGARAAN)

BAND
2
3
4

DISKRIPTOR
Pelajar dapat membuat lakaran dengan menggunakan konsep unjuran dalam lukisan oblik
dengan betul
Pelajar dapat membuat lakaran dengan menentukan jenis lukisan oblik dengan betul dan kemas.
Pelajar dapat membina lukisan oblik dengan kemas serta menerapkan nilai-nilai murni semasa
melakukan kerja.

Pengetahuan sedia ada

: Murid pernah melukis lakaran lukisan teknik.

Penggabung jalinan Kemahiran

: Mengetahui kemahiran teknikal dalam mata pelajaran Kemahiran Hidup

KBKK

: Kemahiran menghubung kait, menganalisis, menilai, membuat kesimpulan

Nilai murni

: Menghormati guru, peka dan yakin diri.

Alat bantu mengajar

: Tayangan gambar serta kelengkapan alatan lukisan teknik

Strategi pengajaran

: Berpusatkan bahan , murid dan pembelajaran koperatif (berkumpulan)

Kaedah pengajaran

: Kaedah pengajaran berpusatkan guru dan kaedah berpusatkan pelajar.

Teknik pengajaran

: Penerangan, demonstrasi.

Langkah-langkah Keselamatan

: Langkah-langkah keselamatan:
i.
ii.
iii.

Rujukan

: Zulkifli Bin Mohd Salleh, Zainal Bin Abdul Rahim, Tuslah Binti Abdan, (2003), KBSM Kemahiran Hidup
Bersepadu Tingkatan 2. Selangor: Percetakan Cerdik Publications Sdn. Bhd.

Perkembangan isi pengajaran


SET INDUKSI
(10.00 10.05
pagi)

Memastikan pelajar berada dalam kumpulan di dalam kelas.


Mengunakan peralatan yang tajam dengan betul
Tidak bergurau senda semasa melakukan kerja amali.

1.

Aktiviti guru
Guru menunjukkan gambar lukisan isometrik dan lukisan ortografik

2.

Guru menanyakan soalan:

Aktiviti murid
Pelajar mendengar dengan teliti
sambil mengaitkan tajuk tersebut
dengan pengetahuan sedia ada.

Apakah proses melukis seterusnya dalam mereka bentuk projek.

3.
4.

Hari/Masa

Hasil
pembelajaran

Pelajar
menjawab
daripada guru.

soalan

Guru mencatat jawapan yang diberikan oleh pelajar di papan putih.


Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan tajuk pengajaran pada hari
ini.

Isi pembelajaran

Aktiviti guru

Aktiviti murid

Catatan

Langkah
1
( 7 minit)

Menghuraikan
perbezaan
konsep lukisan
isometrik
dengan lukisan
oblik.

Konsep lukisan isometrik:


i.
Mempunyai satu paksi
menegak.
ii.
2 paksi lain kiri dan
kanan bersudut 30

dari paksi

mendatar.
Konsep lukisan oblik:
i.
Mempunyai 1 paksi
mendatar.
ii.
Menpnyai satu paksi
menegak.
iii.
1 paksi sorot bersudut
30, 45, atau 60 dari
paksi mendatar.

Guru memulakan kelas


dengan bertanya kepada
pelajar mengenai konsep
lukisan isometrik dan
lukisan oblik.
Kemudian menerangkan
bahawa konsep yang
digunakan dalam lukisan
isometrik boleh diguna
pakai dalam
menghasilkan lukisan
oblik.
Guru mengajukan soalan
kepada pelajar.

Pelajar mendengar
penerangan guru.

Pendekatan:
Berpusatkan guru dan
bahan.
Strategi:
Paparan slaid
Kaedah:
penerangan

Pelajar menjawab soalan


yang diajukan oleh guru.

