RPH BM THN 2, 2019! (31 Julai 2018)

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Zamrud
3. Bilangan murid : 46 Orang
4. Tarikh : 1 Ogos 2018
5. Hari : Rabu
6. Masa : 11.30 pagi – 12.30 tengah hari
7. Tema : Hasil laut
8. Tajuk : Perusahaan Sate ikan
9. Kemahiran fokus :kemahiran tatabahasa : ayat tunggal, ayat majmuk, kata
hubung

10. Standard Kandungan


3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberikan dengan betul dan
kemas.

11. Standard Pembelajaran


3.2.6 Menulis ayat majmuk dengan betul dan kemas.

12. Objektif pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:

i. Menyenaraikan tiga ayat majmuk dengan betul dan kemas berdasarkan


petikan Perusahaan sate ikan.
ii. Membina tiga ayat majmuk dengan betul dan kemas pada lembaran kerja.

13. Sistem Bahasa


 Kosa kata: perusahaan, usahawan, nelayan
 Tatabahasa: ayat tunggal, ayat majmuk dan kata hubung
 Kemahiran bahasa: kemahiran menulis dan membaca

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Teknologi Maklumat Komunikasi (TMK), Kemahiran Hidup dan Sains
 Nilai: teliti, berani mencuba, yakin, kerjasama, tolak-ansur, bantu-membantu

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KBT: kontekstual – menghubungkaitkan, membanding dan membezakan KB -
menjana idea, mensintesis, mengenal pasti, BCB – bacaan intensif, mencatat
maklumat
 KP: verbal linguistik, linguistik, kinestetik, interpersonal dan intrapersonal

16. Bahan bantu mengajar


Bil. Jenis Bilangan

1. Audio muzik 1

2. Kad manila potongan kata hubung 5 set

3. Lagu ayat tunggal dan kata hubung 1

4. Kad manila ayat tunggal 12

5. Lembaran kerja 46

17. Pengetahuan Sedia ada


Murid pernah melihat proses menghasilkan keropok ikan dan sate ikan.

Langkah / Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
PENGURUSAN  Kebersihan  Murid memastikan Peralatan yang
BILIK DARJAH kelas kelas bersih dan sesuai.
(2 MINIT)  Persediaan mereka bersedia
murid belajar untuk belajar
Set Induksi FASA
(7 minit) PERSEDIAAN:

Lagu Ayat Tunggal Guru membimbing murid Menyediakan minda


dan Kata Majmuk menyanyikan lagu
bertajuk Ayat tunggal dan murid untuk aktiviti
Ayat Majmuk di hadapan dan tugasan yang
kelas dengan iringan akan datang.
muzik
BBM:
Teknik soal jawab
1. Guru bertanya kepada
murid mengenai isi
pelajaran yang Lirik lagu :
terdapat dalam lirik Ayat Tunggal dan
lagu yang telah Ayat Majmuk.
dinyanyikan.
2. Murid diminta
menyatakan Maksud
ayat tunggal dan ayat
majmuk.
3. 3 orang murid dipilih
secara rawak untuk
memberi jawapan.
4. Guru mengaitkan lirik
lagu dengan isi
pelajaran hari ini.
Langkah 1 Murid membaca Teknik berkumpulan
(16 minit ) petikan sate ikan BBM:
secara mekanis dan 1. Petikan diedarkan dan Petikan teks sate
menggariskan ayat murid dipilih secara ikan
majmuk yang rawak dalam setiap
terdapat dalam kumpulan untuk
petikan. membacakan KP:
potongan teks Interpersonal
tersebut secara Verbal linguistik
bergilir.
2. Murid diminta untuk Nilai Murni:
berbincang dalam Teliti, tekun,
kumpulan dan bekerjasama dan
menggariskan ayat berani.
majmuk berdasarkan
kata hubung yang
terdapat dalam
petikan.
3. Jawapan tersebut
ditulis pada papan
putih mengikut
kumpulan.
4. Murid memilih
seorang wakil
kumpulan untuk
membacakan
jawapan yang
diperoleh.

