Proiect Didacticcomoara
Proiect Didacticcomoara
Proiect Didacticcomoara
DATA:5.12.2014
CLASA:Pregătitoare
UNITATEA TEMATICĂ:”Prietenia”
DOMENII INTEGRATE:CLR,MEM,AVAP,MM,DP
TIPUL ACTIVITĂȚII:predare-învățare
1.1 -selectarea unei imagini dintr-un set pentru a indica despre ce este vorba în mesaj;
-formularea unor răspunsuri la întrebări despre conținutul unui mesaj/text scurt audiat;
-observarea,recunoașterea executarea unor comenzi simple (privește,ascultă,fii atent);
-audierea unor povești sau a unor descrieri și manifestarea reacțiilor corespunzătoare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-să asculte activ o poveste având ca suport intuitiv imagini în format electronic-PPT;
O2-să rețină mesajul etic al povestirii;
O3-să motiveze alegerile făcute de personajul principal al acțiunii subliniind cel puțin două trăsături de caracter pentru fiecare
participant la ”aventură”;
O4-să-și însușească sensul cuvântului ”prietenie”precum și valoarea psiho-etică a acestui sentiment;
O5-să aleagă din numele/prenumele propriu literele învățate pentru a forma cu ele un nou nume ce se va constitui ca petală a
”florii prieteniei”;
O6-să denumească culorile curcubeului și să le cunoască semnificația psihologică pentru a le asocia cu ”ingredientele”din
”Rețeta prieteniei”;
O7-să sesizeze sunetul inițial al unui cuvânt și să-i asocieze litera corespunzătoare aleasă dintr-o aglomerare dată pentru a fi apoi
inclusă în ”Rețeta prieteniei”;
O8-să folosească palma ca unitate de măsură nestandardizată pentru greutate;
O9-să rețină proverbe despre prietenie;
O10-să-și exprime deschis bucuria de a dărui în momentul încheierii legământului de prietenie.
RESURSE:a)de timp-40+10minute
b)de spațiu-sala de clasă
c)umane-17elevi
STRATEGII DIDACTICE:
*metode și procedee:conversația,explicația,povestirea,jocul,munca independentă,predicția,observația dirijată.
*mijloace de învățământ:laptop,videoproiector,dispozitiv tip carusel,imagini cu personajele din poveste,petale mari(câte 2 de
aceeași culoare),tulpina și frunzele în culorile curcubeului(cartonA4),semnul prieteniei,litere mari de tipar
decupate,patafix,magneți,un bol de sticlă,7săculeți din hârtie creponată în culorile curcubeului marcați cu inițiala denumirii
”ingredientului” pe care îl conține fiecare,cutia”comoară”care ascunde ecusoane cu inimi muzicale,stele și personajele miniaturizate
din poveste,6gheme de ață de culori diferite,bobocei decupați care au înscrise numerele de ordine ale grupelor de joc,fișe pentru
activitatea în completare,harta lumii cu traseul urmat de Petru.
*forme de organizare:frontal,pe grupe,individual,în perechi
BIBLIOGRAFIE:
***Programa școlară pentru clasa pregătitoare,anexa 2 la OMEN nr.3418/19.03.2013,București,2013
Manea Alexandra,Matache Claudia,Liliana Ioan,Clara Ruse-Ghid practic pentru clasa pregătitoare,Editura Delta Cart
Educațional,Pitești,2012
SCENARIUL LECȚIEI
SALUTUL:”Uite,iar e dimineață!/Mi-am pus zâmbetul pe față,/M-am spălat cu apă rece/Ca să fiu vioi cât zece.”
CÂNTECUL DIMINEȚII:”Bună-dimineața,soare,/Ia privește-mă un pic!/Nu-i așa că eu sunt mare?/Am crescut,nu mai sunt mic.
R: Eu de-acuma sunt școlar/Cu ghiozdan și-abecedar,Cât de mândru sunt că știu/Să citesc,să scriu!
Te sărut cu drag bunică,/Să ai grijă de pisic!/Eu sunt ocupat,adică/Am crescut,nu mai sunt mic.
R: Eu de-acum sunt școlar/Cu ghiozdan și-abecedar,/Cât de mândru sunt că știu/Să citesc,să scriu.”