ABM:
Projektor, komputer riba,
buku teks.
Nilai:
Menghormati guru, peka
Pentaksiran:
Berdasarkan perbezaan
bezakan lukisan isometrik
dengan lukisan oblik

Langkah
2
(8 minit)

Jenis lukisan
oblik

Lukisan oblik mempunyai 3


jenis iaitu:
1. Oblik kavelier merupakan satu
lukisan yang
menunjukkan semua
garisan pada paksi

Guru menerangkan
mengenai jenis-jenis
dalam lukisan oblik
dimana lukisan oblik
terdapat 3 jenis.
Guru membina lukisan
oblik dengan membina

Pelajar mendengar
penerangan daripada guru.

Pelajar meneliti setiap gambar


yang telah ditunjukkan dan
mencatat maklumat tentang

Pendekatan:
Berpusatkan pelajar.
Strategi:
Paparan slaid.
Kaedah:

oblik dilukis mengikut


ukuran yang sebenar.

2. Oblik Kabinet
Apabila ukuran
kedalaman pada
sudut paksi surut
dilukis dengan skala
daripada saiz
penuh dimana bentuk
akan kelihatan lebih
realistic

3. Oblik am lazimnya
ukuran kedalaman
garisan pada paksi
surut ialah daripada
saiz sebenar.

lukisan dengan
menggunakan objek yang
mudah untuk difahami
oleh murid. Pada kertas
mahjong yang dilekatkan
pada papan putih.

gambar tersebut.

Penerangan, demonstrasi.

Pelajar turut serta dalam


membina lukisan oblik dengan
melukis objek yang mudah.

ABM:
Komputer riba, paparan
skrin, LCD, kelengkapan
lukisan kejuruteraan.
Nilai:
Yakin diri dan peka.
Pentaksiran:
Berdasarkan konsep dan
jenis lukisan oblik.

Langkah
3
(20 minit)

Melakar lukisan
oblik.

Guru memberikan soalan


pengukuhan kepada
pelajar dan memberikan
masa kepada pelajar
untuk mengetahui pelajar
yang tidak dapat
menguasai pelajaran
tersebut.
Guru memberi peluang
kepada pelajar untuk
bertanya.

Pelajar membuat soalan


pengukuhan yang diberikan
oleh guru dalam tempoh masa
yang ditetapkan.
Pelajar bertanyakan soalan
mengenai apa yang mereka
tidak faham.

Pendekatan:
Berpusatkan guru dan
bahan.
Strategi:
Latihan lukisan oblik.
Kaedah:
Menjawab soalan yang
diberikan.
ABM:
Soalan latihan.
Nilai:
Yakin diri.
Pentaksiran:
Berdasarkan lakaran
lukisan oblik.

Penilaian (10 minit)

Guru menyoal kepada murid untuk mengukuhkan lagi tentang pembelajaran yang
dipelajari hari ini.
i. Apakah ciri-ciri lukisan oblik?

ii. Apakah perbezaan diantara lukisan oblik kavelier dengan lukisan oblik kabinet?
Tugasan lanjutan

Guru mengingatkan kepada murid untuk membuat lukisan projek secara individu.

Kesimpulan (5 Minit)

Pelajar membuat rumusan mengenai topik yang dipelajari sambil dibantu oleh guru.

Refleksi Guru

Kehadiran :
Jumlah pelajar pada hari ini adalah 25/25
Kelebihan Guru :
1. Amali yang dilakukan berkait dengan topik pembelajaran
2. Penyampaian maklumat dengan jelas
3. Menutup sesi pembelajaran dengan baik.
Kelemahan Guru :
1. Guru kurang menerapkan nilai murni semasa sesi pengajaran dan
pembelajaran dijalankan
2. Kawalan kelas kurang baik
3. Tidak tegas.
Penambahbaikan :
1. Guru perlu menerapkan nilai murni semasa sesi pengajaran dan
pembelajaran.
2. Guru perlu lebih tegas semasa mengajar.

Penilaian Pensyarah/ Guru :


pembimbing
