Proiect de Activitate Inspectie
Proiect de Activitate Inspectie
Proiect de Activitate Inspectie
Obiective operaionale:
tiin
Copilul este capabil s:
s aleag doar jetoanele cu insecte;
s lipeasc jetoanele n borcanul pentru colecie;
Bibliotec
Copilul este capabil s:
s traseze o linie de la albin/fluture la stup/floare;
s decoreze stupul albinei/floarea fluturelui;
Joc de mas
Copilul este capabil s:
s gseasca elementele potrivite fiecrui tablou;
s mbine corect elementele;
s realizeze puzzle-ul, potrivit tabloului model;
Strategii didactice
Metode i procedee: conversaia, munca independent, exerciiul, turul galeriei.
Material didactic: model de borcan din hrtie,lipici,hrtie creponat,puzzle,fi la
bibliotec,jetoane cu insecte,culori.
Evaluare: turul galeriei,observarea sistematic a comportamentului copilului
Demers didactic ALA 1
SECVENA
DIDACTIC
CONINUT INSTRUCTIVEDUCATIV
1.Moment
organizatoric
2.Captarea
ateniei
3. Anunarea
temei i
enunarea
obiectivelor
4. Prezentarea
coninutului i
dirijarea
nvrii
STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
(instrumente
i indicatori)
Conversaia
Capacitatea
copiilor de a
observa i de
a interaciona
Conversaia
Conversaia
Exerciiul
Munca
independent
Capacitatea
de a lucra
individual i
de a realiza
ct mai
corect
5.Evaluare
6.ncheierea
activitii
lucrrile de la
sectorul ales.
Evaluez
capacitatea
de a aprecia
i de a se
autoaprecia.
Evaluarea
lucrrilor
realizate de
copii.
PROIECT DIDACTIC
Nivel: I (mijlocie)
Categoria de activiti de nvare: DLC
Tema activitii: Povestea Greierele i furnica
Mijloc de realizare: lectura educatoarei
Tipul de activitate: dobndire de cunotine
Forma de organizare: frontal, individual
Scopul activitii: Dezvoltarea capacitii de exprimare oral, de nelegere i utlizare corect a semnificaiilor
structurilor verbale orale;
Cultivarea sentimentului de dragoste pentru munca i pentru cei ce muncesc , formarea unei conduite moral de
cinste , corectitudine , ntrajutorare , respect pentru cei din jur .
Obiective operaionale :
O1:S audieze cu atenie textul, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles.
O2: S rspund la ntrebrile despre text.
O3: S gseasc morala textului.
O4: S i exprime prere cu privire la comportamentul greieraului.
Metode i procedee : lectura educatoarei,explicaia,dialogul,dramatizarea.
Material didactic folosit: ghicitori,imagini cu povestea,imagine cu greierele i furnica,panou.
Material bibliografic:
Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6,7 ani), M.E.C.T., 2008.
Revista nvmntul Precolar nr 1-2/2014,Editura Arlequin, Bucureti, 2011
Durata: 20-25 min
Scenariul didactic
EVENIMENTUL
DIDACTIC
1.Moment
organizatoric
2.Captarea ateniei
3.Anuntarea temei
i enumerarea
obiectivelor
4.Dirijarea
nvrii
CONINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV
STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
(instrumente i
indicatori)
(recompense)
PROIECT DIDACTIC
Nivel: I (mijlocie)
Categoria de activiti de nvare: DOS
Tema activitii: Insecte
Mijloc de realizare: Activitate practic
Tipul de activitate: formare de priceperi i deprinderi
Forma de organizare: frontal, individual,pe perechi
Scopul activitii:
-Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric;
-Dezvoltarea muchilor mici ai minii i cultivarea sensibilitii tactile i motrice.
Obiective operaionale :
s denumeasc materialele de lucru;
s foloseasc n mod corect materialele puse la dispoziie pentru realizarea activitii practice;
s respecte etapele de lucru precizate;
s pstreze ordine la msua de lucru;
s lucreze ntr-un mod ordonat i ngrijit;
Metode i procedee : exercitiul, conversatia, explicatia, demonstratia,observaia,munca individual.
Material didactic folosit: hrtie cartonat colorat,ochiori, lucrare model, ecuson.
Material bibliografic:
Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6,7 ani), M.E.C.T., 2008.
Revista nvmntul Precolar nr 1-2/2014,Editura Arlequin, Bucureti, 2011
Durata: 20-25 min
CONINUT TIINIFIC
EVENIMENT
DIDACTIC
1.MOMENT
ORGANIZATO
RIC
2.DESFURAREA
ACTIVITII
a.Introducerea
n activitate
b.Intuirea
materialului
c.Anunarea
temei
d.Prezentarea
i
analiza
modelului
STRATEGII DIDACICE
METODE I
PROCEDEE
MATERIAL DIDACTIC
-Ne uitm ateni din ce este format fiecare insect (fluturaul, buburuza
i albina) i anume corp, cap, aripioare, ochiori i antene. Albinua i
buburuza au corpul negru, fluturaul are corpul colorat. Pe corpul
albinuei sunt lipite dungi galbene ,pe corpul buburuzei sunt lipite
buline negre, iar fluturaul are ovale colorate lipite pe corp
e.Explicarea i -Vom ncepe cu corpul insectei. Pe cartonul de hrtie se lipete hrtia
demonstrarea
Coulee cu materialele
necesare: plastilin i
planete
Lucrare model.
modului
lucru