510 Proiect Didactic

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIȚA CU P.P. ,,

GRUPA

PROF.ÎNV.PREȘCOLAR:

DATA: 13.01.2022

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când/cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII:,,Fulgii mici încep să cadă”

TEMA ACTIVITĂȚII: ,, MINUNATA IARNĂ”

TIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDARE DE CUNOȘTINȚE ŞI DEPRINDERI

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ:


ADP+ALA1+ADE (DLC+DOS+DPMsec.) +ALA2
SCOPUL ACTIVITĂȚI:

Consolidarea deprinderilor de exprimare orală prin activizarea vocabularului cu cuvinte referitoare la


anotimpul iarnă.

Consolidarea deprinderilor practice de lucru pentru realizarea unui colaj utilizând tehnici de lucru
combinate.

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚ

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


1. Întalnirea de dimineață : ,, Mie îmi place iarna pentru că....”
2.Tranziții: ,,Bat din palme”, ,, Rândul iute să-l formăm”, ,,Iarna ne-a sosit în zoriˮ,,Fulgi de nea mii și mii˝
( cântec), „Săniuța”.
3.Rutineː sosirea copiilor, gimnastica de înviorare , servirea mesei;

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE( ALA1):


1. Constructii: ,,Supermagazinul de îmbrăcăminte˝
2. Artă: ,,Micii artiști˝
3. Bibliotecă: ,, Hăinuțe colorate, frumos decorate"

1
4. Ştiinţe: ,,Ciorchinele iernii ”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


DLC: ,,Cine știe câștigă !” – joc didactic;
DOS- ,,Iarna în oraș”-activitate practică;
ALA 2:

,, Pe urmele omului de zăpadă” –traseu aplicativ

,, Omul de zăpadă”-euritmie

MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂṬII INTEGRATE:


A.1.1.Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.
A.1.3.Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
A.2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.

D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare


D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
C.2.1.Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
C. 3.1.Manifestă creativitatea în activități diverse.
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice în
conversații și povestiri scurte.
D.4.3. Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor.
D.5.2.Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc,în situații uzuale, în calitate de vorbitor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Comportamente vizate Obiective operaționale

D.4.3. Participă la activitățile de grup și la O1. Preṣcolarul va fi capabil să descrie


activitățile de joc în calitate de auditor. principalele caracteristici ale vremii specifice
momentului zilei şi anotimpului iarna: precipitaţii,
D.5.2.Participă la activitățile de grup și la fenomene ale naturii,etc.
activitățile de joc,în situații uzuale, în calitate O2. Preṣcolarul va fi capabil să audieze textul citit de
educatoare în vederea înțelegerii și receptării lui.
de vorbitor.

2
A.1.1.Își coordonează mușchii în desfășurarea O3. Preṣcolarul va fi capabil să execute fără sprijin
unor activități diversificate, specifice vârstei. sarcinile de învățare: supermagazinul de îmbrăcăminte
din piese lego, ciorchinele anotimpului iarna,
A.1.3.Utilizează mâinile și degetele pentru decorarea obiectelor de îmbrăcăminte cu grafisme,
colorarea imaginilor de pe jetoane.
realizarea de activități variate.

D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, O4. Preṣcolarul va fi capabil să răspundă la


în diferite contexte de comunicare. ghicitorile prezentate de educatoare.

D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a O5. Preșcolarul va fi capabil să utilizeze corect


vocabularului. formele de singular/plural ale unor substantive.

O 6. Preșcolarulva fi capabil să despartă cuvântul


în silabe reprezentandu-l grafic , precizând apoi
numarul silabelor.

O7. Preșcolarul va fi capabil să identifice jetoane


care ilustrează cuvinte cu două sau trei silabe,
motivând alegerea făcută.

C.2.1.Realizează sarcinile de lucru cu O8. Preșcolarul va fi capabil să taie cu foarfeca


consecvență. hârtia pe contur, respectând indicațiile
educatoarei.
C. 3.1.Manifestă creativitate în activități
diverse.
O9. Preșcolarul va fi capabil să aplice imaginile
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități decupate, realizănd colajul folosind ca tehnică
artistico-plastice, muzicale și practice,în lipirea.
conversații și povestiri scurte.

D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, O10. Preșcolarul va fi capabil să formuleze


în diferite contexte de comunicare. propoziții corecte din punct de vedere gramatical,
folosind imaginea de pe jeton.

