Proiect Didactic Toamna Bine Ai Sosit
Proiect Didactic Toamna Bine Ai Sosit
Proiect Didactic Toamna Bine Ai Sosit
DURATA: o zi
Rutine: “Mă îmbrac potrivit vremii de afară”- depinderea de a se îmbrăca în ton cu vremea
Scopul activității:
Îmbogățirea și sistematizarea cunoștintelor despre caracteristicile anotimpului toamna.
Dezvoltarea deprinderii de a realiza o compoziție plastică.
Dezvoltarea sensibilității cromatice.
COMPORTAMENTE VIZATE:
Își coordonează mișcările în funcție de stimuli vizuali, ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii;
Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat
Manifestă creativitate în activități diverse;
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă);
Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat;
OBIECTIVE:
O1: Să recunoască corect anotimpul prezentat în planșa ilustrativă
O2: Să identifice corect caracteristicile anotimpului toamna cu ajutorul imaginilor prezentate
O3: Să denumească în mod corect materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție
O4: Să mânuiască correct materialele puse la dispoziție, păstrând acuratețea lucrării
O5: Să manifeste interes pentru activitățile desfășurate
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, lucrul individual, turul galeriei.
Mijloace de învățământ: imagini de toamnă, creioane colorate, fișe de lucru individuale, plastilină, scrisoare, castanet, cuburi, suport,
recompense.
Bibliografie: Curriculum pentru Educație Timpurie- 2019; Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu
care operează Curriculumul pentru Educație Timpurie.
Scenariul activității
Înainte de intrarea copiilor în sala de grupă sunt pregătite materialele și se amenajează sectoarele de activitate. Ziua debutează
cu „Întalnirea de dimineață” unde copiii sunt salutați cu ajutorul poeziei-salut:,, ,, Dimineața a sosit/ Toți copiii au venit/ Un cerc mare
să formăm/Cu toți să ne salutăm/ -Buna dimineața, copii!”
Introducerea în activitate se desfășoară prin recitarea unei poezii numită ,,Balda unui greier mic”. Se completează calendarul
naturii, adresandu-se următoarele întrebări: ,,-În ce anotimp suntem?”; -,,Cum ați observat că este vremea afară?”; ,,-Cum trebuie să ne
îmbrăcăm în acest anotimp?”, apoi se va face prezența. Voi povesti copiilor faptul că am cules din grădină multe fructe și legume, pe
care le-am expus la centrul tematic pentru a putea fi observate. Am interpretat pe urma cantecul ,,Bate vântul frunzele” pentru a ne
aminti caracteristicile anotimpului toamna. Captarea atenției s-a realizat prin primirea unei scrisori din partea Zânei Toamna prin care
ne spune ce activități vom desfășura în această zi. Copiii au fost anunțați că trebuie să fie atenți la activități și să realizeze întocmai
sarcinile transmise de Zâna Toamnă . Surpriza de final reprezintă mica recompensă pe care o vor primi din partea Zânei. Copiii au fost
anuntați care sunt sarcinile pe care trebuie să le realizeze pentru a primi surpriza Zânei Toamna. Cu ajutorul undei tranziții vor pleca
pe centre, unde vor avea de completat o fisă, vor putea construe coșuri pentru castane și partea cea mai interesantă va fi modelajul
unor copaci din platilină, de toamnă. Cu ajutorul tranziției ,,Bat din palme” copiii vor ieși din sala de grupă pentru a servi fructul.
Pe urmă copiii vor intra in sala de grupă în rând, imitând stropii de ploaie: ,,Pic,pic,pic...”. Dacă activitățile pe centre nu au fost
finalizate le vom continua, iar apoi cu ajutorul tranzitiei “Bate vântul frunzele” vom începe activitățile pe domeniile experiențiale. Vor
fi expuse mai multe imagini referitoare la anotimpul toamna, le vom observa și vom discuta despre acestea, aceștia fiind așezați pe
scăunele în semicerc. După observarea caracteristicilor anotimpului toamna, copiii trec la măsuțe, unde vor avea de desenat un
“Tablou de toamnă”. La final vom realiza turul galeriei, și vom aplauda cele mai frumoase tablouri.
Voi realiza aprecieri asupra modului în care s-a realizat activitatea și asupra modului în care copiii au dus la bun sfârșit
sarcinile primite.
La final ne vom distra cu ajutorul jocurilor: “Scaunele muzicale” și “Cine prinde frunza?”, iar copiii vor fi recompensați de
Zâna Toamnă pentru activitățile desfășurate.
DEMERSUL DIDACTIC