Paraschiv Silvia Ana

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Scoala Gimnaziala Frecatei/ Gradinita Cataloi/ Tulcea


Grupa: mare
Educatoare : Paraschiv Silvia Ana
Domeniul experiential: DȘ (domeniul științe)
Tema anuală: Cum este , a fost si va fi aici pe pamant?
Tema săptămânală:In asteptarea Pastelui
Tema activității: Cine stie mai bine?
Mijloc de realizare: joc didactic interdisciplinar
Tipul activității: verificare,consolidare de priceperi și deprinderi
Scopul activității: verificarea cunostintelor copiilor despre numeratia in limitele 1-10 si a numeralului ordinal , dezvoltarea
spiritului de observație, a atenției și memoriei voluntare.
Sarcina didactică: determinarea locului pe care îl ocupă un număr în șirul numeric;
numararea in limitele 1-10 ; raportarea numarului la cantitate si cantitatea la cifra .
Durata:35-40 minute
Obiective de referință:
 Să numere de la 1 la 10, constituind mulţimile de până la 10 elemente, precum şi cifrele corespunzătoare;
 Sa raporteze corect numarul la cantitate si cantitatea la cifra;
 Să identifice poziţia unui element într-un şir utilizând numeralul ordinal;
Obiective operaționale:
O1- să numere corect crescator si descrescator în limitele 1-10 ;
O2- să recunoască locul numerelor în șirul numeric;
O3- sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal;
O4- să verbalizeze acțiunile întreprinse , utilizand un limbaj matematic adecvat;
O5-să respecte regulile jocului;
O6-sa rezolve corect fisa de munca independenta.
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: convorbirea, exercițiul, explicația, problematizarea,demonstrația.
b) Tabloul primaverii, siluete de flori, iepurasi, fluturi,copaci,etc, jetoane cu cifre ,carioci, stimulente mari și mici, fișe de lucru.
Reguli de joc:
o La semnalul educatoarei, copiii închid și deschid ochii și trebuie să sesizeze al câtelea ou/iepuras lipsește ;
o Vor fi aplaudați copiii care au răspuns fără greșeala;
Elemente de joc: aplauze, stimulente, încurajări verbale, închiderea și deschiderea ochilor,mânuirea materialelor, surpriza.
Forme de organizare: frontal, individual pe grupuri.
Bibliografie:„Curriculum pentru învățămînt preșcolar(3-6/7ani)”, MECTS, București, 2008.
„Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”,editura „Gheorghe Cart Alexandru” , Craiova 2009

