Lectie - Fizica.vi - Marimi Fizice
Lectie - Fizica.vi - Marimi Fizice
Lectie - Fizica.vi - Marimi Fizice
Proiect de lecţie
Clasa: a VI-a
Profesor: M. C.
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Fizică
Unitatea de învăţare: Concepte de bază în fizică. Mărimi fizice.
Tema lecţiei : Mărimi fizice
Tipul lecţiei: Mixtă
Durata lecției: 50 min
Loc de desfășurare: Sala de clasă.
Obiective operaționale:
Să definească și să clasifice mărimi fizice;
Să compare proprietăți și mărimi fizice;
Să efectueze transformări ale unităților de măsură;
Să utilizeze diferite aplicații pentru sintetizarea și clasificarea mărimilor fizice;
Să identifice şi să diferenţieze etapele raţionamentului de calcul al problemelor de fizică la tema anunțată.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, observaţia, exerciţiul, explicaţia, brainstorming,rezolvare de probleme.
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, laptop/calculator, videoproiector, tablete/telefoane, manuale,culegeri, creta colorată.
Aplicații:
https://learningapps.org/view13734226,
https://learningapps.org/watch?v=p3yy5nabj20
Lecție-Fizică,VI Matei Carmen
https://learningapps.org/watch?v=pcbgy97xk20
http://go.bubbl.us/b7f3b2/9c64?/
Scenariul didactic
Etapele lecţiei
Conţinutul lecţiei Strategii didactice Evaluare
( timp)
1 2 3 4
I. MomentVerificarea prezenţei elevilor. Conversația
organizatoric Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei. Frontal
(2 min) Verificarea existenței materialelor didactice necesare.
II. Reactualizarea cunoștințelor referitoare la proprietățile fizice măsurabile și Ppt, creta, tabla Se apreciază
Reactualizareanemăsurabile; alocarea unei mărimi fizice necesară măsurării unei Frontal corectitudinea
cunoştințelor proprietăți fizice măsurabile respectiv definirea unei unități de măsură Chestionare orală rezolvărilor,
însuşite corespunzătoare în S.I.și numirea instrumentelor de măsură utilizate; Conversația implicarea în
(10 min) menționarea posibilității folosirii multiplilor și submultiplilor unităților de Exercițiul realizarea
măsură respectiv a unităților de măsură tolerate. Explicația sarcinii.
Profesorul implică elevii în discuția generală și oferă explicații pentru
clarificarea întrebărilor elevilor.
III. Captarea Profesorul indică link-ul pentru mărimi fizice fundamentale/derivate din
atenției. aplicația https://learningapps.org/view13734226 Aplicația Observarea
Anunţarea https://learningapps. sistematică
temei şi a org/ a elevilor
obiectivelor
(8 min) Lucru în perechi Aprecierea
corectitudinii
Prezentare completării
Power Point exercițiilor din
aplicația
learningapps.
Frontal
Conversația
Brainstorming Corectitudinea
Se menționează că acești multipli/submultipli sunt valabili pentru toate
răspunsurilor
unitățile de măsură și pentru exesare se rezolvă itemii:
Gradul de
1.Efectuaţi următoarele transformări:
implicare pe
2000 mm = ........... m 0,23 hm = ............m parcursul
lecției
320 cm2 = .................m2 1750 mm3 = ........... m3
3000 cm = ...............m 0,25 dam = .............m
450 dm2 = ...............m2 2750 cm3 = .............m3
2. Transformati in S.I.: