Fazele Lunii

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunător/ propunătoare:Ilioaia Alexandra


Data:13. 11.2019
Clasa: a IV-a
Aria Curriculară: Științe ale naturii
Disciplina: Matematică și Stiințe ale naturii
Unitatea tematică:”Pământul și sistemul solar”
Subiectul:”Fazele lunii”
Tipul activităţii: lecție de comunicare/însușire de noi cunoștințe
Scopul: Achiziționarea și utilizarea în comunicarea științifică a termenilor –cheie: lună, fazele lunii, eclipse de lună.
Obiectivele operaţionale – pe parcursul activităţii, copiii vor fi capabili:
O1:Să înțeleagă din ce motiv Luna apare în diferite faze;
O2: Să observe concret fazele Lunii cu ajutorul experimentului;
O3: Să înțeleagă cauza formării Lunii;
O4: Să realizeze cu ajutorul biscuiților Oreo fazele Lunii.

Metode, procedee, tehnici: explicația, observația, descoperirea, conversația, demonstrația


Mijloace de învăţământ: laptopul; imagini ce reprezintă: Luna, fazele ei; coli A4; biscuiți Oreo; bec; măști albe.
Forme de organizare a activităţii: frontal, pe grupe.
Resurse:
temporale: 45 minute
umane: 25 copii
Bibliografie: MEN -„Programa pentru disciplinele: Comunicare în limba romană, Matematică şi explorarea mediului, Dezvoltare personală,
Muzică şi mişcare, Arte vizuale şi abilităţi practice, aprobată prin ordinul ministrului nr.3418/19. 03. 2013”, Bucureşti;
Desfăşurarea activităţii:

Nr. Etapele/ Obiective Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt. secvenţele operaţio- Metode, Mijloace Forme de
activităţii + nale procedee, de organizare
intervalul de t- tehnici învăţământ a
imp alocat activităţii
1. Moment Se asigură condițiile necesare pentru o Conversația Individual Evaluez
organizatoric bună desfășurare a lecției. capacitatea
copiilor de a
se organiza
2. Reactualizarea Le reactualizez cunoștințele copiilor Conversația Frontal Evaluez
cunoștințelor cu câteva întrebări din lecțiile capacitatea
anterioare: copiilor de a
-”Soarele reprezintă o sursă de lumină
răspunde
naturală?”
-”Soarele este cel mai mare corp corect la
ceresc?” întrebări
-„Cum se numește planeta în care
locuiesc oamenii?”
-”Care sunt planetele din sistemul
solar?”
-”În câte zile are loc mișcarea
pământului în jurul soarelui?”

3. Captarea Captez atenția copiilor printr-un Observația Laptop Frontal


atenției filmuleț ce conține explicații pe
înțelesul lor despre lună, fazele lunii,
eclipsele de lună.
https://www.youtube.com/watch?v=X-
o9PmbDNzA

4. Anunțarea Anunț copiii că astăzi vom studia Conversația Frontal


temei și a despre ”Fazele Lunii și eclipsele de
obiectivelor Lună”. ”Veți afla multe informații
interesante despre Lună”.

5. Dirijarea O3 Explic copiilor cum s-a format Luna. Conversația Frontal Evaluez
învățării ”Luna s-a format când un obiect numit capacitatea
Theia a intrat cu putere în planeta copiilor de a
noastră Pământ iar prin ciocnire s-a întelege
desprins o bucată din planeta noastră, informațiile
care s-a unit cu Theia, realizându-se Explicația transmise
Luna.”

Prezint informații despre


Lună(aceasta este de 6 ori mai mică
decât Pământul, temperatura pe Lună
este de la -150 de grade noaptea până
la 150 de grade ziua).
Planșă cu
O1 Continui prin prezentarea unei planșe fazele
cu fazele lunii. Le explic de ce Luna Lunii
este numită ”Lună Nouă”, ”Primul
Pătrat”,” Lună Plină” și ”Ultimul
Pătrar”.
Explicația Evaluez
Le explic copiilor mai în detaliu fazele Bec capacitatea
Lunii printr-un experiment. Voi alege Măști albe copiilor de a
6 voluntari care vor ieși în față, patru înțelege
dintre aceștia vor reprezenta ”fazele experimentul

O2 Lunii”, unul ”Pământul” iar altul Demontrația Pe grupe


”Soarele”, care va avea în mână un
bec. ”Pământul” va sta în mijloc,
”Soarele” va lumina în spatele Descoperirea
acestuia, iar voluntarii cu ”fazele
Lunii” se vor așeza în jurul
”Pământului” la distanțe egale,
purtând o mască pe față albă pentru a
se observa mai bine. Este foarte ușor
de observat că în unele cazuri masca
este complet luminată, alte ori numai
un sfert și câteodată nu este luminată
de loc (din cauză că becul ”Soarele”
este în spatele acelei ”Luni”).

6. Obținerea O4 Pentru a observa dacă elevii au înțeles Conversația Biscuiți Pe grupe Evaluez
performanței care sunt fazele Lunii, voi împărți Oreo capacitatea
elevii în două grupe, fiecare grupă va Scobitori copiilor de
primi 4 biscuiți Oreo cu ajutorul Foi A4
Explicația realiza
cărora vor avea de realizat cele patru
faze ale Lunii. Vor desface bicuitele, corect fazele
iar partea cu alb o vor secționa cu Lunii din
ajutorul unei scobitori în așa fel încât biscuiți Oreo
să relizeze ”Luna Nouă, Primul Pătrar,
Ultimul Pătrar și Luna Plină”.

7.

Încheierea Voi întreba copiii ce au învățat la Conversația Frotal


activității această ora și voi adresa aprecieri
verbale.

S-ar putea să vă placă și