Secvențele Timp Ob. Conținutul științific Metode și Mijloace de Evaluare


lecției Op. procedee învățământ
I. Organizarea Pregătirea sălii de grupă, aerisirea, așezarea scăunelelor în formă
activității de semicerc , strângerea obiectelor ce nu au nicio legătură cu jocul.
Materialul cu care voi lucra va fi expus în fața copiilor, la loc
1 vizibil și la îndemână.
II. Captarea Se va face prin prezentarea prietenului educatoarei : Rila
atenției si Iepurila .Dragi copii, dupa cum v-am promis am venit azi la voi si... un iepuras de aprecieri
sa stiti ca nu am venit singura. L-am adus cu mine pe Rila –Iepurila plus verbale
reactualizarea , acest iepuras dragut care nu stie sa numere si de aceea ceilalti
cunostintelor 2 iepurasi il pacalesc ori de cate ori se iveste ocazia. La gradinita din conversația
padure el are de realizat un tablou de primavara, dar nu stie
cum,pentru ca,asa cum am mai spus el nu stie sa numere.Voi stiti
sa numarati ? Hai sa numaram de la 1-10 in sir crescator si de la
10-1 in sir descrescator.
III. Anunțarea
temei și a De aceea , eu m-am gandit ca la activitatea matematica de astazi joc didactic tabloul
sail invatam pe Rila sa numere jucand jocul „Cine stie mai bine?” primaverii
obiectivelor In cadrul jocului vom numara, ne vom juca cu cifre si vom ordona conversația siluete aprecieri
Intuirea 3 obiecte.Sa vedem ce materiale sunt pregatite pentru acest joc? verbale
materialelor ( tabloul primaverii , siluete de miei, iepurasi, flori, fluturi, observarea
randunele, etc, jetoane cu cifre.)
IV. Explicarea Prezentarea sarcinilor jocului.
și executarea Joc de proba :Vreau sa-mi spuna “cine stie mai bine?” ce elemente
vede in tabloul primaverii? ( Un soare ) Vreau sa vina un copil si sa conversația
jocului 25 ia din cosulet cifra corespunzatoare multimii cu un element (1). Asa
se procedeaza si cu multimea cu doua elemente . siluete
O.1 Varianta I : Dupa cum vedeti Zana primavara l-a ajutat pe observarea aprecieri
iepurasul nostru si a completat o parte din tablou pentru restul ne-a verbale
lasat elementele iar noi va trebui sa continuam..”Cine stie mai jetoane
bine”, sa vina si sa aseze in tablou tot atatea randunele cat arata exercițiul
cifra de pe jetonul meu (6). Cate randunele ai asezat in tablou? (6),
De ce (6) ? Pentru ca pe jeton este cifra (6).Sa vina alt copil care
“stie mai bine” si sa aseze in tablou tot atatea oua cat arata cifra de jocul
pe jetonul meu (8); sa vina alt copil si sa aseze in tablou tot atatea
O.2 flori cat indica cifra de pe jetonul meu (10);
Varianta a II-a Atentie , jocul se complica putin.si regula se
schimba .Vreau sa completati tabloul cu tot atatea ciupercute cati
pitici are Alba-ca zapada (7); Acum sa completam cu tot atatia nori
O.3 cati iezi are capra din poveste (3) ; completeaza tabloul cu tot atatia
iepurasi cate picioare are scaunul (4),completeaza tabloul cu tot
atatia fluturi cate batai din palme auzi (9).Dupa fiecare grupa
asezata copilul trebuie sa arate si cifra corespunzatoare numarului
de elemente, respectiv (7,3,4,9)
Varianta a III-a
Se prezinta copiilor tabloul. Cine imi spune ce vede in acest
tablou? ( mai multi iepurasi) Cum sunt asezati iepurasii? ( sunt
asezati intr-un rand, unul dupa celalalt) Haideti sa vedem cati
iepurasi sunt si care este locul fiecaruia in rand.Sa vina un copil,
care „stie mai bine” si sa numere iepurasii (un iepras, doi
iepurasi.....10 iepurasi). Sa vina alt copil care „stie mai bine” si sa
spuna care este locul fiecarui iepuras in rand : primul iepuras, al
doilea iepuras, al treilea iepuras, al patrulea iepuras, al cincelea
iepuras, al saselea iepuras, al saptelea iepuras, al optelea iepuas , al
noualea iepuras ,al zecelea sau ultimul iepuras.
Atentie ! Iepurasii se joaca si se ascund. Cand bat din palme
O.4 inchdeti ochii si un iepuras se va ascunde. La a doua bataie din
palme deschideti ochii si trebuie sa spuneti al catelea iepuras s-a
ascuns?
Educatoarea da semnalul. La prima bataie din palme copiii inchid
ochii.Ascunde al treilea iepuras.Din nou da semnalul: ochii se
deschid
-Al catelea iepuras s-a ascuns?
-S-a ascuns al treilea iepuras !
-Ce loc ocupa al treilea iepuras in sir?
- Al treilea iepuras ocupa locul al treilea.
- Asaza in locul iepurasului cifra corespunzatoare.locului pe care il
ocupa iepurasul (3)
Se procedeaza astfel cu iepurasii de pe locul (1,2,4,5,6,7,8,9,10)
In final , pe panou in locul iepurasilor va ramane sirul numeric
O.5 crescator. Se mai numara o data in sir crescator de la 1-10 si in sir
descrescator de la 10-1.
Copiii sunt anuntati ca vor avea de rezolvat o fisa.Fiecare copil se
indreapta la masuta sa si asteapta in liniste sa inceapa rezolvarea
acesteia.

V. Evaluarea 4 Toți copiii vor primi o fișă de evaluare cu numeralul cardinal și exercițiul încurajări
O.6 ordinal. (Anexa 1) fișă de verbale
Are loc analiza acesteia. Voi explica sarcinile de lucru. evaluare
Copiii lucrează, iar eu voi urmări modul de rezolvare
carioca

VI. Încheierea 1 Copiii sunt felicitați pentru atenție, participare, pentru răspunsuri conversația stimulente aprecieri
activității corecte, pentru ordine și disciplină. verbale
Fixarea temei activității
Copiii primesc stimulente și felicitări verbale.

S-ar putea să vă placă și