Proiect Didactic

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

GRADINITA
DATA 22 APRILIE 2015
GRUPA MARE
Educatoare
Tema anuala:
Tema saptamanala:
Domeniul Om si Societate
Categoria de activitate : Educatia pentru societate
Tema activitatii : La Pasti de George Cosbuc
Mijloc de realizare: Memorizare
Tipul activitatii: Predare-nvare

Scopul: Dezvoltarea sentimentului de apartenen la comunitate prin contientizarea i pstrarea tradiiilor i obiceiurilor specific
romneti prin intermediul unui text literar adecvat: "La Pati", de George Cobuc

Obiective de referinta:
Cultivarea sensibilitii artistice prin audierea unor creaii n versuri;
Dezvoltarea deprinderii de a memora i de a reproduce voluntar i logic poezia;
mbogirea i activizarea vocabularului copiilor cu cuvinte i expresii artistice;
Dezvoltarea sentimentului de dragoste pentru cultura si traditiile poporului roman .

Obiective operationale:
- O1: S descrie imaginile prezentate;
- O2 : s recite expresiv, respectnd pauzele, folosind un ton i un ritm potrivit;
- O3: S foloseasca n contexte noi cuvintele :,,rsuflul(cald al primverii), chip(ars de soare), cretini , ,,vzduh, ,,nviere, ,,E
pace-n cer i pe pmnt,,,Btrni cu iarna vieii-n plete;
- O4: S-i exprime tririle afective sugerate de textul poeziei;
- O5: S identifice elementele descrise n poezie;
Strategii didactice.
Metode i procedee:explicatia , conversaia dirijat, exerciiul, demonstraia,braistorming-ul, piramida .
Mijloace de nvmnt: planse cu imagini sugestive textului prezentat, jetoane, cuburi cu imagini caracteristice sarbatorii pascale,
portretul lui George Cosbuc si imagini cu casa memoriala, calculator , cd.
Forme de organizare: frontal i individual.
Durata: 35 minute
Etapele activitatii Coninutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
Metode i Mijloace de Modalitati
procedee nvmnt de
organizare
Moment .Se vor asigura condiiile optime pentru desfurarea
organizatoric activitii:
aerisirea slii de grup,
copiii vor fi asezati pe pernute in semicerc;
Se pregateste materialul didactic necesar.

Captarea ateniei Le voi adresa copiilor o ghicitoare: Conversaia Frontal

ntr-un coulet gtit,


Mama mea a pregtit
Pasc si ouoare
Pentru o mare srbtoare
(Sarbatoarea Sf.Pati)

Copiii raspund la ghicitoare , dupa care le voi adresa Brainstorning Plan Frontal Observarea
intrebarea: La ce v gndii cnd auzii cuvntul,,Pati? sistematica
Brainstorming:

PATI
Pe un sevalet voi aseza in mijloc o imagine
corespunzatoare Sarbatorii Pastelui iar in jur imagini Conversatia Jetoane
caracteristice acestei sarbatori, dupa ce au fost denumite
de catre copii.
Anunarea temei, a
obiectivelor si Le voi spune copiilor ca frumusetea acestei sarbatori a
motivarea temei fost redata de pictori si fotografi in tablourile lor , de Explicaia Frontal Observarea
povestitori in povestile sale dar si de poeti prin poeziile sistematica
scrise. O poezie ce ilustreaza frumusetea Pastelui este
poezia La Pasti scrisa de catre poetul George Cosbuc,
pe care o vom invata si noi astazi.

Dirijarea nvrii Le prezint copiilor portretul lui George Cosbuc si casa


memoriala. Observaia Planse cu Frontal
Recitarea model. portretul
Se recita poezia clar ,expresiv ,insotita de mimica si poetului si
gesticulatie adecvata ,trezind emotii ,motivand copiii casa
pentru invatarea ei. memoriala
Familiarizarea cu coninutul poeziei
Se prezinta planse cu imagini din poezie , apoi se va
explica continutul de idei ,precum i cuvinte sau expresii
din text ,,rsuflul(cald al primverii), chip(ars de
soare), cretini , ,,vzduh, ,,nviere,)
Se realizeaz o prim discuie: Conversaia Planse ce Aprecieri
De ce poart poezia titlul,,La Pati?Ce alte poezii ilustreaza Frontal verbale
scrise de George Cobuc ai mai citit?Ce ati simit cnt tectul
ai ascultat poezia?Voi ati mers la Biserica? poeziei

Voi recita prima strofa care prezint tabloul primverii


la ar.Ce schimbri din natur sunt prezente n poezie?
(pe care le-a adus primvara):se aude ciripitul
psrelelor,soarele strlucete i nclzete,nfloresc
slciile.
Se explic expresiile:E pace n cer i pe pmnt(nvierea Exerciiul
lui Iisus aduce linite i speran n sufletele
oamenilor),Rsuflul cald al primverii Adus-a zilele-
nvierii.(adierea cald a primverii a nviat natura).

