Proiect Didactic cls.6

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Instituția: Gimnaziul Tîrgul-Vertiujeni filială a Gimnaziului Vertiujeni


Profesor: Olaru Lilian, gr.II didactic
Data: _____________________
Clasa: a V - a
Obiectul: Limba și literatura română
Subiectul: Lexic. Actulizarea materiei din clasa IV-a
Tipul lecției: de recapitulare
Scopul lecției: Consolidarea și aprofundarea cunoștințelor însușite anterior. Dezvoltarea
capacității de exprimare corectă, fluentă și coerentă în mesaje scrise sau orale.
Unități de competențe:
5.1 Exprimarea intențiilor de exprimare prin achiziții lexicale, fonetice, gramaticale.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul lecției, elevii vor ști:


O1- să identifice cuvintele care fac parte din vocabularul fundamental al limbii române;
O2 – să definească, utilizând propriile cuvinte, termenii: sinonime, arhaisme, regionalisme;
O3 – să rezolve corect exercițiile în proporție de 80% din efectivul clasei;
O4 – să manifeste receptivitate față de conținutul lecției.

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea;
b) RESURSE MATERIALE: manualul, fişe de lucru, tabla, caietele elevilor, creta;
c) RESURSE UMANE: elevii clasei a V-a, cadrul didactic;
d) FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, în echipe;
e) TIMP, SPAŢIU: 45 de minute, sala de clasă.

DEMERSUL DIDACTIC

1. Moment organizatoric (2 min):


Profesorul face prezența și asigură un climat favorabil desfășurării activității didactice.
2. Captarea atenției (3 min):
Profesorul cheamă un elev în față arbitrar prin aruncarea mingii. Acesta va avea de realizat un
puzzle pe care scrie VOCABULAR.
3. Verificarea cunoștințelor însușite anterior (5 min):
Elevii vor trebui să spună tot ceea ce știu despre termenul vocabular. Profesorul le va adresa
întrebări suplimentare.
4. Anunțarea temei și a obiectivelor (2 min):
Apoi, profesorul îi anunță pe elevi că urmează să lucreze toată ora cu niște fișe de lucru pentru a
fixa noțiunile însușite anterior. Va enumera și obiectivele propuse.
5. Dirijarea învățării (20 min):
Elevii vor rezolva exercițiile de pe fișele de lucru în pereche. Acestea vor fi verificate frontal.
După fiecare exercițiu rezolvat se va scrie la tablă și în caiete definiția noțiunilor identificate în
urma rezolvării exercițiilor.
6. Asigurarea retenției și a transferului (8 min):
Cu ajutorul mingii se vor fixa cunoștințele însușite pe parcursul lecției. Profesorul este cel care
inițiază jocul. Apoi, fiecare elev va arunca mingea altui coleg, întrebându-l ceva din lecție.
7. Tema pentru acasă (5 min):
Vor primi ultimul exercițiu de pe fișa de lucru. Profesorul le va oferi explicații suplimentare.

ANEXA 1
Schița lecției

Vocabularul sau lexicul

Vocabularul sau lexicul cuprinde totalitatea cuvintelor dintr-o limbă, utilizate atât în
trecut, cât și în prezent.

Masa vocabularului

Vocabularul
Vocabular
ul
fundamen
tal

 Vocabularul limbii române conține aproximativ 120000 de cuvinte;


 Este alcătuit din:
a) Vocabularul fundamental – alcătuit din cuvintele cunoscute și folosite de absolut toți
vorbitorii; conține aproximativ 1500 de cuvinte.
Ex: casă, masă, scaun,maă,tată, frate, soră, a fi, a avea, apă, lapte, pâine, carne, alb, roșu
b) Masa vocabularului - cuprinde un număr foarte mare de cuvinte, dar acestea sunt mai
puțin cunoscute și mai puțin folosite de majoritatea vorbitorilor.
Ex: butan, hidrocarbură, ipotenuză, efemer
Există o legătură între cele două părți ale vocabularului; de-alungul timpului, cuvintele au
trecut dintr-o parte (vocabularul fundamental) în masa vocabularului și invers.
Sinonimele – cuvintele cu formă diferită și cu sens asemănător.
Arhaismele – cuvinte, pronunții, forme gramaticale sau construcții sintactice care nu se mai
folosesc astăzi.
Fonetice (pronunțări învechite): părete, rumpe
Morfologice: forme de plural ale unor substantive: aripe, documenturi;
Sintactice: preot deșteptării noastre (Mihai Eminescu)
Lexicale: logofăt, vornic.
Regionalismele – cuvinte, pronunții, forme gramaticale sau sensuri care se folosesc doar în
anumite regiuni și care diferă față de norma limbii literare.

ANEXA 2
FIȘĂ DE LUCRU

1. Unește cuvintele din stânga cu cele potrivite aflate în coloana din dreapta.

citit coridor
destin plăpând
fragil prescurta
culoar lectură
măiestrie nara
povesti pricepere
abrevia soartă

2. Precizează care dintre cuvintele sau construcțiile subliniate în textul de mai jos sunt
învechite.

”Trimisul s-a întors bogat răsplătit, aducând și pentru curtezanul nostru următorul bilet din
partea marelui postelnic:

”Arhon...
Înălțimea sa mi-a poruncit să-ți fac cunoscut că mâne
dimineață să te înfățoșăzi la curte, spre a îmbrăca caftan
de vornic mare.”

Costache Negruzzi, Istoria unei plăcinte

3. Identificați tipul cuvintelor subliniate din textul de mai jos.


”[...] la Humulești torc și fetele și băieții, și femeile și bărbații, și se fac multe giguri de sumani
[...]. Cu asta se hrănesc mai mult humuleștenii, răzăși fără pământuri, și cu negustoria din
picioare: vite, cai, porci, oi, brânză, lână, oloiu, sare și făină de popușoi; sumane mari,
genunchere și sardace, ițari, bernevici, cămeșoaie, lăicere și scorțuri înflorite.”

Ion Creangă, ”Amintiri din copilărie”

4. Subliniați cuvintele identice din punctul de vedere al formei. Notați în casete ce parte de
vorbire este fiecare cuvânt subliniat.

a. Sare cu un avânt ca să înscrie un coș.


Cine a pus sare în mâncare?

b. Tatăl meu e născut în mai.


Mai vrem ciocolată!

c. A plecat spre răsărit.


Fratele meu e răsărit față de colegi.

S-ar putea să vă placă și