17 Proiect Didactic Mem
17 Proiect Didactic Mem
17 Proiect Didactic Mem
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 – să denumească figurile geometrice studiate;
O2 - să descrie figurile geometrice învǎţate;
O3 - sǎ exemplifice obiecte din mediul apropiat care au formǎ de pǎtrat, triunghi, dreptunghi şi cerc;
O4 - sǎ identifice figurile geometrice dintr-un desen dat;
O5 - sǎ realizeze din figurile geometrice învǎţate un desen respectând indicaţiile unei ghicitori;
RESURSE:
a) procedurale - metode şi procedee: R.A.I., Cubul, Teoria inteligenţelor multiple, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul.
- forme de organizare: frontal, pe grupe ,individual.
b) materiale: minge micǎ, cubul, fise de lucru, creioane colorate, jetoane cu figuri geometrice şi litere,
Bibliografie:
Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV” -
program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar;
MECTS -„Programa pentru disciplinele: Comunicare în limba romană, Matematică şi explorarea mediului, Dezvoltare personală , Muzica
si miscare, Arte vizuale şi lucru manual, aprobată prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013”, Bucureşti, 2013
www.didactic.ro – invatamant primar.
Secvenţele Desfǎşurarea lecţiei Strategii didactice
lecţiei resurse resurse forme de evaluare
Activitatea învǎţǎtoarei Activitatea elevilor
procedurale materiale organizare
1. Moment Grupeazǎ elevii în 5 grupe şi pregǎteşte Pregǎtesc materialele necesare. frontal
organizatoric materialele necesare desfǎşurǎrii lecţiei.
Observaţia
3. Reactualizarea Rǎspunde - Aruncǎ -Interogheazǎ* sistematică
cunoştinţelor Cu ajutorul unei mingi se face
reactualizarea cunoştinţelor. Un elev aruncă Numesc figuri geometrice şi
mingea, după ce a numit o figură obiecte care au forma acelei
geometrică, iar cel care o prinde trebuie să figuri geometrice. Rǎspunde - minge
numească un obiect care are forma acelei Aruncǎ - micǎ pe grupe Aprecieri
figuri geometrice.
Interogheazǎ verbale
Supravegheazǎ desfǎşurarea jocului.
4. Captarea atenţiei Împarte elevilor jetoane cu figurile
geometrice : pǎtrat, triunghi, dreptunghi Primesc jetoanele cu figuri şi jetoane cu
şi cerc, pe spatele acestora fiind scrisǎ grupeazǎ corect obţinând în final figuri
câte o literǎ. Solicitǎ gruparea literelor mesajul cifrat. Jocul geometri- frontal
corespunzǎtoare fiecǎrei figuri ce şi litere
geometrice pentru a afla Mesajul cifrat:
“Descoperiţi tainele figurilor
geometrice!”
5.Anunţarea temei Anunţǎ subiectul lecţiei şi obiectivele Ascultǎ. frontal
si a obiectivelor învǎţǎrii. Noteazǎ pe caiete.
Noteazǎ pe tablǎ .
6. Dirijarea Propune următorul joc : « Să gândim, Observaţia
consolidǎrii să învăţăm şi să fim creativi în moduri sistematică
diferite«, conform instruirii diferenţiate Explicaţia
prin inteligenţe multiple. Îndeplinesc sarcinile cerute. pe grupe
I. Grupa scriitorilor : Scrieţi Joc fise de
denumirile figurilor Instruire lucru
geometrice. diferenţiată Aprecieri
II. Grupa matematicienilor : prin frontal verbale
Rezolvaţi următoarea folosirea
problemă. inteligenţelor
III. Grupa pictorilor : Desenaţi multiple individual
folosind doar figuri
geometrice.
IV. Grupa cântăreţilor : Cântaţi
următoarele versuri.
V. Grupa constructorilor : Exerciţiul
Construiţi din figuri
geometrice. ANEXA 1 Exerciţiul-joc
Supraveghează întregul demers şi
intervine cu explicaţii acolo unde
este cazul. Fiecare grupă prezintă produsul
Se va face evaluarea produselor realizat.
obţinute.
7. Realizarea feed- Se va face folosind metoda cubului. Pe Rezolvǎ pe planşă sarcina Cubul Planşa cub frontal Observaţia
back-ului feţele cubului desfăşurat sunt scrise cele primitǎ. Explicaţia desfăşurat sistematică
6 sarcini, pe care elevii le vor rezolva. Post-it
ANEXA 2
La fiecare răspuns corect vor primi un
bileţel pe care este scrisă o silabă. Unind exerciţiul Aprecieri
silabele vor descoperi cum se numesc verbale
transformările apei.
8. Încheierea Propune elevilor ca tema pentru acasǎ Îşi noteazǎ tema. explicaţia
activităţii realizarea unui desen realizat doar din
figuri geometrice.
ANEXA 1
GRUPA SCRIITORILOR
GRUPA MATEMATICIENILOR
Maria a desenat 10 triunghiuri. Dan a desenat 15 dreptunghiuri şi Vlad a desenat 20 de pătrate. Câte figuri geometrice au desenat cei trei copii?
GRUPA PICTORILOR
GRUPA CÂNTĂREŢILOR
Interpretaţi următoarele versuri:
GRUPA CONSTRUCTORILOR
Construiţi folosind figuri geometrice.
ANEXA 2
DESCRIE
ASOCIAZĂ
Triunghiuri
Dreptunghiuri
Pătrate
Cercuri
TOTAL
ARGUMENTEZĂ
Cristian afirmǎ cǎ în desenul de mai jos sunt 3 dreptunghiuri, iar Mircea spune cǎ sunt 4.
Cine are dreptate ? Numǎrǎ şi tu !
................................................................................................................................
APLICĂ