La Pescuit Cu Familia

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Tema : „Munca și valoarea ei”


Educator: Timofeica Augustina
Grupa: Mare
Data: 08.11.2023.
Tipul activității: predare învățare.
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare, Științe și tehnologii.
Dimensiunea: Educație pentru limbaj și comunicare,Formarea reprezentărilor elementare
matematice.
Competența specifică:
4.Receptarea diverselor mesaje scrise, dând dovadă de curiozitate în diferite contexte.
1.Operarea cu mulțimi de obiecte în baza criteriilor de clasificare, asigurând înțelegerea organizării
lumii înconjurătoare.
Educația pentru limbaj și comunicare:
Unități de competență:
(Vârsta 5-7 ani)
3.2.Alcatuirea de întrebări și formularea de răspunsuri complete, detailate, la întrebările adresate
în baza textului.
(Vârsta 3-7 ani)
2.2.Alcătuirea de întrebări și răspunsuri simple în diferite contexte în diferite situații de
comunicare
Formarea reprezentărilor elementare matematice:
Unități de competență:
(Vârsta 5-7ani)
2.5.Realizarea numărării în șir crescător/descrescător în limita 1-10-20;
(Vârsta 3-7 ani)
2.2.Numărarea până la 3(5) în șir crescător și descrescător;
Obiective operaționale:
(Vârsta 5-7 ani)
 Cognitive:
O1 –Să denumească și să caracterizeze meseriile în baza imaginilor;
O2 –Să recite expresiv și nuanțat poezia Învățătorul de S.Afanasiu;
O3 –Să fie atenți la despărțirea cuvintelor în silabe;
 Psihomotorii:
O5 –Să rezolve corect sarcinile fișei;
O6 –Să despartă cuvintele în silabe;
 Socio-afective:
O7– Să manifeste interes pe tot parcursul activității;
(Vârsta 3-5ani)
 Cognitive :
O1–Să aprecieze necesitatea de a ocroti animalele ;
O2–Să
 Psiho- motorii :
O3–Să adreseze întrebări în baza imaginilor cu animale ;
O4–Să sublineze importanța protejării animalelor de către om ;
 Afective :
O5–Să manifeste curiozitate față de animalele sălbatice din imagini ;
Strategii didactice:
a) metode și procedee: conversația, demonstrația, explicația, joc didactic.
b) materiale didactice: planșe cu mulțimi de obiecte,unel unelte ale meseriilor (jucării),boxa.
c) forme de organizare: frontal, individual.
Centre de interes:Artă, Științe.
Bibliografie: Curriculum pentru educație timpurie 2019, SÎDC, Ghidul de implimentare a
curriculumului de educație timpurie

Momente de
Conținutul instructiv - educativ
regim
Convorbirea cu părinții:
Primirea de Le adresez întrebări despre starea generală a copiilor.
dimineață Convorbirea cu preșcolarii:
Comunic cu copiii despre cum se simt, ce dispoziție au, ce activități au practi
Raportul: 8-10 min
Nr.
Conținutul exercițiilor D
ex.
Exercițiu pentru cap:
1. P.i. – stând, brațele lipite de corp, picioarele alăturate ;
2. 1 – aplecarea capului înainte; 2
1 3. 2 – aplecarea capului pe spate;
4. 3 – aplecarea capului în dreapta
5. 4 – aplecarea capului în stânga
6. 5 – P.i– stând, brațele lipite de corp, picioarele alăturate ;
Exerciții pentru membrele superioare:
1) P.i. – stând cu brațele lipite de cor, picioarele îndepărtate;
2 2) – Miinele pe umeri 2
Gimnastica 3) – Rotirea mânelor înainte
4) – Rotirea mânelor în urmă
matinală
Exercitii pentru membrele inferioare :
1) – P.i. stând cu mâinele la mijloc, picioarele alăturate;
3 2) – Sărituri pe piciorul drept 3
3) – Sărituri pe piciorul stâng
4) – Sărituri pe ambele picioare
Exercitiu pentru trunchi, spate, abdomen:
1) –P.i–stând cu mîinele la mijloc, picioarele puțin
îndepărtate 2
4 2) –Aplecarea trunchiului spre stânga;
3) –Aplecarea trunchiului spre dreapta
4) –Aplecarea trunchiului înainte
5) –Aplecarea trunchiului în spate
1) –Alergare obișnuită formând un cerc;
5 2) –P.i–stând, brațele lipite de corp, picioarele alăturate ; 1
Bună dimineața!!!
Bine v-am găsit
Ziua începe astăzi
Salutul Așa cum am gândit,
Chipuri luminoase
Cu toții aveți,
Fluturați mânuțe fete și băieți!!!!
Completarea panoului „Calendarul naturii”.
Copiii au însărcinarea: să identifice ziua săptămânii, a câta zi a săptămânii es
Lucrul cu ce zi va fi mâine; să indice data, luna, anotimpul, anul; să observe timpul de a
calendarul imaginea corespunzătoare; să verifice prezența de astăzi.