Langkah 2 Menyusun potongan


(16 minit) perkataan menjadi Teknik berkumpulan Teknik:
satu ayat majmuk Bermain sambal
1. Murid diberikan
yang betul dan belajar
beberapa potongan
lengkap.
perkataan yang
KP:
berbeza bagi setiap
Interpersonal,
kumpulan.
intrapersonal,
2. Murid perlu menyusun
kinestetik.
potongan perkataan
yang diberikan
Nilai Murni:
menjadi satu ayat
Bekerjasama, dan
majmuk yang lengkap
gigih
dalam masa 5 minit
3. Murid yang dipilih
KB: menjana idea,
dikehendaki menulis
mensintesis dan
semula jawapan di
mengenal pasti.
papan putih kumpulan
dan membaca secara
mekanis dihadapan
kelas.

Langkah 3 Murid menjawab Pengayaan KP: intrapersonal


(16 minit) lembaran kerja yang 1. Murid menjawab dan interpersonal
diberikan. lembaran kerja yang
diberikan. Nilai Murni:
yakin, dan jujur
Pemulihan
1. Murid diminta KB: menjana idea,
menyatakan mensintesis dan
Maksud ayat mengenal pasti.
tunggal dan ayat
majmuk.
Penutup Kognitif: Murid menyebut
(3 minit) Rumusan isi bagaimana untuk PAS
pelajaran mengenal pasti ayat Bertanggungjawab
majmuk yang telah
Sosial: dipelajari dan ciri-ciri ayat KP:
Pujian atas usaha majmuk. Verbal linguistik
dan kejayaan Interpersonal
Guru memberikan pujian
atas sikap murid yang
menjaga kebersihan diri
dan persekitaran.
18. Refleksi

19. Ulasan guru pembimbing/ Pensyarah penyelia


LAMPIRAN
Lirik lagu Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk

Marilah kawan-kawan semua,


ayuh kita mula belajar Bahasa,
ayat tunggal dan juga ayat majmuk,
2 ayat berbeza.

Ayat tunggal ayat yang biasa,


Ada satu subjek dan satu predikat,
Contohnya Ali bermain bola,
Ali ialah subjek di situ

Marilah kawan-kawan semua,


ayuh kita mula belajar Bahasa,
Ayat tunggal dan juga ayat majmuk,
2 ayat berbeza.

Seterusnya dengarkan ayat ini,


Ali dan Wong sedang bermain bola,
Ayat ini dikata ayat majmuk,
kerana ada kata hubung,
kerana ada kata hubung…
Perusahaan sate ikan

Pak Su Ali seorang usahawan Berjaya. Beliau menjalankan perusahaan kilang membuat sate
ikan, ikan masin dan banyak lagi jualan hasil laut yang telah dikeringkan. Sate ikan merupakan
produk paling laris di kilangnya. Jelaslah sate ikan merupakan makanan kegemaran semua
laipsan masyarakat.

Bahan utama untuk membuat sate ikan ialah ikan kembung. Pak Su Ali mendapatkan
bekalan ikan segar daripada nelayan sekitar Kuala Terengganu, Setiu dan Marang. Hanya
ikan kembung yang segar sahaja akan dipilih oleh Pak Su Ali walaupun ikan tersebut agak
mahal. Ikan tersebut perlu direbus terlebih dahulu. Antara bahan sampingan yang lain ialah
tepung kanji, garam, gula, bawang putih, baking powder, soda bikarbonat dan minyak. Minyak
digunakan untuk menggoreng.

Jumlah pendapatan bulanan Pak Su Ali adalah mencecah sebanyak 8000 Ringgit
Malaysia setiap bulan. Mahupun begitu, Pak Su Ali berhasrat untuk meluaskan lagi
perniagaanya di peringkat antarabangsa. oleh itu, hasil laut merupakan sumber terpenting
kepada perusahaan Pak Su Ali.
Lembaran Kerja
Kad perkataan untuk membina ayat majmuk :