SURPRIZA DIMINEȚII(captarea atenției):Copiii se așază în cerc în jurul unei cutii de la care pornesc 6 fire de ață colorate diferit.Primesc
câte un bobocel pe care este înscris un număr de ordine.Numără din 3în 3.Cei care au numărul 1 intră în primul joc al lecției”Comoara
fermecată”.Iau ghemele,le deapănă,iar cel al cărui fir leagă”comoara”are dreptul să o deschidă pentru a descoperi ce ascunde.Împreună fac
predicții,numesc elementele descoperite,dacă știu,dacă nu,primesc lămuriri.Cel care a deschis cutia desface sulul de hârtie aurie și o așază pe magnetul
prins pe tablă.Cuvântul de ordine al lecției va fi ”comoară”.Întorc panoul”Cuvântul zilei”cu fața spre clasă.Pe el este afișată imaginea unei comori.”Ce ar
trebui să faci pentru a descoperi o comoară?”(…să pornești într-o călătorie,o aventură”-Cel care dă răspunsul deschide ”grupul experților”și-i așază în
jurul lui pe cei care poartă numărul 1 pe ecuson.)Am cunoscut un vânător de comori.Petru era numele lui.A găsit o hartă pe care era marcat drumul către
o comoară nemaipomenită.Iată,aceasta este harta.Ce ziceți,a fost lungă,grea călătoria lui Petru?Vreți să aflați dacă și-a împlinit visul?Oare a găsit
comoara?”
POVESTEA DIMINEȚII(dirijarea învățării):Copiii se așază pe scaune și se pregătesc să asculte povestea în timp ce voi derula slidurile din
prezentarea Power Point pregătită.
”Într-o zi,Petru a găsit o hartă pe care era marcat drumul catre o comoară inestimabilă(neprețuită).
-Voi gasi această comoară și așa voi avea parte de marea aventură la care visam,și-a zis el.
Porni la drum.Străbătu orașe frumoase,sate împodobite cu câmpuri bogate și dealuri cu pășuni întinse.O oaie singuratică se bucura din plin
de iarba fragedă și grasă.
-Tu cunoști toate cărările ascunse,ce-ar fi dacă ai porni alături de mine în marea aventură?Am găsit o hartă pe care este marcat drumul
către o comoară neprețuită.Vrei să mă însoțești?
Propunerea fu acceptată și porniră împreună la drum.Într-o pădure deasă întâlniră un lup.
-Ești suficient de curajos și puternic pentru a porni alături de noi la o vânătoare de comori?
Și porniră la drum toți trei.Trecură prin păduri dese de brazi cu vârful înfipt în cer și ajunseră la poalele unui munte.Întâlniră un vultur.
-Ai o vedere excelentă și sigur ai putea să ne avertizezi dacă apare vreun pericol.N-ai vrea să vii cu noi?Suntem în căutarea unei comori.
Vulturul acceptă propunerea lui Petru și porni alături de ceilalți tovarăși de drum.Muntele pe care trebuiau să îl străbată era foarte înalt și
stâncos.Un vânt rece și tăios îi făcu să se ghemuiască lângă oaia cu blana moale și călduroasă.Au trecut cu bine peste primejdii și greutăți,încrezători în
forțele lor.Apoi,cei patru călători ajunseră în deșert,unde se întâlniră cu o cămilă.
-Ești ”corabia deșertului”,îi spuse Petru,ajută-ne să străbatem mai ușor pustiul și să ajungem cu bine la comoara mult dorită.
Zis și făcut.Petru,oaia și lupul se urcară pe” corabia ”cu patru picioare și porniră la drum.Vulturul îi însoțea în zbor.
După un drum lung prin arșița(căldură mare)pustiului,au ajuns la țărmul(malul)unei ape întinse,oceanul.Se întâlnesc cu broasca
țestoasă,care-i trece cu dibăcie(cu pricepere)pe celălalt țărm unde-i aștepta bufnița cea înțeleaptă.După ce află lămuriri despre călătoria pe cele patru
continente a grupului de aventurieri,bufnița,plină de uimire,le spuse:
-Ce căutați?Ați străbătut atâta cale ca să aflați o comoară pe care o purtați cu voi?
-Foarte bine!Ați trecut prin sate și orașe,ați urcat vârfuri stâncoase,ați străbătut deșertul nemilos și ați traversat oceanul.Credeți că ați fi
reușit unul fără celălalt?Ați purtat cu voi cea mai de preț comoară:prietenia.Ea v-a legat inimile și v-a ajutat să treceți peste primejdii și greutăți.
S-au privit în ochi și au înțeles că bufnița avea dreptate.Găsiseră cea mai de preț comoară:PRIETENIA.
