Proiect Propagarea Luminii

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt:
Clasa:
Profesor:
Data:
Aria curriculara:
Disciplina de studiu:
Unitatea de nvare:
Subiectul lectiei:
Tipul leciei:
Scopul lectiei:

Competene generale:

Competene specifice:

Competene derivate/
Obiective operaionale:

coala
Gimnaziala
Inv.
Clementa
BescheaCapatanesti
a VI-a A
Perea Cristina Nicoleta
26.05.2015
Matematica si stiinte.
Fizica.
Fenomene optice.
Propagarea luminii. Umbra. Eclipse.
Lecie mixt (predare - fixare, cu experiment
demonstrativ)
Sa inteleaga notiunea de propagare a
luminii, formarea umbrelor si a eclipselor.
1. Cunoaterea i nelegerea fenomenelor fizice,
a terminologiei, a conceptelor, a legilor i a
metodelor
specifice
domeniului;
explicarea
funcionrii i utilizrii unor produse ale tehnicii
ntlnite n viaa de zi cu zi;
2. Investigarea tiinific experimental i
teoretic;
3. Rezolvarea de probleme practice i teoretice
prin metode specifice;
4. Comunicarea folosind limbajul tiinific;
5. Protecia propriei persoane, a celorlali i a
mediului nconjurtor;
1.2. recunoaterea n activitatea practic a
fenomenelor studiate din domeniul optic;
2.1. observarea fenomenelor, culegerea i
nregistrarea observaiilor referitoare la acestea;
3.1. compararea i clasificarea fenomenelor fizice
din optic;
4.2. formularea observaiilor proprii asupra
fenomenelor studiate;
5.1. aplicarea normelor elementare de protecie
individual n cursul utilizrii aparaturii i
dispozitivelor de laborator;
5.2. argumentarea rolului unor tehnologii n
diferite ramuri de activitate.
O1 - s defineasc corpurile transparente, opace,
translucide;
O2 - s deduc cum se propaga lumina;
O3 - s defineasc fascicul de lumin,
O4 sa inteleaga formarea umbrei, penumbrei si a

Metode i
procedee
didactice:
Resurse
procedurale
(strategia
didactic)

Mijloace de
nvmnt:
Forme de
organizare a
activitii:
Resurse bibliografice:
Durata:

eclipselor;
O5 - s rezolve exerciii i probleme.
- descoperirea dirijat, conversaia euristic,
explicaia,

problematizarea,

investigarea,

autoevaluarea, expunerea sistematic, observaia,


experimentarea.
- manualul, tabla, creta, fie de lucru, plane,
videoproiector, trusa optica.
individual;
frontal.
Manualul de fizica , clasa a VI-a, Editura
Teora.
Internet.
50 min.

SCENARIUL DIDACTIC
Secvenele
leciei/dozare timp

1. Moment
organizatoric /
captarea
atentiei.
3
2.
Reactualizarea
cunostintelor i
deprinderilor /
5

Strategia didactic

Ealonarea coninutului

Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Metode i procedee
didactice

- trece absenele n catalog;

- ascult;
- se pregtesc
pentru lecie.

- descoperirea
dirijat
- explicaia

Incit curiozitatea elevilor cu privire la lecia care


urmeaz a fi predat: adreseaz elevilor ntrebri
din lecia anterioar pentru a face legtura cu noua
lecie:
1.
Ce este o surs de lumin? Dar un corp
luminat?
R - Sursele de lumin sunt corpurile care
produc i rspndesc lumin.
Corpurile luminate sunt corpurile care primesc
lumina de la sursele de lumin i mprtie n jurul
lor o parte din lumina primit.

- elevii rspund

- descoperirea

ntrebrilor
profesorului

dirijat
-explicaia
- expunerea
sistematic

2.
Clasificai urmtoarele corpuri n surse de
lumin i corpuri luminate: Soarele, Luna, Jupiter,
stelele, sateliii artificiali, licuricii.
R - Surse de lumin: Soarele, licuricii, stelele;
Corpuri luminate: Luna, sateliii artificiali, Jupiter
3.
De ce ziua stelele sunt invizibile?
R - Ziua, lumina Soarelui este foarte puternic i
atunci lumina provenit de la stele nu se mai poate
vedea.

Mijloace de
nvmnt

Forme de
organizare

- manual

- individuala
-frontal

- manual
- plane

-individual

- frontal

Evaluare

aprecierea
raspunsurilor
primite

4.
Cum putei stabili dac un corp este surs de
lumin sau corp luminat?
R - Putem stabili dac un corp este surs de
lumin sau corp luminat, dac-l privim n ntuneric.
5.
De ce Pmntul poate fi vzut din spaiul
extraterestru de ctre astronaui?
R - Pmntul poate fi vzut deoarece este luminat
de Soare.
3. Anunarea
subiectului
leciei
2

- Anun titlul leciei noi i l noteaz pe


tabl:
Propagarea luminii. Umbra. Eclipse.

4. Prezentarea
obiectivelor
2

Prezinta obiectivele lectiei.


O1 - s defineasc corpurile transparente, opace,
translucide;
O2 - s deduc cum se propaga lumina;
O3 - s defineasc fascicul de lumin,
O4 sa inteleaga formarea umbrei, penumbrei si a
eclipselor;
O5 - s rezolve exerciii i probleme

5. Prezentarea
coninutului
lectiei
35

- noteaz titlul
leciei.

