Proiect Didactic

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Liceul Tehnologic Baltesti


Disciplina: Tehnologia informatiei si a comunicatiilor
Clasa: a IX -a A, B profesionala
Profesor: Mares Elena Andra
Unitatea de învăţare: Editorul de texte Microsoft Word
Titlul lectiei: Formatarea textelor in Ms Word – Consolidare si evaluare
Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică
Nivelul iniţial al clasei:
 elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice despre crearea unui document nou în Word, setarea
paginii, salvarea unui document, numerotarea paginilor unui document, introducerea de antet si
subsol, inserarea imaginilor.
 elevii si-au însuşit cunoştinţele despre formatarea textului în Word;
Obiective cadru: realizarea de aplicaţii atractive şi utile prin folosirea noţiunilor cunoscute despre
aplicaţia Word;
Obiective referinţă: să editeze texte, să formateze după cerinte textul.
Obiective educaţionale:
Obiective cognitive
Elevii trebuie să ştie :
 să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite;
 să folosească corect opţiunile din bara de meniuri în aplicaţii concrete;
 să insereze obiecte într-un document şi să formateze documentul.
Obiective afective:
Elevii vor şti:
 să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi.
 să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;
Obiective psihomotorii:
Elevii vor şti:
 să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;
 să-şi formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu;
 să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;

1
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor şti:
O1 : sa seteze pagina unui document;
O2 : să introducă antet şi subsol;
O3 : sa introducă numar de pagină;
O4 : să formateze un text dupa cerintele date;
O5 : sa introduca imagini

Strategii didactice:
 Principii didactice:
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării procesului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse;
 Metode de învăţământ:
- metode de comunicare orală: expunere şi conversaţie, problematizare;
- metode bazate pe acţiune: exerciţiul, învăţarea prin descoperire;
 Procedee de instruire:
- explicaţia în etapa de comunicare;
- învăţarea prin descoperire, prin rezolvarea de probleme;
- problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor;
 Forme de organizare: frontală şi individuala;
 Forme de dirijare a învăţării: dirijată de profesor sau independentă;
 Resurse materiale:
material bibliografic:
- Marinel Şerban, Emanuela Cerchez – Informatica pentru gimnaziu, Editura
Polirom 2002;
- Fişa de lucru;
 Metode de evaluare:
- evaluare iniţială: întrebări orale;
- aplicaţiile de pe fişa de lucru;
Desfăşurarea lecţiei:
 Moment organizatoric:
 pregătirea lecţiei:
- întocmirea proiectului didactic;
- pregătirea setului de întrebări;

2
- pregătirea setului de aplicaţii;
 organizarea şi pregătirea clasei:
- verificarea frecvenţei;
 captarea atenţiei clasei:
- anunţarea subiectului pentru tema respectivă;
- anunţarea obiectivelor urmărite;
- anunţarea modului de desfăşurare a activităţii;
 Reactualizarea cunoştinţelor:

Întrebare Răspuns aşteptat


1. Cum se deschide un nou document în Avem variantele:
Word? - Fişier → Nou
- CTRL +N

2. Cum se deschide un document salvat Avem variantele:


anterior? - Fişier → Deschidere
- CTRL +O
- bara de instrumente Acces rapid
3. Cum se salvează un document Word? Avem variantele:
- Fişier → Salvare
- CTRL +S
- Butonul Salvare
4. Cum se printează un document? File → Printare
5. Cum se copiază/mută un document? Copiere/Decupare → Lipire
6. Cum se setează dimensiunile paginii? Margini→Aspect Pagina
7. Cum se introduce antetul şi subsolul în Inserare→ Antet
Word? Inserare→ Subsol
Alegânt template-ul corespunzător cerintei
8. Cum se numerotează paginile unui Inserare → Număr pagina(Alegânt template-ul
document Word? corespunzător cerintei)
9. Cum se introduce o imagine? Inserare→ Imagini/Imagini Online
Pornire → se afisează panglica cu opţini de setare a
10. Cum se face formatarea unui text? textului

3
Fişa după care se desfăşoară lecţia de consolidare şi evaluare a cunoştinţelor:

Fisă de lucru

1. Creaţi fisierul Aplicatie.doc .


2. Setati pagina: format A4, margini: sus - 2,50 cm, jos - 2 cm, stânga – 3.00 cm, dreapta - 2 cm.
3. Redactaţi textul urmator: “Bucuriile vin din lucruri marunte, linistea vine din
credinta si fapte. Căldura sărbatorilor vine din sufletele noastre! La Multi Ani!”
4. Modificati textul documentului: font Times New Roman cu dimensiunea de 14, spaţierea între
rânduri – l,5 rânduri;
5. Inserati un antet care să conţină: numele si prenumele, clasa. Formatarea caracterelor: font –
Courier New, îngrosat, dimensiune – 10; culoare font roşu.
6. În colţul din dreapta al antetului să se insereze o imagine a unui fulg de nea care se se
încadreze in antet.
7. Subsolul să conţină: pe prima linie – data şi ora inserate automat, iar pe a doua linie – centrat,
numărul paginii despartit de nr. total de pagini de cuvantul din). Formatarea caracterelor: font
– Arial Black, dimensiune font – 10; culoare font - roşu, stil font – înclinat;
8. Pe a doua pagina inserati o imagine online care să conţină imagini de iarnă.
9. Numerotati paginile.
10. Salvati apoi fisierul astfel modificat.

4
5

S-ar putea să vă placă și