Activitatea integrată – desfășurarea activității

Strategii didactice
Etape ale
Ob Conținutul activității Metode Materiale Form
activității
didactice didactice organ
Evocare

Se asigură condiţiile bunei


desfăşurări a activităţii:
Moment
- aerisirea sălii de grupă;
organizatoric -pregătirea materialului
didactic;
- aranjarea mobilierului;
- organizarea copiilor în
sala de grupă.

Captarea
atenției Surpriza activității:Struguri
de poamă.Se va realiza o Fronta
conversație despre acest Struguri de
fruct. Conversația poamă
O5

Realizarea Voi propune copiilor să


sensului audieze lectura legendei
„Strugurele.de poamă adus Legenda
de barză albă. Lectura „Strugurele de
educatorului poamă adus de
În baza celor audiate se va
barză albă’” Fronta
realiza o analiză a legendei
prin metoda explozie
O2 stelare..
Copiii sunt aranjați în
semicerc,
E: Bună dimineața, copii!
Metoda
Să ne jucăm în jocul ,,Ghici
a cui e frunza?” explozie stelare
O3 E: Să ascultăm copii Fronta
legenda ,,Viței de vie”.
Copii, să încercăm
împreună să copletăm
tabloul ,,în vie” (încleînd Tabloul „In
O4 forme, obiecte care
vie”
reprezintă via, frunze, viță,
struguri(decupaj)).
E: Copii, să încercăm
împreună să dezlegăm
ghicitorile despre struguri și .
fructe de toamnă.
a) Boabele îi sunt P
mărgele, însă în ceorchini
stau ele.
b) Must și vin din ele Ghicitori
fac, cui îi dau zău că îi plac.
E: Copii ce pote fi preparat
din struguri? Observarea
E: cum sunt strugurii la
gust?
Fronta
E: Să ne relaxam puțin
culegând niște struguri:
Pauză dinamică: la cules
O1 struguri.

Jetoane cu
fructe și
legume
Tabla

Fronta

Conversația

Explicarea
Trecerea la activitățile pe
centre.
Către centre noi plecăm,
Și frumos o să lucrăm.
Centrul ,,Științe”. Explicația Individ
Vârsta (3-7ani)
Copii vor realiza
Reflecție
Centrul„Arte” Demonstrarea
Obținerea
Vârsta (3-7ani)
performanțelo
Copii vor avea sarcina de
r
O5 lucru să realizeze un Fișe de
strugure prin metoda lucru
decupării și lipirii. Carioci
Farfurii de
carton
Foarfecă În grup

Se apreciză munca și
disciplina la nivel de grupă. Turul galeriei
Prin metoda turului galeriei
Extindere copiii își vor caracteriza
fiecare lucrarea sa ce a
reprezentat în desen și ce
culori a folosit

S-ar putea să vă placă și