-sunt ateni la
prezentarea
profesorului

Experiment
Privete flacra unei lumnri, pe rnd, prin
-observ
urmtoarele corpuri: o foi de celofan, o bucat de -noteaz,
geam, o coal de hrtie, o bucat de sticl mat, o -recepioneaz
carte.
Ce observi?
R - Prin unele corpuri flacra lumnrii se vede
clar, prin altele se vede puin, iar prin altele nu se
vede deloc.
Corpurile se pot clasifica n:
transparente;
opace;
translucide.

-noteaz,
-recepioneaz

- expunerea

- manual
- tabla

- frontala

- expunerea

- videoproiector

- frontal

- descoperirea

dirijat
- conversaia
euristic,
- explicaia,
problematizarea
- investigarea,
- expunerea
sistematic,
-observaia,
-experimentarea

-manualul,
- tabla,
- creta,
-videoproiector
-banc optic

-frontal
-individual

observarea
sistematica

Corpurile care las s treac lumina prin ele i


permit observarea clar a obiectelor, spunem c
sunt transparente.
Corpurile opace sunt corpurile care nu permit
trecerea luminii prin ele.
Corpurile translucide sunt corpurile care permit
trecerea luminii prin ele, dar nu permit observarea
clar a obiectelor.
Acum putem face o clasificare a corpurilor de mai
sus n:
corpuri transparente: foia de celofan, o
bucat de geam;
corpuri opace: o carte;
corpuri translucide: o coal de hrtie; o
bucat de sticl mat.
Experiment propagarea luminii
Se realizeaz un montaj format din banc optic,
lamp de proiecie, un ecran i un disc perforat.
Ecranul se aeaz paralel cu tija bancului optic si
tubul metalic al lmpii. Prin deschiderea circular a
discului iese numai o parte din lumina becului, care
este un fascicul de lumin. Pe ecran observi
fasciculul de lumin care este mrginit de linii
drepte.
Aeznd ecranul perpendicular pe tija bancului
optic vezi pe el o zon luminat de form sferic.
Vom aeza ntre lampa de proiecie i ecran dou
cartoane prevzute cu cte un orificiu circular,
astfel nct s apar pe ecran o zon luminoas
circular.
De la sursa de lumin pn la ecran lumina se
propag (trece) prin aer n linie dreapt. Aerul este
un mediu transparent.

- descoperirea

-urmresc
experimentul
realizat de
catre profesor
- sunt ateni la
explicaiile
profesorului

dirijat
- conversaia
euristic,
- explicaia,
problematizarea
- investigarea,
- expunerea
sistematic,
-observaia,
-experimentarea

-videoproiector
-banc optic

- frontal
-individual

observarea
sistematica

Un fascicul de lumin reprezint o parte din


lumina provenit de la o surs de lumin.
ntr-un mediu transparent i omogen lumina se
propag n linie dreapt.
Un mediu omogen este mediul care are aceleai
proprieti n toate punctele lui.
n vid i n aer lumina se propag cu viteza de
300000Km/s.
n alte medii viteza de propagare a luminii este
mai mic.
Direcia de propagare a luminii poate fi
reprezentat printr-o raz de lumin.
Raza de lumin este un fascicul foarte ngust de
lumin.
Experiment

n montajul reprezentat n imaginea alturat,


corpul sferic este luminat cu ajutorul unei surse
punctiforme.
Pe ecran se observ o pat ntunecat numit
umbra corpului.
ntre corp i ecran este o zon neluminat ce
reprezint conul de umbr al corpului.
Umbra este regiunea din spaiu sau de pe
suprafaa unui obiect care nu e luminat direct de o
surs de lumin.

-noteaz
-recepioneaz
-urmresc
imaginile de
pe
videoproiector
i sunt ateni la
explicaiile
profesorului.

-urmresc
experimentul
realizat de
catre profesor
- sunt ateni la
explicaiile
profesorului
-recepioneaz
urmresc
imaginile de
pe
videoproiector.

- frontal
Individual

- descoperirea

dirijat
- conversaia
euristic,
- explicaia,
problematizarea
- investigarea,
- expunerea
sistematic,
-observaia,
-experimentarea

-videoproiector
-banc optic

observarea
sistematica

Experiment

observarea
sistematica

Realizeaz dup schema de mai jos un montaj i


observ pe ecran zona ntunecat ce reprezint
umbra corpului, n jurul creia este o zon mai
puin ntunecat numit penumbra corpului.
Penumbra este o zon, incomplet luminat.

6. Asigurarea
reteniei i
transferului
cunotinelor i
deprinderilor
2

7. Aprecieri i
recomandri
1

Formarea umbrei si a penumbrei este cauza


producerii eclipselor.
Acestea au loc atunci cand Soarele, Pamantul si
Luna ajung coliniare.
Eclipsele de Soare se produc atunci cand Luna se
afla intre Soare si Pamant.
Eclipsele de Luna se produc atunci cand Pamantul
se afla intre Soare si Luna.
Realizeaz feedback-ul lectiei, mpreun cu elevii
prin rezolvarea unor aplicaii:
1. Care este diferena dintre un corp transparent
i un corp translucid?
- Particip la
R - Corpul translucid nu permite observarea clar realizarea
feedback-ului.
a obiectelor.
2. Ce proprietate a luminii se folosete pentru
alinierea pomilor pe marginea oselei?
R - Propagarea n linie dreapt a luminii.
Profesorul evideniaz elevii care au participat activ
la lecie i anunt tema pentru acas: 10,11/91.

Noteaza tema
pentru acasa

- frontal
individual

- descoperirea

dirijat
- problematizarea
- autoevaluarea
- observaia

- fia

de lucru
videoproiector

- frontal
-individual

S-ar putea să vă placă și