Strofa a II-a - prezint srbtoarea de Pati la sat. Se


explic expresiile i ct e de frumos n sat!(satul
srbtorete Patele prin frumoase tradiii,natura i Lectura Frontal
oamenii sunt n straie de srbtoare),i rde-atta explicativ
srbtoare Din chipul lor(locuitorii satului simt o mare
bucurie de Pati)
Cum se salut cretinii de Pati?Pn cnd? Este o
srbtoare a sufletului,linitit,vin tcui.

Strofa a III-a - prezint cum tot satul(cu mic ,cu mare) se


ndreapt spre biseric. Aprecieri
Unde este aezat biserica?(pe deal)Care sunt Conversaia verbale
persoanele care merg la biseric?(neveste,fete
tinere,btrni,nepoi).
Se explic expresiile :Btrni cu iarna vieii-n plete(cu
prul alb,nelepi),Vezi ovind cte-o btrn(se clatin
de greutatea urcuului ).

Invatarea poeziei de catre copii Explicaia Planse ce Frontal


Obtinerea Poezia va fi memorat pe uniti logice. Se va repeta ilustreaza
performantei prima strof, apoi se va trece la urmtoarea, care va fi versurile Pe grupe
repetat mpreun cu prima. La fel se va proceda si cu poeziei
cea de-a treia strofa repetandu-se cu primele doua,
pentru fixarea n memorie a fragmentelor logice n Individual
succesiunea lor fireasc. Fragmentele poeziei vor fi Exercitiul
reproduse individual, n grupuri mici i frontal.

Plecand de la versurile invatate, copiii vor construi Conversaia Cuburi cu


Asigurarea retentiei piramida poeziei La Pasti cu patru nivele, respectand imagini Frontal Aprecieri
si a transferului criteriile date de educatoare. specifice verbale
Primul nivel imagini cu caracteristicile Sarbatorii de Sarbatorii
Paste. Explicaia de Paste
Nivelul al doilea- schimbarile in natura evocate de poet
in versurile poeziei. Individual Observarea
Nivelul al treilea- persoanele care merg spre Biserica iar sistematica
pe ultimul nivel va fi aseata o imagine ce ilustreaza Piramida
Sarbatoarea Invierii Domnului.

Conversatia Calculator
Incheierea activitatii Se fac aprecieri individuale i generale asupra modului n Frontal Aprecieri
care au memorat poezia i au participat la activitate. In verbale
incheierea activitatii copiii vor audia cantecelul Hristos Explicatia Cd
a inviat !
ANEXA 1

La Pati
George Cobuc
Prin pomi e ciripit si cnt,
Vzduhu-i plin de-un rou soare,
i slciile-n alba floare -
E pace-n cer i pe pmnt.
Rsuflul cald al primverii
Adus-a zilele-nvierii.

i ct e de frumos n sat!
Cretinii vin tcui din vale
Si doi de se-ntlnesc in cale
i zic: Hristos a nviat!
i rde-atta srbtoare
Din chipul lor cel ars de soare.

Pe deal se suie-ncetior
Neveste tinere si fete,
Btrni cu iarna vieii-n plete;
i-ncet, in urma tuturor,
Vezi ovind cte-o btrna
Cu micul ei nepot de mn.
ANEXA 2

George Cobuc (n. 20 septembrie


1866, Hordou, Comitatul Bistria-Nsud,
azi Cobuc, judeul Bistria-Nsud d. 9
mai 1918, Bucureti) a fost un poet romn
din Transilvania.
Copilria i-o va petrece la Hordou, n
orizontul mitic al lumii satului, n tovria
basmelor povestite de mama sa. Primele
noiuni despre nvtur le primete de la
ranul Ion Guri, dintr-un sat vecin, despre
care Maria Cobuc auzise c tie poveti.
George Cobuc a fost un poet care a tiut s
cnte sufletul omenesc i frumuseile naturii.

S-ar putea să vă placă și