6 Proiect Didactic Stiinte

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Data: 23.10.2020
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Găgeşti
Clasa:a III-a B
Profesor pentru învățământul primar: Popa Mihai
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Unitatea tematică: „Cartea”
Disciplina: Ştiinţe
Tipul lecției: însuşire de noi cunoştinţe;
Subiectul lecției:„Circuitul apei în natură”
Competențe specifice:
1.1.Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii şi nevii;

Competențe derivate:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili de:
C1 - răspunderea la întrebări folosind un limbaj specific ştiinţelor naturii;

C2 - observarea în cadrul unor experienţe simple trecerea apei dintr-o stare de agregare în alta;

C3 - notarea informaţiilor observate în cadrul experimentului;

C4 - numirea fenomenelor prin care trece apa dintr-o stare de agregare în alta;
C5- explicarea drumului făcut de apă în natură, folosind planşa „Circuitul apei în natură”;

C6 - argumentarea din ceea ce au aflat din mass-media a efectelor negative ale secetei şi inundaţiilor pentru om, plante şi animale;

C7 – completarea corectă a fişei de evaluare respectând cerinţele;

Strategia didactică:

- Materiale: caiete, recipiente pentru apă, imagini, cuburi de gheţă, planşe, imagini, fişe de lucru;
- Metode și procedee: conversația, observaţia, exerciţiul, experimentul, explicația, jocul didactic;
- Forme de organizare: frontal, individual;

Resurse:

- Umane: 19 elevi
- Temporale: 40 minute

Bibliografie: - Programa școlară pentru clasa a III-a, București, 2014;

- Manualul „Ştiinţe ale naturii” clasa a III-a, M. Mihăescu, Şt. Pacearcă, A. Dulman, C. Alexe, O. Brebenel, Bucureşti,
editura Intuitext, 2016;
- „Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare de ştiinţe ale naturii la clasele a III-a şi a IV-a”, Bucureşi, 2014;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE C CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Resurse Evaluare


Procedu- Materia- Forme Tempo-
INSTRUIRII D Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor rale le de org. rale

1.MOMENT * stabileşte ordinea şi disciplina în sala - se pregătesc pentru desfăşurarea conversa manual frontal 1 min.
ORGANIZATORIC de clasă; lecţiei; ţia caietele
*pregăteşte materialele necesare în
desfăşurarea activităţii;

2.VERIFICAREA ŞI *verificarea cantitativă si calitativă a


REACTUALIZA- temei conversa caiete frontal 5 min. observare
REA C5 *observă dacă elevii au efectuat tema - prezintă tema; ţia sistematică
CUNOŞTINŢELOR C6 dată; - citesc exerciţiile indicate şi evaluare
*verifică tema selectiv şi corectează corectează greşelile apărute în metoda indivi- reciprocă
greşelile ; temă; Ciorchi- dual
*propune completarea unei planşe prin -rezolvă cerinţa dată; nele
metoda Ciorchinelui pornind de la
cuvântul „APA”; (ANEXA 1)
*propune completarea unui rebus a
3.CAPTAREA cărui cheie este cuvâtul „CIRCUIT”; - observă planşa; conversa planşa frontal 2 min. apreciere
ATENŢIEI (ANEXA 2) - completează rebusul de pe ţia verbală
*explică noţiunea de circuit = mişcare planşă;
pe un traseu închis cu revenire la rebus
punctul de plecare;
4.ANUNŢAREA
„ – Astăzi, la ora de ştiinţe ale naturii conversa
TEMEI -ascultă şi notează în caiet titlul; manual frontal 2 min.
vom trece la lecţia :”Circuitul apei în ţia
natură”;
caiete
*scrie titlul pe tablă:”Circuitul apei în
natură”;
5.DESFĂŞURAREA C7 *împarte elevii în patru grupe de -ascultă explicaţiile; proble- vase 25 min. observare
LECŢIEI observare pentru cele patru matiza- spirtier sistematică
experimente predate; rea
Grupa 1. EVAPORAREA:
- se împart pe grupe; explicaţi
*se va pune un vas din metal deasupra
unei spirtiere; se lasă să fiarbă. Elevii
vor fi întrebaţi ce observă, în ce s-a
transformat apa prin fierbere;
-observă experimentele;
Grupa 2. CONDENSAREA:

