Forța de Frecare PROIECT DE LECȚIE
Forța de Frecare PROIECT DE LECȚIE
Forța de Frecare PROIECT DE LECȚIE
PROIECT DE LECȚIE
FORȚA DE FRECARE
Student: Șușu Codrin – Petre
Data: 20. 12. 2022
Clasa: a IX-a
Disciplina: Fizică
Unitatea de învățare: Principii și legi în mecanica newtoniană
Tema lecției: Forța de frecare
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare/însușire de noi cunoștințe
Competenţe generale:
1. Înţelegerea şi explicarea unor fenomene fizice, a unor procese tehnologice, a funcţionării şi
utilizării unor produse ale tehnicii întâlnite în viaţa de zi cu zi.
2. Investigaţia ştiinţifică experimentală şi teoretică aplicată în fizică.
3. Comunicarea.
4. Protecţia propriei persoane, a celorlalţi şi a mediului înconjurător.
Competențe specifice:
C1. Descoperirea pe cale experimentala a legilor frecarii la alunecare
C2. Analizarea diferentelor dintre frecarea statica si frecarea cinetica precum si a rolului frecarii în
tehnica si activitatea cotidiana
C3. Rezolvarea unor probleme simple prin aplicarea în diferite situatii a legilor frecarii la
alunecare
Obiective specifice:
La sfârșitul lecției elevii trebuie:
O1. Să definească forța de frecare
O2. Să enumere caracteristicile forței de frecare
O3. Să reprezinte forța de frecare
O4. Să identifice manifestări ale forțelor de frecare în diferite situații reale.
O5. Să rezolve probleme simple/situații problemă.
Metode didactice
- conversația euristică
- expunerea
- învăţarea prin descoperire
- demonstrația prin experiment virtual
Mijloace de învățământ:
Tablă, ecran smart, calculator, prezentare ppt, corpuri diverse, suprafețe diverse.
Instrumente de evaluare:
- observarea sistematică a elevilor;
- feedback oral.
Desfășurarea lecției
Întocmit de
Studentul Șușu Codrin – Petre