A.2.3. Își coordonează mișcările în funcție de O11. Preșcolarul va fi capabil să execute corect
ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii deprinderile motrice și mișcările sugerate de
textul cântecului.

SARCINA DIDACTICĂ: ,,Cine știe câștigă !”

Dezlegarea unor ghicitori și identificarea imaginilor corespunzătoare, formularea singularului /pluralului


unor substantive, despărțirea cuvintelor în silabe și reprezentarea lor grafică precizând numărul silabelor,
identificarea jetoanelor care ilustrează cuvinte cu două sau trei silabe, formularea de propoziţii simple sau
dezvoltate cu imaginea de pe un jeton și completarea blazonul iernii.

3
REGULILE JOCULUI:

Grupa de preșcolari se împarte în două echipe, echipa fulgilor albi și echipa fulgilor albaștiri. Fiecare
copil ,alternativ, din fiecare echipă, va lucra individual la varianta la care este solicitat, dar poate fi ajutat de un
coleg de echipă dacă întâmpină dificultăți. Toate sarcinile sunt obligatorii şi se vor desfăşura la semnalul
educatoarei. Fiecare sarcină rezolvată corect va fi recompensată cu bulinuțe magice și aplauze.Ultimul copil
care răspunde la fiecare variantă îl va ajuta pe omul de zăpadă să treacă obstacolul care îi iese în cale. Câștigă
echipa care adună cele mai multe bulinuțe.

ELEMENTE DE JOC:

Surpriza, aplauzele, mânuirea materialului , mișcarea, recompensa, întrecerea.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE:

Conversaţia, explicaţia, lectura educatoarei, braistorming, descoperirea, exerciţiul, ciorchinele, Turul


galeriei, mâna oarbă, jocul didactic, ghicirea, blazonul.

MIJLOACE DIDACTICE:

Omul de zăpadă, săniuță, creioane colorate, jetoane, cuburi , tablă magnetică, magneți, creion grafic,
planșă, pioneze, lipici,vată, fulgi de zăpadă, hârtie colorată albastră, foarfecă, recompense, blazonul.

FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII:

Frontal, individual, pe grupe.

DURATA: O zi

EVALUARE:

Ținȃnd cont de faptul că, proiectarea activităţii s-a axat pe comportamente, pe parcursul activităţii integrate,
vor fi evaluate următoarele aspecte:
- corectitudinea răspunsurilor verbale oferite de copii,
- calitatea ṣi acurateţea produselor activităţii,
- aspectele de motricitate fină,
- corectitudinea executării miṣcărilor ȋn timpul jocurilor de miṣcare, a rutinelor, tranziţiilor,
- gradul de implicare ȋn activitate și comportamentul copiilor pe toată desfăurarea acesteia.

4
BIBLIOGRAFIE:

1. Curriculum pentru educaţie timpurie (a copiilor de la naştere pȃnă la vȃrsta de 6 ani), M.E.N., Bucureşti,
2019.
2. Breban S., Goncea E., Ȋnvăţămȃntul preṣcolar ȋn mileniul III, Ed. Reprograph, Craiova, 2019.
3. Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., ,,Educaţie timpurie – ghid metodic pentru aplicarea
curriculumului preşcolar”, Ed. Paralela 45 Piteşti, 2009;
4. Pintilie, E., ,,Jocuri didactice pentru educarea limbajului” – ghid metodic, Ed. Apolonia Iași, 1999.
5. Glava, A. (coord.), Tătar, L. (coord.), Chiş, O.(coord.), Chiş, V.(ref. Şt.).- “Piramida cunoaşterii: repere
metodice în aplicarea curriculumului”, Ed. Diamant, Piteşti, 2014.
6. Breben, S., Gongea, E., (2002), Metode interactive de grup, Editura Arves, Craiova.

