Proiect de Lectie

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

MESERII EXPUSE CORUPTIEI


MESERII UZATE MORAL-MESERII ACTUALE

Profesor: EMIL DANUT ZBAV


Clasa a VIII-a C
Data: 23.11.2015
Disciplina: Consiliere si orientare
Modulul tematic: Planificarea carierei
Titlul lectiei: Meserii uzate moral i meserii actuale-meserii expuse coruptiei
Tipul leciei: mixt
Scopul: Cunoaterea meseriilor spre care s i orientez cariera
Competene specifice: Analizarea responsabilitilor personale cu privire la inseria profesional.
Competene derivate:
C1: defininirea termenilor de meserii uzate moral i meserii actuale;

C2 : enumerarea principalelor surse de informare cu privire la caracteristicile profesiilor, instituiile universitare de formare profesional;
C3: caracterizarea unor meserii actuale;
C4: identificarea aptitudinilor necesare pentru a practica unele meserii.
Stategii didactice:

Mijloace de nvmnt: tabla i creta, documente, ilustraii, calculatorul, videoproiectorul, laptopul, flipchart, markere, fie de
lucru

Metode didactice: conversaia euristic, creionul magic,ciorchinele, nvarea prin descoperire, problematizarea, studiul de
caz,nvarea prin cooperare (n grup), metoda colajului, jocul didactic, turul galeriei.

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie: Declaraia Universal a Drepturilor Omului; Constituia Romniei (2003), capitolul Drepturile i libertile fundamentale
Desfurarea leciei:
Momentele
leciei
1.
Moment
Organizatoric

Durat Comp.

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode/mijloace
Organizarea
clasei
Conversaia;
Catalogul,
Mapele de
lucru

Evaluare

Organizez grupele de lucru. Verific


funcionarea tehnicii IT.
Verific curenia clasei,solicit absenii
realizez motivarea elevilor.

Numesc absenii.
Se pregtesc pentru
lecie.

2. Reactualizarea 5
cunotinelor

Ce este C.V.-ul? Ce informaii cuprinde?


De ce trebuie actualizat periodic?

Rspund.

Conversaia

Aprecieri
verbale

3.
Captarea ateniei

Propun elevilor s mimeze cteva


meserii i ceilali s le recunoasc:
dactilograf, zugrav.

Identific meseriile

Conversaia
Jocul de rol

Aprecieri
verbale

Numrul de
abseni.

4.
Anunarea temei
lectiei i a
competenelor

5.Dirijarea
nvrii

28

Enunarea titlului leciei:


Meserii uzate moral i meserii
actuale i a competenelor urmrite.
La sfritul orei vei cunoate cteva
meserii actuale care s v ajute s v
orientai profesional n urmtorii ani

Noteaz titlul pe caiete.


Recepioneaz mesajul.

C1 Propun spre vizionare o prezentare


Power Point pe tema meseriilor
practicate n Romnia .
Dup prezentare iniiez o discuie pe
tema evoluiei meseriilor i solicit
elevilor s enumere principalele domenii
de activitate.
Pe baza prezentrii date i a materialului
C3
suport oferit, prezint fiecrei grupe cte
o fi de lucru i cer

Elevii urmresc
prezentarea i identific
noiuni i cunotine
legate de drepturile
omului.
Rspund la ntrebri i
cer unele explicaii.

Citesc cerinele fiei de

Caiete
Tabl

observarea
sistematic

Explicaia
Conversaia euristic
videoproiector
Activitate frontal

Observarea
sistematic
Chestionare
oral

6 .Asigurarea
feedback-ului

7. Aprecieri
finale

rezolvarea ei. Fiecare grup va selecta


din fi meseriile care sunt actuale/care
nu se regsesc la bursa locurilor de

munc, corespunztor cerinei.


Pe baza fiei de lucru rog liderii
grupurilor s treac rspunsurile gsite
pe tabl, realizndu-se astfel un ciorchine
pe tema meseriilor.
Explic sarcina de lucru:

C2
Ierahizai urmtoarele meserii n funcie
de nivelul studiilor necesare pentru a
putea profesa anumite meserii. Expunei
concluziile.
Supraveghez realizarea sarcinii i
corectez greelile constatate.
Expun noua sarcin de lucru: La nivelul
C4
grupei alegei o meserie actual i
precizai domeniul de activitate,
aptitudinile de care este nevoie pentru a o
profesa cu succes, motivai alegerea
fcut.

lucru i rezolv la nivelul


grupului.
Trec rspunsurile gsite
n fia de lucru
pe tabl i completeaz
ciorchinele la tabl.
i noteaz n caiet.

C4

Desenai un simbol al profesiei pe care


vrei s o urmai i precizai 2 caliti
necesare pentru a o practica cu succes.
Se fac aprecieri despre aportul elevilor la
desfurarea activitii.

Citesc sarcina de pe fia


de lucru, colaboreaz cu
colegii de grup pentru
rezolvarea
sarcinii,explic opiunile
fcute, autoevalueaz
rezultatele muncii lor.

Explicaia
Conversaia euristic
videoproiector
laptop
Activitate frontal

Formativ
pe
baza
gradului de
implicare n
rezolvarea
Vezi anexa 1.
sarcinilor de
Explicaia
lucru i a
Conversaia euristic calitii
Ciorchinele
rspunsurilor
Activitate pe grupe
Fie de lucru
Tabl
Foi de flip-chart
Markere
Vezi anexa 2.

Formativ
pe
baza
modului de
colaborare
ntre elevi i
a
corectitudinii
rezolvrii
sarcinii.

Rezolv sarcina, rspund.

Turul galeriei

Aprecieri
orale

Ascult

Conversaia

Aprecieri
generale i
particulare

Rspund oral apoi la


ntrebrile profesorului.

ANEXA 1 FIA 1
GRUPA 1
Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:
croitor, agent paz, mediator, copywriter
GRUPA 2
Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:
tmplar, contabil, farmacist, designer
GRUPA 3
Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:
fierar, cercettor, inginer, blnar
GRUPA 4
Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:
consultant financiar, mecanic, plrier, economist
GRUPA 5
Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:
ceasornicar, specialist n iluminat, opincar, stilist
GRUPA 6
Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:
cizmar, consilier sportiv, ambulanier, mecanic

ANEXA 2 FIA 2
Ierahizai pe o piramid urmtoarele meserii n
funcie de nivelul studiilor necesare pentru a putea
profesa anumite meserii:
tehnician silvic, muncitor necalificat, avocat,
coar, frizer, zidar, asistent medical, sociolog,
programator, vopsitor.

FIA 3
Alegei o meserie actual i precizai:
- domeniul de activitate:..................
- motivaia alegerii: nevoia de ......................
- aptitudini necesare pentru a o profesa:
-

Ierahizai pe o piramid urmtoarele meserii n


funcie de nivelul studiilor necesare pentru a putea
profesa anumite meserii:
tehnician silvic, muncitor necalificat, avocat,
coar, frizer, zidar, asistent medical, sociolog.
programator, vopsitor.

S-ar putea să vă placă și