*se acoperă vasul cu un capac. După un


timp se va lua capacul de pe vas; elevii -completează fişele de experiment; experi- cub activ. în autoevalua-
vor fi întrebaţi ce se află pe capac, în ce mentul gheaţă grup re
C1
s-au transformat vaporii de apă;
C3 (fără a
C4 Grupa 3. TOPIREA: se face
C6
deplasa
C7 *se vor lua câteva cuburi de gheaţă apreciere
rea din verbală
aduse de la congelator; elevii vor freca
bănci)
aceste cuburi în palme, le vor pune într- fişe de
un vas de sticlă şi altele – într-un vas de experi
metal, deasupra spirtierei; vor observa ment
ce se întâmplă şi vor trage concluziile.

Grupa 4. SOLIDIFICAREA:
(experiment făcut cu o zi înainte)

*elevii au turnat apă în câteva forme


pentru cuburi de gheaţă, dar şi în alte
vase care nu se sparg; se vor duce la
congelator, urmând ca efectele să fie
văzute la ora de ştiinţe.
Apa se găseşte în natură în toate cele -ascultă explicaţiile cu atenţie;
3 stări de agregare:

a. stare lichidă: ape curgătoare, ape


stătătoare, ape subterane;

b. stare solidă: gheaţă, zăpadă,


grindină;

c. stare gazoasă: aburi, nori.

Circuitul apei în natură: (Prezentare


Power Point) observarea
-se uită cu atenţie la filmuleţul Laptop în grup sistematică
- în zilele călduroase, apa de la expus; observa-
suprafaţa lacurilor, mărilor se rea
transformă în vapori de apă care se
răspândesc în aer (evaporarea);

- vaporii de apă se ridică şi formează


norii; când trec prin straturi reci de aer,
se transformă în picături de ploaie
(condensarea);

- iarna, din cauza temperaturilor foarte


scăzute, picăturile de apă din atmosferă
îngheaţă şi se transformă în zăpadă
(solidificarea);

- primăvara, când temperatura aerului


începe să crească, zăpada trece din
stare solidă în stare lichidă (topirea);

Acest drum continuu pe care-l face


apa în natură, trecând prin cele 3 stări
de agregare, se numeşte circuitul apei
în natură.

*în tot acest timp se va trece totul în


fişele de experiment; (ANEXA 3) caiete indivi-
dual
*scrie pe tablă schema lecţiei;
(ANEXA 4) -scriu în caiete schiţa lecţiei;

*propune efectuarea unei fişe de lucru;


6. OBŢINEREA C1 (ANEXA 5) -rezolvă exerciţiile de pe fişă; explicaţi fişa de indivi- 4 min. autoeva-
PERFORMANŢEI C2 a lucru dual luare
C3 *dă indicaţii pentru rezolvarea fiecărui
C4 exerciţiu iar după completarea fişei are -se autoevaluează;
loc o autoevaluare;

7. ÎNCHEIEREA C4 *face aprecieri generale şi individuale


LECŢIEI C6 asupra desfăşurării lecţiei, modului în
C7 care au participat elevii şi au răspuns la -îşi notează tema pentru acasă; explicaţi manual frontal 1 min. apreciere
a verbala
solicitări; fişă
*anunţă tema pentru acasă. De citit
„Povestea apei” (ANEXA 6) şi
exerciţiul 4/20 din manual;.
ANEXA 1

Ape stătătoare Ape curgătoare

SURSE DE APĂ

plante

UTILIZĂRI APA MEDIU DE


VIAŢĂ

animale

PROPRIETĂŢI
ANEXA 2

C
1 P L O A I E
2
N I N S O A R E
C
3 F U L G I
4 N O R I

5 L A P O V I T A

1. Se formează când norii trec prin straturi de aer mai reci.


2. Precipitaţii sub formă de fulgi;
3. Iarna, cad ca nişte fluturi albi din cer;
4. Fără ei nu există nici ploaie, nici ninsoare;
5. Ninge şi plouă în acelaşi timp;
ANEXA 3

