Toleranta Si Respect Diversit

Descărcați ca odt, pdf sau txt
Descărcați ca odt, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PLAN DE LECTIE

DATA: 22-26 III SCOALA: Scoala Gimn. Nr. 1, Barcea, Galati CLASA: a VII a PROFESOR: Genoveva Sterea DISCIPLINA: Educatie interculturala -Unitate in diversitate UNITATEA DE INVATARE: Principii si valori ale societatii interculturale TEMA: Valorile societatii interculturale : toleranta si respectarea diversitatii TIPUL LECTIEI: mixta (verificare si comunicare/insusire de noi cunostinte) DURATA: 50 min. COMPETENTE GENERALE: 1. Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice ntr-un discurs oral sau scris 2. Cunoaterea valorilor fundamentale ale democraiei, a practicilor democratice i a drepturilor omului 3. Dezvoltarea capacitilor de a dialoga i de a coopera n condiiile acceptrii pluralismului i valorizrii pozitive a diferenelor 4. Manifestarea unor atitudini pozitive fa de sine i fa de ceilali 5. Stimularea interesului pentru participarea la viaa social i pentru exersarea calitii de cetean COMPETENTE SPECIFICE: 1.1. s utilizeze adecvat termeni specifici educatiei interculturale 2.1. s identifice concepte, principii si valori specifice societatii interculturale 2.2. sa identifice situatii in care atitudinea persoanelor a comunitatii este toleranta/intoleranta 2.3. s accepte din perspectiva interculturalitatii, diferentele dintre persoanele care apartin unor culturi diferite 3.1 s manifeste capacitatea de empatie culturala in relatiile cu persoane apartinand unor culturi diferite 3.2. s manifeste disponibilitatea de a depasi obstacole posibile in cadrul dialogului intercultural 4.1. s manifeste respect si atitudine pozitiva fata de sine si de ceilalti, fata de identitatea culturala proprie si fata de a celor care apartin unor culturi diferite 4.2. s fie toleranti fata de diversitatea de opinii ale unor persoane care apartin unor culturi diferite 5.1. s exerseze munca in echipa, cooperarea unor persoane care apartin altor culturi 5.2. s combata din perspectiva interculturalitatii atitudini, actiuni intolerante din scoala, familie si grupul de prieteni OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili: O1: sa defineasca termeni ca toleranta, diversitate O2: sa precizeze necesitatea tolerantei O3: sa distinga necesitatea respectarii diversitatii O4: sa argumenteze puncte de vedere proprii O5: sa manifeste empatie fata de semeni METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia euristica, dezbaterea, explicatia, expunerea, studii caz, joc de rol, aplicatii FORME DE ORGANIZARE: frontal, grupe, individual RESURSE MATERIALE: manual, tabla, creta, dictionar, fise, cartonase cu literele alfabetului BIBLIOGRAFIE: "Manual NGO Educatie Interculturala""Educatie interculturala", Chioncel Nicoleta, 2007, DPPD, Universitatea Oradea "Manual educatie interculturala" , Consiliul Europei Project Citizen - manual pentru elevi, Institutul Intercultural Timisoara cu sprijinul Center for Civic Educatie pentru democratie si drepturile omului, Corina Leca, Siedo 1998 Dictionar explicativ al limbii romane, Academia romana, Ed. Univers Enciclopedic, 2008 Ghidul profesorului, C. Leca, Siedo, 2001 ETAPELE LECTIEI: 1. Moment organizatoric 2. Verificarea cunostintelor anterioare ( chestionare orala) 3. Comunica tema si obiectivele operationale: Valorile societatii interculturale : toleranta si respectarea diversitatii 4. Dirijarea invatarii materiei stimul (moderata) a. Activitatea : APLAUZE Scop: contientizarea erorii perceperii diferenelor drept motive de conflict. Timp: 15 minute. Vrst: 11 - 18 ani. Desfurare: Conductorul numete o categorie de oameni. Cei care consider c fac parte din categoria respectiv, se ridic n picioare.Ceilali elevi i aplaud. Conductorul anun categoriile de oameni n urmtoarea consecutivitate: S se ridice n picioare cei care consider c fac parte din genul frumos.

