Proiect de Lectie Promovarea Produsului

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învaţământ : Liceul Teoretic Jean Monnet

Profesor : Ciocan Maria Luiza

Disciplina : Educaţie Antreprenoriala, Clasa: a X-a

An şcolar: 2019-2020

Timpul acordat : 50 min

Locul desfasusarii lecţiei: sala de clasă

Unitatea de invaţare: INIŢIEREA ŞI DERULAREA UNEI AFACERI

Titlul lecţiei : PROMOVAREA PRODUSULUI

Tipul lecţiei: Lecţie de predare - Transmiterea de noi cunostinţe

Competenţe specifice: 5.1. Evaluarea posibiltaţilor de derulare a unei afaceri proprii şi profitabile, luând in
considerare interesele comunităţii.

Obiective operaţionale:pe parcursul lecţiei si la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

 Să definească noţiunea de promovare.


 Să definească noţiunea de preţ.
 Să exemplifice tehnicile de promovare.
 Să enumere factorii care influenţează preţul unui produs.

Bibliografie :

 Manual Ed. Antreprenoriala, edit. CD Press, Florina Oţeţ, Alexandru Oţeţ


DESFASURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Min Activitatea Activitatea elevilor Metode si Resurse Modalităti


profesorului mijloace de de evaluare
invaţamant
utilizate
1.Moment 1 Salută. Răspund. Conversaţie Catalogul
organizatoric Verifică simplă clasei
prezenţa Activitate
frontală
2.Captarea 2 Aduce si Activitate Evaluare
atenţiei pune pe frontală frontala
catedră
câteva
produse(
stick, cremă,
şampon)
3.Anunţarea 2 Comunică Elevii notează titlul Expunerea Tabla Conversaţi
subiectului titlul lectiei lecţiei si planul lecţiei Explicaţia e euristică
lecţiei si a notând pe
obiectivelor tablă si
fixate specifică
obiectivele
lecţiei
4.Reactualizare 5 Pune Elevii răspund la Conversaţie Chestionar Evaluare
a cunostintelor intrebări întrebări si dau Brainstorming e orale orală
Anterioare Ce este exemple. Exemplificarea
Necesare produsul? Conversaţie de
fixării Cum verificare
obţinem un
produs? Activitate
În ce constă frontală
management
ul
producţiei?

5.Organizarea 25 Va invita 6 Elevii privesc. Conversaţie


Si dirijarea elevii să se
invaţării grupeze câte Joc de rol Produse Evaluare
2 şi vor veni orala
pe rând în
Activitate pe Observarea
faţa clasei să
grupe sistematică
promoveze
câte un Mozaic
produs.
Profesorul Ciorchine
va cere
elevilor sa se
grupeze câte
4 şi să
stabilească
un lider care
va veni
ulterior la
tablă si va
scrie cuvinte
despre
promovare.
6.Obţinerea 10 Va distribui Conversaţia Fişe de Evaluare
feedback-ului si fişele de evaluare formativă
realizarea de evaluare şi Vor completa fişa de Exerciţiul
precizări, va cere evaluare primită. Tablă
completări elevilor să le
completeze
7.Evaluarea 5 Verifică Observă fişele cu Conversaţia de Fişe de Evaluare
performanţei rezultatele răspunsuri şi fixare răspuns orală
obţinute si le corectează erorile. Explicaţia
compară cu Solicită explicaţii
cele din fişele suplimentare.
de răspuns

S-ar putea să vă placă și