Fişă de experiment

Materiale folosite:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

Descrierea pe scurt a experimentului:


________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

Observaţii:

________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

Concluzii:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ANEXA 4

SCHEMA LECŢIEI

- CIRCUITUL APEI ÎN NATURĂ –

A. Fenomene experimentate:

1. EVAPORAREA – trecerea apei din stare lichidă în stare gazoasă, la temperaturi


ridicate;
2. CONDENSAREA – trecerea apei din stare gazoasă în stare lichidă, când întâlneşte
un strat de aer rece;
3. TOPIREA – trecerea apei din stare solidă în stare lichidă, la temperaturi mai mari de
0 C;
4. SOLIDIFICAREA – trecerea apei din stare lichidă în stare solidă la temperaturi mai
mari de 0 C.

B. Apa se întâlneşte în natură în cele 3 stări de agregare:

1. stare lichidă: ape curgătoare, ape stătătoare, ape subterane;


2. stare solidă: zăpadă, gheaţă, grindină;
3. stare gazoasă: aburi, nori.

C. Drumul pe care apa îl face continuu în natură, trecând prin cele 3 stări de
agregare se numeşte circuitul apei în natură.
ANEXA 5

Fişă de lucru

CIRCUITUL APEI ÎN NATURĂ

1.Uneşte prin săgeţi fenomenul învăţat cu explicaţia corespunzătoare:

EVAPORARE Trecerea apei din stare solidă în stare lichidă, la temperaturi mai mari de 0 C.

TOPIRE Trecerea apei din stare gazoasă în stare lichidă, când întâlneşte un strat rece de aer.

SOLIDIFICARE Trecerea apei din stare lichidă în formă de vapori, la temperaturi ridicate.

CONDENSARE Trecerea apei din stare lichidă în stare solidă, la temperaturi mai mici de 0 C.

2. Completează:

În natură, apa se găseşte în următoarele stări de agregare:

1. stare ……………. :
2. stare ……………. :
3. stare ……………. :

3. Bifează cu X explicaţia potrivită:

Circuitul apei în natură reprezintă:

 drumul continuu pe care-l face apa, trecând prin cele 3 stări de agregare;

 solidificarea apei în anotimpul iarna;

 trecerea apei din stare lichidă în stare gazoasă, la temperaturi ridicate.


ANEXA 6

“POVESTEA APEI”

de Florin Iordăchescu

Sus, la munte, Apoi aburul e dus

Nouri suri Prin văzduh

Spânzurând peste păduri Împins de vânt

Plouă picuri mari şi mici Dinspre mare spre pământ

Peste arborii voinici Şi se face iarăşi nor

Si se scurg de pe tulpină, Pe deasupra munţilor.

Până jos, la rădăcină. VăIătuci de nouri suri

Apa în pământ pătrunde Spânzurând peste păduri

Până cine ştie unde Cern pe arborii voinici,

Apoi iese la lumină Iarăşi picuri mari şi mici

Ca o undă cristalină Ce ajung la rădăcină.


Apoi iese la lumină
Şi ţâşneşte un izvor.
Cine ştie unde iar
Izvoraşul călător
Izvoraşul cel hoinar
O porneşte către vale
Si-o porneşte voiniceşte
Până întâlneşte-n cale
Către râuri, fluvii care,
Alt izvor mai măricel
Si îşi varsă apa-n el. Apa iar o duc în mare.

Pârâiaşul o porneşte Aburii din nou se-adună

Şi se tot rostogoleşte Nouraşii se-mpreună

Printre pietre, printre stânci, Si, pe nevăzută punte,

Până-n ape mai adânci, Iarăşi o pornesc spre munte ...

Râuri mari şi fluvii care Hei,

Curg şi se revarsă-n mare. Povestea asta toată

Soarele când străluceşte Cum s-ar învârti o roată

Apa mării o-ncălzeşte, Nu sfârşeşte niciodată ...

Iar din apa încălzită,


Ca din oala de pe plită
Aburi se ridică-n sus.

S-ar putea să vă placă și