Activități pe domenii experiențiale


Activitate integrată
Domeniul Limbă și Comunicare(DLC)–,,Cine știe
,,MINUNATA câștigă !”, educarea limbajului-joc didactc
IARNĂ”
Domeniul Om ṣi Societate (DOS): ,,Iarna în oraș’’ -
activitate practică

Jocuri ṣi activităţi alese (ALA)

ALA I
1. Constructii: ,,Supermagazinul de îmbrăcăminte’’
- îmbinare piese Lego
2. Artă: ,,Micii artiști ’’-colorare jetoane
3. Bibliotecă: ,, Hăinuțe colorate, frumos decorate"-
grafisme
4. Ştiinţe: ,,Ciorchinele iernii ”- sortare de jetoane
ALA II
,,Pe urmele omului de zăpadă”-parcurs aplicativ
,,Omul de zăpadă”-euritmie

Activități de dezvoltare personală(ADP)

Ȋntȃlnirea de dimineaţă: ,, Mie îmi/nu îmi place iarna


pentru că....”
Tranziţii: ,,Bat din palme!”, ,, Rândul iute să-l
formăm”, ,,Iarna ne-a sosit în zoriˮ „Fulgi de nea mii
și mii”, „Trenulețul să-l formăm”, „Săniuța fuge”
Moment de mișcare: “Să cresc voinic”
Momenrul de lectură: "Povestea omului de zăpadă"

5
SCENARIUL ZILEI

I.Moment organizatoric
Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii de învăţare: aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialului didactic, aranjarea mobilierului şi intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă pe un fond
muzical adecvat.
II. Ȋntâlnirea de dimineaţă
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a stabili
contactul vizual cu toţi membrii grupei.

Salutul
,, Dimineața a sosit
Și cu toții am venit
În semicerc ne adunăm
Și frumos ne salutam ˮ

Educatoarea salută copiii: ,,Bună dimineața, copii! Tare mult mă bucur să ne revedem!”. Copiii răspund
la salut: ,,Bună dimineața, doamna educatoare!”, după care se salută intre ei .
Prezenta
” După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Oare cine n-a venit? ”

Voi face prezența strigând catalogul grupei, iar fiecare copil va așeza fulgul cu numele lui pe rochia
Zânei Iarna. Fulgii rămași pe măsuță vor reprezenta copii absenți din aceea zi.
Calendarul naturii
,,Data, ziua, luna, anul
Anotimpul ni-l arată,
Calendarul naturii
Să îl completăm îndată.”

O1. Preṣcolarul va fi capabil să descrie principalele caracteristici ale vremii specifice momentului zilei şi
anotimpului iarna: precipitaţii, fenomene ale naturii, etc.;

Se va completa calendarul prin jocul “Meteorologul de serviciu“.


Educatoarea va adresa următoarele întrebări:
-În ce anotimp suntem?
-Când ați venit la grădiniță cum era vremea?

6
-Erau nori?; Era soare?; Era frig?; Ningea?
-Cum ne îmbrăcăm în anotimpul iarna?
-Care sunt lunile anotimpului iarnă?
Pentru aș reaminti lunile anotimpului iarna copiii vor recita următoarea poezie :

-În ce lună ne aflăm noi acum?


-Ce zi a săptămânii e azi ?
După o discuție despre anotimpul iarna, despre ziua, luna și data în care ne aflăm, copiii, vor atașa
jetoanele corespunzătoare pe calendarul naturii.

TRANZIŢIE: ˮ Dimineaţa a sosit


Şi deja noi am muncit!
Uşurel ne ridicăm
Şi puţin să ne mişcăm!ˮ

Moment de mişcare: “Dacă vreau să cresc voinic,


Fac gimnastică de mic.
Merg în pas alergător,
Sar apoi într-un picior.
Mă opresc, respir uşor,
Întind braţele să zbor.
Toată lumea e a mea
Când mă aşez la podea!
Ăsta-i doar un început:
Ia priviţi cât am cresut!”

7
Ȋmpărtășirea cu ceilalţi constituie momentul în care se va lansa în discuţie tema de către educatoare „Mie îmi
place/ Nu îmi place iarna pentru că....” .
Jocul începe de la educatoare și se termină când toți copiii spun dacă le place sau nu anotimpul iarna,
motivând răspunsul dat.
Acest moment al activităţii solicită întreaga grupă şi contribuie la realizarea unei intercunoaşteri, la
exprimarea liberă în faţa celorlalţi, copiii învăţând să îi asculte pe cei din jur.

Activitatea de grup

Se va realiza prin interpretarea cântecului ,,Vine iarna acuși, acuși” de către preșcolari .

III.Captarea atenţiei pentru activităţile de învăţare.

Captarea atenţiei se va realiza prin noutatea zilei, OMUL DE ZĂPADĂ, pe care l- am întâlnit stând pe
săniuța lui când am venit la grădiniță. El mi-a spu că vine de departe și este foarte trist și înfrigurat pentru că și-
a pierdut fularul, mănușile și căciula și căută la noi în oraș un magazin de îmbrăcăminte. Eu l-am invitat să-i
cunoască pe prescolari și le propun ca pentru o zi să fie prietenii lui, iar ca prieteni, noi trebuie să incercăm să-l
ajutăm să găsească un magazin de haine.
Pentru că, Omul de zăpadă a stărnit curiozitatea copiilor despre modul în care și-a pierdut
îmbrăcămintea acesta îmi transmite să le spun povestea lui.

Momenrul de lectură: "Povestea omului de zăpadă". (Anexa-1)

O2. Preṣcolarul va fi capabil să audieze textul citit de educatoare în vederea înțelegerii și receptării lui.

IV. Anunţarea temei şi a obiectivelor activităţii didactice.

Se anunţă copiii ce vor face pe parcursul zilei. Se prezintă centrele de interes deschise şi sarcinile la
fiecare centru , după care vom desfășura jocul ,,Cine știe câștigă !” unde copiii vor pătrunde în lumea minunată
a anotimpului ierna. Trecerea fiecărei probe din joc îl va duce pe omul de zăpadă mai aproape de magazinul de
îmbrăcăminte, penru aș cumpăra fularul și căciula de care are nevoie.

În partea a doua, copiii vor realiza un colaj cu tema ,,Iarna în oraș” și vor ajuta la completarea
blazonului anotimpului iarna , iar la final vor parcurge traseul omului de zăpadă și îi vom cînta acestuia un
cîntec, după care își vom lua rămas bun de la el.

8
V. Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţei.
Educatoarea prezintă copiilor centrele de interes deschise şi sarcinile de lucru.
Cu ajutorul tranziţie:,,Bat din palme clap,clap,clap,
Din picioare tra,trap,trap
Ne-nvârtim ,ne răsucim
Și spre centre noi pornim.ˮ copiii se îndreaptă spre centrul pe care şi l-a ales.
Centrele de interes deschise sunt:
1. Construcții: ,,Supermagazinul de îmbrăcăminte’’ - îmbinare piese Lego
2. Artă: ,,Micii artiști’’- colorare jetoane
3. Bibliotecă: ,, Hăinuțe colorate, frumos decorate" – decorare cu grafisme
4. Ştiinţe: ,,Ciorchinele iernii ”- sortare de jetoane și realizarea ciochinelui

O3.Preṣcolarul va fi capabil să execute fără sprijin sarcinile de învățare: supermagazinul de îmbrăcăminte


din piese lego, ciorchinele anotimpului iarna, decorarea obiectelor de îmbrăcăminte cu grafisme, colorarea
imaginilor de pe jetoane.
Se mai repetă sarcinile de lucru la fiecare centru pentru a fi sigur că s-a înţeles, iar copii încep să
lucreze.
După finalizarea activităţilor la centre se va face prezentarea lucrărilor copiilor prin ,,Turul galeriei”.
Prin tranziţia:
“ Rândul iute să-l formăm
Lângă uşă ne-aşezăm
Şi cuminţi să aşteptăm,
Către baie să plecăm." , copiii merg la baie.
La întoarcerea de la baie prin tranziţia:
,,Iarna ne-a sosit în zoriˮ (cântec), copiii se aşează pe scăunele.

Aceștia îl roagă pe Omul de zăpadă să mai stea puțin în grupă, pentru că vor să-i arate ce multe lucruri știu
ei despre iarnă.

Domeniul Limbă şi comunicare- Joc didactic ,,Cine știe cîștigă !”

ANUNTAREA JOCULUI

Se anunță titlul jocului ,,Cine știe cîștigă !”

Explicarea jocului si a regulilor


9
Se vor explica regulile jocului: jocul se va desfășura pe echipe, echipa fulgilor albi și echipa fulgilor
albaștri. Fiecare copil, alternativ, de la fiecare echipă va rezolva sarcina primită. Rezolvarea sarcinilor se face la
semnalul educatoarei. Fiecare sarcină rezolvată corect va fi recompensată cu bulinuțe magice pentu echipa din
care face parte și cu aplauze.
Copiii vor fi împărțiți în două echipe în număr egal prin metoda ,,mâna oarbă”: echipa fulgilor albi și
echipa fulgilor albaștri și se vor grupa pe scaune în funcție de echipa din care fac parte.

Executarea jocului demonstrativ de către educatoare

Educatoarea va răspunde la o ghicitoare identificând imaginea corespunzatoare răspunsului pe care o


va plasa pe planșe la locul potrivit, va formula singularul /pluralul substantivului ,va despărţi cuvântul în silabe
după care il va reprezenta grafic prin liniuțe orizontale, va preciza numărul acestora , apoi va identifica jetoane
care ilustrează cuvinte cu două sau trei silabe , iar la final va formula o propoziţie cu imaginea de pe jeton și va
completa cu acesta blazonul iernii.

Executarea jocului de probă

Se execută jocul de către copii pentru a verifica dacă au înţeles modul de desfăşurare al acestuia, se fac
precizări suplimentare și observații și se precizează criteriile de reușită.

Executarea jocului propriu-zis

Varianta I
După ce copiii au înţeles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Pentru a-l distra puțin
pe omul de zăpadăcare este cam abătut, acestia vor răspunde alternativ la ghicitori , vor alege de pe masă
imaginea corespunzătoare răspunsului pe care o va arăta colegilor și o va afișa pe planșe la locul potrivit.
Vor fi folosite jetoanele colorate la Centrul Artă.
O4. Preṣcolarul va fi capabil să răspundă la ghicitorile prezentate de educatoare.

GHICITORI

Mic, ușor, purtat de vânt,


Cade iarna la pământ,
Sus pe coama munților,
Ține cald ca un veșmânt
Munților, cărunților,
Cine este tu să-mi spui?
Stau voinicii cei țeposi,
(fulgul de zăpadă)
Veșnic verzi și frumoși.
10
Cine sunt aşa frumoși? (sania)
(brazii)

Om făcut de mâna mea,


Zi și noapte stă în frig,
Și când soarele-ncălzește,
Nu-l mai vezi că se topește, Sunt din fier
Ia ghicește, cine este? Și fug pe gheață,
(omul de zăpadă) Și copii le încalță,
Veseli ies apoi din casă.
Ia ghicește,
Are tălpi perechi, lucioase, Cine ies veseli din casă?
Fine și alunecoase! (patinatorii)
Cu ea iarna sus în deal
Vin iute nu am habar,
Pe zăpadă lunec tare,
Nimeni nu îmi stă in cale
Ce sa fie, știi tu oare?
Copilul care a răspuns corect va fi recompensat cu bulinuțe magice și aplauze. Vor răspunde cerinţelor,
alternativ copii din fiecare echipă, după care omul de zăpadă pornește la drum, dar întîlnește un pârâu, un
obstacol, peste care poate trece, doar dacă copii rezolvă corect sarcina care este scrisă pe un fular căzut pe jos și
care va fi descoperit de un preșcolar. Astfel se trece la următoarea variantă de joc.
Varianta a-II-a
Pentru varianta a -II- a copilul numit va formula singularul/pluralul substantivelor din imagini asociind
jetoanele corespunzatoare acestora. Se vor utiliza jetoanele de la Centrele Știință și Artă.

O5. Preșcolarul va fi capabil să utilizeze corect formele de singular/plural ale unor substantive.

Copii din cele două echipe vor răspunde alternativ . Copilul care a răspund corect va fi recompensat cu
bulinuțe magice și aplauze . Ultimul copil care răspunde îl va ajuta pe omul de zăpadă să treacă prin săritură în
lungime peste pîrîul care i-a ieșit în cale. Omul de zăpadă își continuă drumul, dar întîlnește un alt obstacol ,un
brad mare, de care poate trece doar ajutat de copii după rezolvarea sarcinii. Aceasta este scrisă pe o pereche de
mănuși pe care o vor găsi copii și astfel se trece la următoarea variantă de joc.

Varianta a-III-a
Pentru varianta a -III- a a jocului vom folosi jetoanele expuse pe planșe.. Câte un copil din fiecare
echipă va despărți în silabe cuvântul corespunzător imaginii, reprezentând grafic silabele prin liniuţe
orizontale, apoi va preciza numărul acestora .
11
O6. Preșcolarul va fi capabil să despartă cuvântul în silabe reprezentandu-l grafic , precizând apoi numarul
silabelor;
Fiecare copil care a răspuns corect va fi recompensat cu bulinuțe magice și aplaudat . Vor răspunde
cerinţelor, alternativ copii din cele două echipe, după care ultimul copil care răspunde îl va ajuta pe omul de
zăpadă să depășească obstacolul, ocolind bradul care i-a ieșit în cale. Pe traseu va descoperi un alt obstacol,un
tunel prin care trebuie să treacă ajutat ce copii și o căciuliță ce conține sarcinia pentru următoarea variantă.

Varianta a-IV-a
La varianta a -IV- a voi provoca copii din fiecare echipă să găsească jetoane care ilustrează cuvinte cu două
și respectiv trei silabe. Copilul care a găsit un astfel de jeton îl va așeza pe tabla magnetica la cifra potrivită, va
preciza cuvântul și apoi îl va despărți în silabe motivând alegerea și așezarea lui pe tablă.

O7. Preșcolarul va fi capabil să identifice jetoane care ilustrează cuvinte cu două sau trei silabe, motivând
alegerea făcută.

Copii care au răspuns corect vor fi recompensaţi cu bulinuțe magice și aplauze . Vor răspunde cerinţelor
alternativ, copii din ambele echipe, după care vor ajuta musafirul să treacă prin tunel .
Pentru că omul de zăpadă se apropie de oraș, propun copiilor să realizeze un oraș îmbrăcat în haină albă,
astfel încît musafirul nostru să fie încântat de locul unde va ajunge.
Prin tranziția ,,Fulgi de nea mii și mii” se trece la activitatea practică.

Domeniul Om și Societate ”Iarna în oraș”- activitate practică: decupare,aplicație

O8. Preșcolarul va fi capabil să taie cu foarfeca hârtia pe contur, respectând indicațiile educatoarei.

O9. Preșcolarul va fi capabil să aplice imaginile decupate, realizănd colajul folosind ca tehnică lipirea.

 Intuirea materialelor

Se intuiesc materialele din farfurii: imagini colorate la centrul Artă, vată , foarfecă și lipici.
 Prezentarea și analiza modelului
Educatoarea prezintă modelul și tehnica de lucru.Se prezintă copiilor produsul finit pe care urmează să îl
realizeze și îl vor analiza împreună cu copiii, scoțînd ăn evidență modul corect de realizare a colajului.
 Explicarea și demonstrarea modului de lucru
12
Se decupează după contur imaginea prinsă cu mâna stângă, cu foarfeca care se va afla în mâna dreaptă;
Se aplică lipici pe spatele imaginiilor decupate și se lipesc în partea de sus a discului de hârtiei albastră,
dar și fulgii de zăpadă;
Se lipește vată în partea de jos a hârtiei albastre aceasta reprezentând zăpada, dupa care se suprapune
partea de jos tăiată în două pentru a obține un colaj tridimensional.
Înainte de rezolvarea sarcinii se execută câteva exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
,,Un arici cu țepii mici
A plecat după furnici,
Țepii el i-a ridicat
Și căpșorul l-a mișcat,
Vai ,vai ce arici ,
Ce arici cu țepii mici
A plecat după furnici !ˮ

Copiii vor realiza activitatea practică respectând etapele de lucru, utilizând materiale disponibile. Acolo
unde este cazul educatoarea va oferi informații suplimentare.

La final copiii vor expune lucrările fiind apreciați și de omul de zăpadă pentru lucrările lor, dar și pentru
efortul și priceperea de care au dat dovadă.

Ajuns în oraș acesta dorește să intre la magazinul de îmbrăcăminte, dar este primit numai după ce copii
rezolva ultima sarcină a jocului care reprezintă complicarea jocului.

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferului celor învăţate -Varianta a -V-a

Se va realiza prin metoda interactivă ,,Tehnica Blazonului”. Pentru completarea ,,Blazonului’’ se vor folosi
jetoane de la Centre, iar copii vor alcătui propoziții simple sau dezvoltate cu imaginea de pe jetonul ales
plasându-le apoi în compartimentele blazonului în funcție de specificul lor: caracteristici, îmbrăcăminte,
sărbători, jocuri de iarnă.

