RPH SMK Minggu 7 PJPK Tingkatan 2 2024-2025 by Cikgu Gorgeous

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PJPK SMK TIINGKATAN 2


TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 7 HARI Ahad KELAS
TEMA Pj Pergerakan Berirama
TAJUK Kemahiran Asas Tarian Inang
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Melakukan pelbagai corak pergerakan mengikut muzik yang didengar.
2.2 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dalam pergerakan
berirama.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa
melakukan aktiviti fizikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.2 Melakukan langkah dalam tarian inang mengikut muzik yang
didengar.
2.2.2 Mengenal pasti pergerakan lokomotor, bukan lokomotor dan
konsep pergerakan yang digunakan dalam langkah tarian inang.
5.2.2 Menerima tanggungjawab sebagai ahli kumpulan semasa melakukan
aktiviti fizikal.
KEMAHIRAN TMK 1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Mensimulasi sekurang-kurangnya 2 langkah tarian inang
Mensimulasi langkah-langkah tarian inang mengikut muzik dalam kumpulan
mengikut muzik yang yang didengar
2. Bekerjasama menari inang dalam kumpulan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria pembelajaran dan diberi
kejayaan. latihan pengayaan /
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengukuhan
1. Murid diberi penerangan tentang kemahiran asas tarian inang oleh guru ☐___ / ___ orang murid
2. Murid mengikut pergerakan contoh kemahiran asas tarian inang untuk lebih memahami pengajaran guru tidak menguasai objektif
Examples (Contoh) (PAK21) pembelajaran dan diberi
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil latihan pemulihan
4. Murid bebas mencari pasangan dalam kumpulan masing-masing
5. Murid mencuba melakukan pergerakan setempat, maju undur,rgam C, ragam sudi dan ragam inang dengan
pasangan masing-masing ***Murid yang memberi
6. Murid membaiki kesalahan yang ditemui semasa berlatih dan bergabung dengan kumpulan yang lain pandangan dan jawapan
7. Kumpulan murid diminta bekerjasama dengan kumpulan lain untuk menari bersama-sama. akan diberikan ganjaran
Collaboration (Kolaborasi)
(PAK21) sebagai rangsangan
8. Murid diberi penilaian kerana berani mencuba suatu yang baru untuk murid terus
9. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) mencuba
10. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
11. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 26 ELEMEN 4C Creativity
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Kontekstual - Menilai dan
SEJAHTERA
mentaksir
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Bertanggungjawab KB Mengkategorikan
EMK : ILMU & Pendidikan Jasmani PENILAIAN P&P Pembentangan
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancer,
PENILAIAN tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PJPK SMK TIINGKATAN 2
TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 7 HARI Ahad KELAS
TEMA Pj Pergerakan Berirama
TAJUK Jom Menari Inang
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Melakukan pelbagai corak pergerakan mengikut muzik yang didengar.
2.2 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dalam pergerakan
berirama.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa
melakukan aktiviti fizikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.3 Mereka cipta pergerakan tarian menggunakan langkah inang dan
mempersembahkan mengikut muzik yang didengar.
2.2.3 Membuat justifikasi pemilihan pergerakan lokomotor, pergerakan
bukan lokomotor dan konsep pergerakan yang digunakan dalam mereka
cipta pergerakan tarian.
5.2.2 Menerima tanggungjawab sebagai ahli kumpulan semasa melakukan
aktiviti fizikal.
KEMAHIRAN TMK 1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Mereka cipta dan mempersembahkan tarian inang mengikut 1. Merekacipta dan mempersembahkan tarian inang mengikut muzik
muzik yang didengar dalam kumpulan
2. Bertanggungjawab melakukan tarian inang dalam kumpulan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria pembelajaran dan diberi
kejayaan. latihan pengayaan /
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengukuhan
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil ☐___ / ___ orang murid
2. Murid memberikan idea-idea bernas dengan cara sumbangsaran mengenai tarian inang tidak menguasai objektif
Brainstorming (Sumbangsaran)
(PAK21) pembelajaran dan diberi
3. Murid berlatih tarian inang dalam kumplan latihan pemulihan
4. Murid membuat persembahan tarian inang mengikut muzik yang diperdengarkan
Dramatisation (Drama)
(PAK21)
5. Murid diberi penilaian dan pujian kerana berani membuat persembahan tarian inang dalam kumpulan ***Murid yang memberi
6. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) pandangan dan jawapan
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. akan diberikan ganjaran
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. sebagai rangsangan
untuk murid terus
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) mencuba
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 28 ELEMEN 4C Creativity
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Konstruktivisme -
SEJAHTERA
Mencipta
KBAT Mencipta PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Cinta akan Negara KB Mencipta
EMK : ILMU & Pendidikan Jasmani PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancer,
PENILAIAN
tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID


Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
