Proiect Didactic Mediana
Proiect Didactic Mediana
Proiect Didactic Mediana
PROIECT DIDACTIC
Clasa : a VI-a
Profesor: Stoica Marinela Diana
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Linii importante în triunghi
Titlul lecției: Medianele unui triunghi
Tipul lecției: Lecție de comunicare/însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: Dezvoltarea deprinderilor și priceperilor în construirea medianelor unui triunghi.
Timpul/Locul de desfăsurare a lecției: 50 minute/sala de clasă
COMPETENȚE GENERALE:
§ C.G.1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar;
§ C.G.2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în
diverse surse informaționale;
§ C.G.3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice;
§ C.G.4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată;
COMPETENȚE SPECIFICE:
C.S.1.6. Recunoaşterea unor elemente de geometrie plană asociate noţiunii de triunghi;
C.S.2.6. Calcularea unor lungimi de segmente, măsuri de unghiuri în contextul geometriei triunghiului;
C.S.3.5. Utilizarea unor proprietăţi referitoare la distanţe, drepte, unghiuri, cerc pentru realizarea unor
construcții geometrice;
C.S. 4.6. Exprimarea în limbaj geometric simbolic şi figurativ a caracteristicilor triunghiurilor și ale liniilor importante în triunghi.
COMPETENȚE DERIVATE:
C1. Identificarea elementelor unui triunghi în contexte variate;
C.2. Calcularea medianelor și a unor segmente utilizând proprietățile învățate;
C2. Utilizarea proprietăților medianei și a centrului de greutate;
C3. Interpretarea informațiilor din probleme și transpunerea lor în limbaj matematic.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică , rezolvarea de exerciţii , explicaţia , rezolvarea de probleme .
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru , trusa de geometrie,Culegere de Probleme-Paralela 45-Consolidare clasa a VI a , manual.
Metode de evaluare: evaluare frontală , evaluare individuală , aprecieri orale .
BIBLIOGRAFIE:
-„Mate 2000+CONSOLIDARE” clasa a VI-a; Editura Paralela 45” Dan Zaharia, Maria Zaharia; 2022;
-Manual Matematică clasa a VI-a , Editura Didactică și Pedagogică , Dan Zaharia, Maria Zaharia
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Momentele Conţinutul lecţiei Strategii didactice
lecţiei Activitatea Activitatea Metode şi Evaluare
profesorului elevilor mijloace
1. Moment Se asigura conditiile pentru desfasurarea lectiei: se verifica daca exista Se pregatesc pentru ora . Conversatia
Organizatoric creta, burete la tabla si daca toti elevii au pe banca cele necesare Se asigura ordinea si disciplina
1 min
2. Captarea Se noteaza absentii, se verifica tema, se rezolva la table exercitiile cu frontal
atentiei dificultati.
2 min
3. Intreaba ce au pregatit ei pentru astazi. Raspund: ” Bisectoarele intr-un Conversatia Aprecierea
Reactualizarea triunghi .Proprietatea raspunsurilor
cunostintelor Urmeaza intrebarile: bisectoarei.” primite
5 min 1)” Care este definitia bisectoarei unui unghi?„ 1)”Bisectoarea este semidreapta
2)”Cate bisectoare are un triunghi? Ce stiti despre ele?” cu originea in varful unghiului
situata in interiorul lui,care il
imparte in 2 unghiuri de masuri
egale ”
2)Un triunghi are 3 bisectoare .
Ele sunt concurente in punctul
3) Ce linii importante in triunghi mai stiti? I.Punctul I este la distanţă egală
faţă de laturile triunghiului.
Profesorul scrie in mijlocul tablei ” LINII IMPORTANTE IN TRIUNGHI ” 3) Scriu pe tabla: Bisectoarea,
Inaltimea , Mediatoarea.
4.. Anunţarea Astăzi vom învăța despre o altă linie importanta în triunghi și anume despre Notează în caiete titlul lecţiei Conversatia
mediana.
temei şi a
obiectivelor Explicatia
Se anunţă şi se scrie titlul lecţiei pe tablă:
2 min
” Mediana in triunghi. Concurenta
medianelor”
5. Def .Numim mediană în triunghi segmentul care unește vârful unui triunghi cu mijlocul Elevii notează . Conversatia
Comunicarea laturii opuse
noilor
Desenează pe tablă . A Explicatia
cunoștinţe
15 min
B M C
Dacă M este mijlocul lui [BC ] atunci [AM] este mediană și vom scrie [BM]≡[MC]
A
Conversația
Evaluare frontala
Explicația
Demonstrația
C' B'
Obs.Triunghiul are 3 mediane .
Teoremă Medianele unui triunghi sunt concurente .
Obs: 1 .Punctul de intersecție a medianelor se notează cu G și se numește centru de
greutate a triunghilui . B A' C
2. centru de greutate a triunghiului se află la o treime de bază și douătreimi față de vărf.
Teoremă Într-un triunghi orice mediană determină două triunghiuri de arii egale.
6.Intensificare Pb1: In triunghiul ABC, mediana AD=12cm. Aflati lungimea segmentelor Elevii rezolva:Pb1) Conversația Evaluare individuala
a retentiei si Explicația
GD si AG, unde G este centrul de greutate al triunghiului. Demonstrația
asigurarea GD= ·AD deci GD= ·12=4 cm
transferului
15 min
Pb2: In triunghiul ABC ,AD=mediana, G=centrul de greutate, AG=18cm.
Aflati AD.
Pb 4: Triunghiul ABC, M si N mijloacele lat [AC] si [AB] . Stiind ca Aprecierea
Pb 2) AG= ·AD deci 18= ·AD
BM∩CN={G} si [BM]≡[CN], aratati ca ∆BGC este isoscel. raspunsurilor
primite
7.Asigurarea Se propune elevilor sa rezolve urmatoarea sarcina: elevii vor primi triunghiuri Rezolva sarcina Conversația Individual
feed-back Explicația
din cartoane colorate si vor avea ca sarcina sa masoare lungimile tuturor Frontal
8 min
laturilor,sa traseze medianele si sa noteze punctul lor de intersectie.
8.Evaluare Profesorul face aprecieri asupra activităţii elevilor şi notează cei mai activi Observatia Evaluarea
1 min elevi. individuala
9.Tema pentru Elevii primesc tema din fisa de lucru-tema Noteaza tema in caiet Conversatia
acasa
1 min
ANEXA NR 1