O10. Preșcolarul va fi capabil să formuleze propoziții corecte din punct de vedere gramatical, folosind
imaginea de pe jeton.
Copii care au rezolvat corect sarcina primită vor fi recompensaţi cu bulinuțe magice și aplauze .
După finalizarea jocului se stabilește echipa cîștigătoare prin numărarea bulinelor fiecărei echipe, iar omul
de zăpadă primește fularul și căciula de la supermagazinul de îmbrăcăminte.
Prin tranziția „ Trenulețul să-l formăm
Și spre baie noi plecăm,
Mâinile de sunt curate,
Bine-i pentru sănătate”, copiii merg la baie.
13
ALA II

O11. Preșcolarul va fi capabil să execute corect deprinderile motrice și mișcările sugerate de textul
cântecului.

Înainte de plecarea omului de zăpadă din grupa noastră copiii vor parcurge traseul parcurs de musafir
pentru aș achizitiona și ei un obiect de îmbracăminte decorat la Centrul Bibliotecă, după care așezați în jurul
musafirului îi vor cânta un căntec ,,Omul de zăpadă”, iar la final își iau la revedere de la aceasta.

VII. Încheierea actvităţii. Aprecieii finale.

La finalul activităţii se vor formula aprecieri colective şi individuale cu privire la prestaţia şi la


implicarea copiilor în activitate

14
Anexa-1

,,Povestea omului de zăpadă"

Într-o iarnă friguroasă, cu mult omăt, un copil, jucându-se în zăpadă, a avut ideea să aşeze trei bulgări mai
mari unul peste celălalt ca să ridice un fel de turnuleţ în grădina din spatele casei sale.
În joacă, i-a pus apoi bulgărelui mai mic ochi și gură zâmbitoare din bucăţi de cărbune şi nas dintr-un
morcov. Pe cap i-a așezat o căciulă roșie de lână roasă de vreme şi în loc de brațe, un rest dintr-o mătură veche
și ruptă. Aşa a apărut primul om de nea... Ce minunăție! Când s-a lăsat seara, copilul a intrat în casă lăsând
omuleţul de nea cu nas portocaliu, singur în grădina albă, îngheţată.
Zâna Iarna, care tocmai colinda lumea în lung și în lat în sania ei măiastră trasă de doi cerbi albi, cu coarne
strălucitoare, a zărit arătarea haioasă din grădină şi, în glumă, s-a gândit să îi dea viaţă.
Seara, când s-a aşternut liniştea, fulgii au început să cadă din cer, din ce în ce mai des. Din pădurea din
apropierea grădinii, prin gardul rupt de viscolul aprig de seara trecută, au început să sosească musafirii nopţii.
Două căprioare înfometate s-au apucat să scormonească cu grijă omătul, căutând frunze de varză sau
ştiuleţi uitaţi prin grădină de gospodari. Hrana era foarte greu de găsit. Omul cel alb de nea le-a zărit şi s-a
gândit să le ofere nasul său cel portocaliu drept masă:
– Eu nu am nevoie de el, iar pentru voi poate fi o cină gustoasă și prețioasă pe așa vreme potrivnică.
Căprioarele, mirate, au primit cu bucurie darul.
În aceeaşi vreme, câteva păsărele zgribulite se aşază pe căciula roșie de pe capul omului de nea şi îi cerură
câteva fire de lână ca să îşi mai căptuşească cuiburile reci.
– Cu mare drag! le-a răspuns blând omul de zăpadă şi s-a grăbit să împartă toată lâna din căciulă cu păsă-
rile cerului. Acestea le-au primit bucuroase, mulțumindu-i din suflet bunului om de zăpadă. Cât a fost de lungă
noaptea de iarnă, omul de nea a făcut cadouri celor din jur: firele de paie din mătura veche le-a dat unor iepuraşi
pentru a le pune în culcuș să le fie mai cald, iar cărbunii i-a dat unor pitici ai pădurii ca să își aprindă felinarele.
Spre dimineaţă, trecând înapoi din lunga sa călătorie, Zâna Iarna l-a observat pe omul de zăpadă stând cu
totul despuiat. Pentru bunătatea și generozitatea lui, s-a gândit să-i ofere și ea un dar special: dragostea tuturor
copiilor.
De atunci, omul de zăpadă este un simbol nelipsit al iernii. Când zăpada acoperă în strat pufos și gros
pământul, toţi copiii se grăbesc bucuroși să ridice oameni de zăpadă, pe dealuri, în grădini, în curţile caselor sau
oriunde doresc.

15

S-ar putea să vă placă și