0 Vestitorii Primaverii Proiect de Activitate
0 Vestitorii Primaverii Proiect de Activitate
0 Vestitorii Primaverii Proiect de Activitate
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode și procedee: observația, conversația, exercițiul
2. Mijjloace didactice: fișă de lucru, creioane colorate, creioane.
3. Forme de organizare: individual.
BIBLIOGRAFIE:
• Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii, EDP, Bucureşti, 1976
•Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008
•Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar, M.Chiriloaie, V.Pricopoaia, L.Mătăsaru,
M. Mătăsaru, C. Nedelcu
•Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECT, 2008
• Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii, EDP, Bucureşti, 1976
DOMENIUL: Ştiinţă
DISCIPLINA: Cunoaşterea mediului
Capitol: Mediul natural
Tema: Plante (alcătuire, caracteristici)
Subiectul ludic: „Florile primăverii”
Tipul de activitate: recapitulare şi sistematizare
• Obiectiv de referinţă:Să recunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare (apa,
aerul, solul, vegetaţia, fiinţa umană etc.) precum şi interdependenţa dintre ele.
Obiective operaționale:
· Cognitive:
OC1 –să recunoscă florile de primăvară
OC2:–sa denumească florile de primăvară
OC3:–să rezolve sarcinile de pe cub.
· Afective:
OA1- vor manifesta interes pentru realizarea sarcinilor jocului;
OA2- vor manifesta spirit de echipă în concurs;
· Psihomotrice:
OPM1- să utilizeze materialul conform sarcinilor jocului;
· OPM2- să să adopte o poziție corectă în timpul activitații;
Regulile jocului
Copiii se vor împărţi în două echipe.Fiecare echipă va arunca pe rand Cubul
Primăverii iar sarcina de lucru va fi redata de fața cubului care va ramane
nemiscată.Echipa iși va alege câte un lider care să dea răspunsurile. Fiecare echipă va
arunca cubul pe rand de 3-4 ori.Fiecare răspuns corect va fi aplaudat şi punctat în
tabelul cu rezultate.
Câştigă grupul de copii care este mai rapid în acţiune.
Elemente de joc:
Cubul Primăverii,rezultatele înscrise în tabel, flori colorate, aplauzele.
•STRATEGII DIDACTICE
•Metode şi procedee didactice: jocul, exerciţiul,observația, conversaţia, demonstraţia,
problematizarea
•Mijloace didactice:Cubul, flori colorate, flanelograf, flori naturale de primavară,ghicitori.
•Forme de activitate: frontal, pe grupe, individual
•Strategia de evaluare:
probă orală- recunoaşterea şi descrierea caracteristicilor florilor(florilor de primăvară)
•Resurse:
1. Umane: preşcolarii de la grupa mare
2. Spaţiale: sala de grupă
3. Temporale: 30 minute
4. Bibliografice:
•Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008
•Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar, M.Chiriloaie, V.Pricopoaia, L.Mătăsaru, M. Mătăsaru, C. Nedelcu
•Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECT, 2008 • Jocuri didactice pentru grădiniţa
de copii, EDP, Bucureşti, 1976
SCENARIUL DIDACTIC
Strategii didactice
Etapele
activităţii Ob. Conţinut şi sarcini de învăţare Metode şi Mijloace
procedee didactice
didactice
exerciţiul
5. Solicit copiilor combinarea culorilor pentru a Exerciţiul
Obţinerea obţine noi culori şi a finaliza lucrarea personală.
performanţei Voi pune accent pe utilizarea corectă a culorilor
OPM2 in funcție de elementele florilor.
Voi relua explicaţiile dacă se observă că nu au
fost înţelese.
explicaţia
PROIECT DIDACTIC
SCENARIUL DIDACTIC
Ob. Conţinut şi sarcini Strategii didactice Evaluare
Etapele de învăţare
activităţii Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
didactice
Moment -Aerisirea sălii de conversaţia frontal
organizatoric grupă
-Aranjarea Scrisoare
mobilierului Buline
-Aşezarea Flori
materialelor
1. Captarea didactice.
atenţiei Într-un colț al clasei
se afla Cubul
Primăverii care este
acoperit si un
coșuleț cu buline si
elemente de
primăvară împreună
cu o scrisoare de la
Zâna
Primăverii.Aceasta
ne anunță că are
buline speciale
pentru copii care
vor juca
jocul ,,Cubul
primăverii’’ și abia
așteaptă să vadă
echipa
caștigătoare.Anunță
că vor fi
recompensați
preșcolarii.
conversaţia recompense
Apreciez verbal frontal
7.Evaluarea activitatea şi anunţ
rezultatelor echipa câştigătoare
prin raportarea la
obiectivele
operaţionale.
Fiecare copil va
primi recompense
de la Zâna
Primăverii pentru
efortul depus în
realizarea
activităţii.
8.Retenţia şi Propun copiilor să exerciţiul frontal
transferul recite o poezie
despre primăvară și
frumusețile ei.
Capitolul: Euritmie
Tema: Mişcări corporale coordonate cu ritmul muzicii
Subiectul ludic: „Dansul florilor”- euritmie
•Obiectiv de referinţă: Să se folosească de acţiunile motrice învăţate pentru a exprima sentimente
şi/sau comportamente, pentru a răspunde la diferiţi stimuli, la diferite ritmuri
•Obiective operaţionale:
A) Psihomotrice:
OPM1- să execute exerciţii euritmice coordonându-şi mişcările corporale cu ritmul muzicii
sau cu ritmul exprimării verbale şi a mesajului transmis;
OPM2- să acompanieze cântecul cu mişcări corporale;
B) Cognitive:
OC1- să reproducă expresiv şi nuanţat conţinutul respectând accentul,
intonaţia şi respiraţia.
C)Afective
OA1-vor exprima stări afective folosindu-se de mişcări
• Strategii didactice:
a) Metode şi procedee didactice: exerciţiu, jocul
b) Mijloace didactice: casetofon, CD, costume
c) Forme de organizare: individual, frontal, perechi
•Resurse:
1. Umane: preşcolarii de la grupa mare.
2. Spaţiale: sala de grupă a Grădiniţei cu program normal Movileni
3. Temporale: 20 minute
4. Bibliografice:
•Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008
•Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar, M.Chiriloaie, V.Pricopoaia, L.Mătăsaru,
M. Mătăsaru, C. Nedelcu
•Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECT, 2008