3.1 Inerția Proiect Didactic

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Profesor:Crintea Nina
Şcoala: Gimnaziul ,,M. Kogălniceanu,, s. Cotihana
Data: 19.11.2019
Clasa :a VI-a
Subiectul lecţiei: Inerția. Masa corpuilor
Tipul lecţiei: lecţie de acumularea noilor cunostinte

Obiective: Elevii la sfirșitul lectiei vor fi capabili:


O1– să defineasca inertia;
O2-sa defineasca masa corpurilor;
O3 – să interpreteze fenomenele mecanice in care se evidentiaza inertia;
O4 – să dea exemple de fenomene mecanice in care se evidentiaza inertia .

Metode : prelegerea , brainstorming-ul , invatarea prin descoperire


Resurse :tabla , creta, manual, calculatoul, proiectorul, caietul elevului .
Forme de insruire: expunerea orală cu elemente de conspectare, instruirea
reciproca, lucru independent, activitate in perechi.

Desfasurarea lecției:
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Obser-
Obiective

lecției vații
Durata

1.Evocare 5 Captarea atenției. Prezintă tema pentru


min Verificarea temei pentru acasă.
acasă frontal și rapid prin Participă la conversație.
sondaj. Înaintează profesorului
Dă explicații , daca la intrebări, dacă au apărut
verificarea temei pe o neclarități în procesul
treime din elevi nu au îndeplinirii temei pentru
indeplinit sarcina acasă.
propusă.
Provoacă interes ,
stimulează si activează
elevii pentru învățare.

2.Realiza- O1 28 Enunț subiectul și Notează în caiet . Incep


rea sensului O2 min obiectivele lecției. sa mediteze asupra
O3 subiectului.
O4 Dirijează procesul de
predare- învățare a noilor
cunoștințe. Analizează exemplu si
Prezintă cu ajutorul evenimentele petrecute
prezentării powerpoint un in el.
exemplu din viața Incearca sa explice
cotidiană unde este fenomenul ce are loc in
intilnită inerția: aceste cazuri.

Propune elevilor o
-Notează in caiet .
prezentare powerpoint
Adresează intrebari
unde este descrisa
profesorului.
definitia , proprietățile
generale a inerției,
efectele ei si marimea ce
caracterizeaza inerția
(masa):

-Analizeaza situatia din


prezentare , se consulta
cu colegul de banca.
Formulează concluzii

Exprimă in cuvinte
In continuare prezint propriile raspunsuri.
exercitii cu raspunsuri Realizează un schimb de
multiple: opinii. Corectează
A.De comparare a inerției raspunsurile colegilor
a doua corpuri: daca este necesar.
1.O masina are puterea Raspunsul asteptat:
mult mai mică decit -Mașina
trenul. Care din ele poate Formuleaza concluzia:
porni mai repede? un corp cu masa mai
-ambele la fel, mare are inertie mai
-trenul, mare
-mașina,
-depinde de viteză

2. Cind alergi la sport , cu Răspund la intrebarile


aceeasi viteză cu un alt profesorului , conform
sportiv mult mai mic de tematicii, expunind si
statură si altul mult mai sustinind viziunile
mare care se poate opri proprii.
brusc, mai rapid? Raspunsul asteptat:
-sportivul mai mare sportivul mic.
-toti la fel
-sportivul mic

In urmatorul slaid Elevii sunt atenti la


prezinta despre masura ecran, ascultă și participa
inertiei: activ la lectie.
-Toate corpurile au Exprimă in cuvinte
inerție , dar nu la fel de proprii ideile.
mare. Ați observat ca o
masina poate opri destul
de repede , dar un tren
oprește foarte lent, prin
frinare prelungită?
- Întrebare : Credeți că Indeplinesc sarcina de
am putea sti daca un corp lucru
are inerție mai mare Raspunsul asteptat :
(adica porneste mai Da, daca are masa mare
repede opreste mai are inetie mare
repede)?

Defineste marimea fizica Își noteaza definițiile in


a inertiei: caiet. Adreseaza intrebari
-Masa este marimea profesorului
fizică ce masoara inertia Aduc alte exemple la
unui corp, avind unitatea definitia data.
de masura kg.
-Un corp cu masa mai
mare are inertie mare:
porneste mai lent ,
opreste mai lent, si
schimbă mai greu
directia decit un corp cu
masa mai mica.
-exemplu : in natura o
caprioara poate scapa de
cel mai rapid vinator al
planetei ghepardul,
schimbindu-si brusc
directia desi ea nu are o
viteza atit de mare

3. Reflecție O1 4 Organizeaza fixarea Privesc filmuletul fac


O2 min noilor cunoștinte concluzii recapituleaza
O3 prezentind un filmulet: cele studiate pe parcursul
O4 https://www.youtube.com/watch lectiei
?v=CIcHIJTpp6k
Organizeaza rezolvarea Rezolva frontal
unor exercitii. exercitiile inscrise in
Anexa 1. prezentare.
Analizeaza corectitudinea
indeplinirii sarcinii ,
organizeaza instruirea
reciproca Corecteaza raspunsurile
Provoaca elevii la colegilor, daca este
discutie , incurajeaza , necesar
stimuleaza activitatea lor.

Propune elevilor sa
solutioneze diverse
situatii cotidiene
Anexa 1
Provoaca elevii la
discutie , incurajeaza ,
stimuleaza activitatea lor

4.Extindere O1 8 Profesorul face analiza Elevii indeplinesc


O2 min lecției. Propune elevilor autoevaluarea
O3 sa indeplinească activitatilor lor in cadrul
O4 autoevaluarea activităților lectiei.
lor in cadrul lecției.
Verificarea realizarea
obiectivelor propuse.
Evaluează activitatea
elevilor.
Propune tema pentru Notează sarcina in caiet.
acasa.: tema 3 ,, Inertia .
Masa corpului pagina 28-
29, ex.1,4,5 pagina 30
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și