”CARUSELUL PRIETENIEI”(asigurarea retenției)-al doilea joc are ca participanți copiii care au pe bobocelul de pe piept cifra 2.Pe rând
vor descoperi câte un personaj din poveste respectând numerotarea crescătoare de la 1la 6 făcută pe cartonașele mobile.Trebuie să motiveze alegerile
făcute de Petru numind cel puțin două calități ale fiecărui personaj.De exemplu:Oaia a fost aleasă pentru lâna ei moale și călduroasă și pentru că era în
stare să străbată distanțe lungi.
”REȚETA PRIETENIEI”-al treilea joc are ca participanți copiii care poartă numărul 3.
”Cu ce seamănă părțile desprinse din carusel?”(…cu niște felii de tort-Cel care dă răspunsul intră în ”grupul experților”și rămâne la tablă
pentru a-i adăuga și pe ceilalți parteneri de joc care vor da răspunsuri corecte)”Vreți să facem și noi un tort?Pentru asta avem nevoie de niște
ingrediente.Le-am pregătit deja.Sunt puse fiecare în săculeții aceștia colorați în culorile curcubeului,pentru că un curcubeu este o bucurie,o promisiune,o
veste de pace și bună înțelegere.De toate acestea au avut nevoie aventurierii din povestea de azi.Urmărind ordinea culorilor din evantaiul-curcubeu,va
trebui sa puneți pe rând în bolul de sticlă câte un săculeț cu ingredientul pe care-l voi numi eu.Sarcina voastră este să-mi precizați sunetul cu care începe
cuvântul rostit de mine,după care veți alege litera potrivită și o veți așeza în vasul desenat pe tablă.”(I de la iertare,E de la emoții,O de la optimism(încre
dere),N de la nădejde(speranță),A de la adevăr,M de la minte,U de la uitare )Fiecare participant la joc are o sarcină suplimentară: să estimeze prin
cântărire cu palmele care săculeț din doi este mai greu.
”Copiii,aveți pe mese câte o folie cu materialele necesare desfășurării următorului joc:câte o petală de aceeași culoare cu cea a colegului de
bancă și câte un carton de aceeași culoare cu petala, pe care este scris cu litere decupate numele vostru.Desprindeți din numele vostru doar literele
învățate și încercați sa alcătuiți un nume nou pe care să-l lipiți pe petală.(literele sunt prinse cu patafix)Cel care termină de lucrat își ajută colegul de
bancă.Primul care și-a îndeplinit sarcina vine la tablă și așază petala cu noul său nume rostit cu voce tare în jurul discului auriu descoperit în comoara
noastră la începutul lecției.Acesta este semnul prieteniei:inima regală ținută pe palme.Ea ascunde nectarul din care să sorbiți cu nesaț din floarea
prieteniei.”Petalele se așază respectând ordinea dispunerii în bănci pentru a obține curcubeul petalelor,câte două de aceeași culoare.Florii i se adaugă
tulpina și frunzele.
”LEGĂMÂNTUL PRIETENIEI”
Comoara noastră mai ascundea niște obiecte de preț,să ne reamintim:inimi muzicale și stele.Fetele iau câte o inimă,iar băieții câte o stea,se
întorc față în față și vor dărui cu legământ(promisiune)aceste simboluri ale prieteniei .Băieții:”Prietenii sunt ca stelele.Nu îi vezi mereu,dar știi că ei sunt
întotdeauna acolo.”Fetele:”Prieten este acela care cunoaște cântecul inimii tale și poate să ți-l cânte atunci când tu ai uitat cuvintele.”Își strâng mâna ,se
îmbrățișează și lipesc ”darurile”pe masă.
”CÂNTECUL PRIETENIEI”:Să fim prieteni,dragi copii,/Să ne bucurăm!/C-avem tot ce ne-am dorit,/Haideți să cântăm!”
”COMOARA PRIETENIEI”(feed back) În cutia cu surprize au mai rămas câteva nestemate,să le găsim locul potrivit.Cei care nu se
regăsesc în ”grupul experților”au ocazia să-și îmbunătățească performanțele:vor așeza în comoara de pe afișul cu ”cuvântul zilei”câte unul/doi călători
aventurieri.
ÎNCHEIEREA LECȚIEI:”Felicitări,dragi aventurieri!Ați călătorit azi alături de Petru pentru a descoperi cea mai de preț comoară, priete-
nia.V-ați promis prietenie și ați însemnat-o cu mici daruri.Să țineți seama de rețeta de azi pentru ca prietenia voastră să aibă gust:adevăr,minte plină de
înțelepciune,uitare și iertare,nădejde,optimism și multe emoții-bucurii și tristeți,toate sunt bune,ne întăresc și ne fac fericiți. Prietenie îndelungată!