Aplauze. S se ridice n picioare cei care prefer o frizur scurt. Aplauze. S se ridice n picioare cei care prefer s-i nceap ziua de lucru dis-de-diminea. Aplauze. S se ridice n picioare cei care prefer s citeasc romane poliiste. Aplauze. S se ridice n picioare cei care au n buzunar cel puin cinci lei. Aplauze. S se ridice n picioare cei care consider c fac parte din lumea "avuilor". Aplauze. S se ridice n picioare cei care consider c fac parte din lumea "srntocilor". Aplauze. Observaie: Conductorul poate elege i alte categorii de oameni. ntrebri: -Cnd aplauzele v-au provocat sentimentul de mndrie c persoana voastr face parte din categoria respectiv? -Cnd aplauzele v-au provocat sentimentul inferioritii fa de ceilali? -Poate fi numit acest sentiment (al inferioritii) drept discriminare? b. Aplicatii: BIATUL CU DOI OCHI (dup First Steps - Amnesty International) Scop: perceperea diferenelor dintre indivizi drept naturale i benefice, educarea empatiei fa de persoanele cu deficiene. Timp:20 minute. Materiale: textul simplificat al Conveniei referitoare la drepturile copilului. Vrst: 10 - 12 ani. Desfurare: Citii-le copiilor povestea urmtoare: Undeva n Univers exist o planet pe care triesc fiine foarte asemntoare cu pmntenii. Singura deosebire dintre noi i ei este c ei au doar un ochi i pot vedea n ntuneric, la distane foarte mari i prin zid. ntr-o zi, pe acea planet s-a nscut un copil cu doi ochi. Prinii au fost foarte dezamgii, dar l-au ngrijit cu toat dragostea. Doctorii au spus c nu se poate face nimic. Copilul avea nevoie de lumin, cnd mergea undeva noaptea, de un telescop pentru a vedea ce se ntmpl pe alte planete i

era privit de colegi ca i cum nu vedea bine. ntr-o zi i-a dat ns seama c el poate vedea ceva ce colegii lui nu sesizaser: culorile. Toat lumea de pe acea planet vedea n alb - negru; biatul cu doi ochi vedea ns n culori. El a nceput s i fac prieteni care l ascultau povestind despre pduri verzi, cer albastru i flori multicolore. Copiii i oamenii mari se adunau n jurul bieelului ca s vad lumea prin ochii lui. Cnd a crescut a ntlnit o fat de care s-a ndrgostit. Faptul c el era altfel dect ceilali locuitori ai planetei nu i-a deranjat pe nici unul din ei. Cu timpul nu i s-a mai prut c este altfel: a devenit firesc s fie nconjurat de oameni care i ascultau povetile. Cei doi au avut un fiu care nu se deosebea de ceilali copii de pe planet: avea un singur ochi. Rugai-i pe elevi s rspund la urmtoarele ntrebri: Cum v-ai fi simit n locul biatului cu doi ochi pe planeta locuit de fiine cu un ochi? Ce dificulti credei c a ntmpinat bieelul? De ce? Ce diferene n ceea ce privete abilitile oamenilor mai cunoatei? Credei c ai fi i voi altfel pe o alt planet? De ce? Cum ai vrea s fii tratai dac ai fi diferii fa de ceilali locuitori ai planetei? c. Conversatia euristica Ce inseamna toleranta? De ce este necesar sa ne toleram? d. Activitatea Lucrati impreuna! Scop: perceperea necesitatii de a ne tolera asa cum suntem, diversi. Timp: 10 minute. Materiale: cartonase cu litere din alfabet Vrst: 10 - 12 ani. Desfurare: Pregatim cartonase cu litere din alfabet (in functie de numarul de copii). Inmanam fiecarui copil cate un cartonas din cele pregatite. Le cerem apoi sa se aseze in cerc. Le explicam ca le vom cere sa se aranjeze dupa diferite criterii: De exemplu, pentru prima data, aranjati-va in functie de locul pe care il are in alfabet, litera pe care o aveti scrisa pe cartonas. Dupa ce copiii s-au aliniat, le cerem sa se aranjeze in functie de luna in care sunt nascuti. Se continua jocul cerandu-le sa se alinieze dupa inaltime, in functie de prima litera a prenumelor lor sau dupa prima litera a mancarii favorite. Este posibil ca o grupa sa nu reuseasca sa indeplineasca sarcina data intrucat nu reusesc sa se tolereze. Dupa ce au terminat jocul le spunem ca acest exercitiu a necesitat toleranta lor unii fata de ceilalti. Daca nu ar lucrat impreuna, trecand peste incoveniente, nu ar fi putut duce la indeplinire sarcina

ceruta.

S-ar putea să vă placă și