RPH BM-1 Ogos 2018

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 01 Ogos 2018

Tahun : 5 Takwa

Bil. Murid : 24/25 orang

Masa : 8.15 pagi-9.15 pagi

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Lestarikan Bumi Kita

Tajuk : Kelab Pencinta Alam

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

3.8 Mengedit dan memurnikan hasil 3.8.2 Mengedit dan memurnikan hasil
penulisan dengan betul. penulisan daripada aspek ejaan, tanda baca,
kosa kata dan struktur ayat dalam penulisan.

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Membaca dan mengesan kesalahan.


2. Mengedit dan memurnikan teks dari aspek ejaan, tanda baca, kosa kata dan strukrur
ayat dalam penulisan dengan betul.
3. Menulis karangan dengan ejaan, tanda baca, kosa kata, struktur ayat dengan betul
berdasarkan bahan rangsangan yang diberi.

Sistem Bahasa : Ejaan

Kosa kata

Tanda baca

Struktur ayat

Pengisian Kurikulum/EMK : Ilmu- Pendidikan Alam Sekitar


Nilai Murni- Berhemat, berjimat cermat, kebersihan,
bertanggungjawab

Strategi : KP- Naturalis, Verbal Linguistik

KKt- Pembelajaran koperatif

KB- Menganalisis, menghubungkai, mengaplikasikan

BBM :

Bil Jenis Bilangan


1. Gambar bercetak 4
2. Buku teks 1

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah bergotong royong di sekolah

Langkah Pengajaran :

LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN


MASA
Set Induksi Guru menanyakan 1. Murid ditanya mengenai BBM:
(5 minit) soalan kepada murid kelab yang mereka sertai di Gambar
mengenai kelab yang sekolah bercetak
mereka sertai di 2. Jika ada Kelab Pencinta
sekolah. Alam di sekolah ini, adakah
murid-murid pernah
Soalan: menyertai kelab tersebut?
Apakah kelab yang 3. Apakah aktiviti yang selalu
awak sertai di dijalankan dalam kelab
sekolah sekarang? tersebut?
4. Guru menunjukkan contoh
Jangkaan jawapan: aktiviti yang dilakukan oleh
-Kelab Bahasa Kelab Pencinta Alam di
Melayu sekolah
-Kelab Doktor Muda 5. Guru mengaitkan tajuk dan
-Kelab Bahasa isi pelajaran pada hari ini
Inggeris
-Kelab Alam Sekitar
Guru menunjukkan
contoh gambar
aktiviti-aktiviti yang
dilakukan dalam
Kelab Pencinta Alam
Perkembangan 1. Murid diminta membaca BBM: Buku
Langkah 1 “Kelab Pencinta Alam” dan mengesan kesalahan teks
(15 minit) yang terdapat dalam teks
yang disediakan dalam
Mengedit dan buku teks pada halaman
memurnikan teks 181
2. Murid juga diminta
mengedit dan memurnikan
teks dari aspek ejaan,
tanda baca, kosa kata dan
struktur ayat.
3. Setelah selesai, guru dan
murid berbincang bersama-
sama kesalahan yang
dikesan dan diperbetulkan
kesalahan tersebut

Perkembangan Guru memberi satu 1. Murid diminta berbincang BBM:


Langkah 2 tugasan kepada murid dan mendapatkan Kooperatif,
(20 minit) sebagai bahan maklumat atau isi tentang Menghubung
rangsangan di papan tugasan tersebut -kaitkan
putih 2. Kemudian, murid diminta
untuk menghasilkan satu
penulisan kreatif berbentuk
imaginatif berdasarkan
bahan rangsangan itu
dengan menggunakan
ejaan, tanda baca, kosa
kata dan struktur ayat
dengan betul
Perkembangan Murid menceritakan 1. Murid dipilih secara rawak KP:
Langkah 3 tugasan yang dan menceritakan hasil Kooperatif,
(15 minit) dihasilkan karangan yang ditulis Verbal
Linguistik
Penutup Guru membuat 1. Guru meminta murid KB-
(5 minit) rumusan isi pelajaran menyatakan nilai atau sikap Merumus
yang perlu dipupuk dalam KP- Verbal
Penutup kognitif: diri seseorang jika menjaga linguistik
Menyatakan nilai alam sekitar dengan baik Nilai-
Kerjasama
