Proiect 21.02.24 Grad II
Proiect 21.02.24 Grad II
Proiect 21.02.24 Grad II
1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 21.02.2024
Unitatea de învățământ: Grădinița PN Arini
Prof. Înv. Preșcolar: Tăraș Rozalia
Grupa: mare ,,Buburuzele”
Tema anuală de studiu: Cum este/ a fost și va fi pe pământ?
Tema proiectului: ,,Călătorie prin țara mea”
Subtema: ,,Hai la drum” – evaluare proiect
Tema zilei: ,,Hai cu mine la plimbare”
Categoriile de activități de învățare abordate: ADP+ALA1+ADE (DȘ+DOS)+ALA2
Obiective operaționale
- să denumească vehiculul ales din cutie/săculeț, așezându-l la locul potrivit (uscat, apă,
aer);
- să răspundă în propoziție la întrebările adresate, pe baza obiectelor alese și pe baza
fațetei cubului după aruncare;
- să mânuiască corect materialele puse la dispoziție.
Activități de învățare:
ADP (Activități de dezvoltare personală):
- Întâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul naturii, exerciții de înviorare,
împărtășirea cu ceilalți, activitatea de grup, noutatea zilei
Rutine și Tranziții: Ne pregătim pentru activități!, „Bat din palme clap, clap, clap….”,,1, 2,1,
2 către baie mergem noi” – recitativ ritmic, ,, A fost cândva, o barcă mititică / Ce se temea că
poate ea se strică /Ea îşi dorea să meargă fără frică /Dar nu putea, nu naviga /Şi tare mult se
necăjea/ Dar noi vrem să-o încurajăm/ Mult curaj să îi dăm” – recitativ ritmic; „Mama mea m-a
întrebat: / Când cresc mare ce-o să fac? /I-am răspuns că vreausă zbor/ Vreau să fiu aviator/
Avion cu motor/ Ia-mă și pe mine-n zbor/ Să văd lumea de pe un nor/ Vreau să fiu aviator/
Vreau să fiu aviator”- cântec, ,,Cica cica cica cica se aude trenul...”- cântec, , „După cântece și
jocuri...”
3
ALA1 (Jocuri și activități liber alese - activități pe centre de interes):
Constructii: ,,Garaj pentru mașini”- asamblare piese lego
- Obiective operaționale:
Să construiască garajul pentru mașini asamblând corect piesele lego
Strategii didactice:
5
-Resurse procedurale: jocul didactic, observația, conversația, metoda ,,Mâna oarbă”,
metoda „Cubului”, Cercuri concentrice, demonstrația, explicația, exercițiul, problematizarea,
metoda interactivă ,,Turul galeriei”.
- Resurse materiale: machetă cu apă și o machetă cu șosea, mijloace de transport de
jucărie, săculeț, plicuri, lipici, fișe de lucru, carioci, creioane colorate, piese lego,
mașinute, puzzle cu mașini, cubul etc.
Bibliografie:
- Curriculum pentru educație timpurie (copii de la naștere la 6 ani), 2019
- Culegere de texte literare, Editura Tehno-Art, 2007, Petroșani
- Piramida cunoașterii”, Lelica Tataru, Adina Glava, Olga Chiș, Editura Diamant
- www.pinterest.com
- www.google.com
6
SCENARIUL ZILEI
9
3. ASOCIAZĂ: Cu ce formă geometrică seamănă vehiculul din mâna ta?
4. APLICĂ: Imită sunetul vehiculului.
5. ARGUMENTEAZĂ: De ce avem nevoie de (mașină/ tren/ avion/ vapor)?
6. ANALIZEAZĂ: Pe unde circulă vehiculul din mâna ta? Ce fel de vehicul este? Ce
culoare are?
Va câștiga echipa care reușește să primească toate piesele puzzle-ului.
10
Nr.c Evenimentul Conținut științific Strategii didactice Evaluare
rt didactic Metode și Mijloace de
Procedee Învățământ
1. Momentul Se asigură climatul optim necesar unei bune desfășurări a acti- Conversația Calendarul naturii Observarea
organizatoric vității. Mijloacele de învățământ necesare vor fi distribuite la Panoul prezenței sub comportamentului
fiecare centru de interes. În cadrul întâlnirii de dimineață se va face Frontal formă de Copac copiilor
prezența, precum și stabilirea zilei, datei și anotimpului. Pozele copiilor
2. Captarea atenției Se realizează cu ajutorul ghiozdanului de poștaș unde Zâna Iarna a Observarea
lăsat o scrisoare și un cadou. Geanta poștașului comportamentului
Educatoarea prezintă conținutul scrisorii de la Zâna Iarna: Scrisoarea de la Zâna copiilor
,, Dragi copii, eu sunt Zâna Iarna, precum știți eu exist Conversația Iarna
dintotdeauna, și de un timp încoace tot văd pe cer nave Explicația
ciudate, care nu sunt vii, ele au motoare, aripi, sunt din Cadoul
11
poată hotărî cu ce să plece înapoi în regatul ei.
3. Anunțarea temei „Copii, astăzi vom desfășura împreună o activitate cu tema: „Hai cu Conversația Observarea
mine la plimbare”. Noi ne vom aduce aminte despre tot ce am comportamentului
învățat despre mijloace de transport respectiv despre mijloace de Explicația copiilor
transport terestre, aeriene si mijloace de transport maritime. Știu că
sunteți foarte isteți și o vom ajuta pe Zâna Iarna să se decidă cu ce
va pleca spre regatul ei. La final ne așteaptă cadoul adus de ea.
„Ce ziceți, dragii mei, o ajutăm pe Zâna Iarna să descopere
Tranziție mijloacele de transport, ca să poată pleca?”
Tranziția către centrele de interes –ALA1 :
,,Bat din palme clap, clap, clap,/ Din picioare trap, trap, trap,/ Ne-
nvârtim,ne răsucim, /Și spre centre noi pornim.”
4. Dirijarea Le sunt prezentate copiilor centrele de activitate (Ala 1), sarcinile Explicația Observarea
învățării specifice fiecărei zone, materialele folosite. comportamentului
Construcții: „Garaj pentru mașini” Conversația copiilor
ALA1 Biblioteca: „Trasează semnele grafice pe liniile punctate” Piese lego Aprecieri verbale
Centre de interes Artă: „Pictează mijloacele de transport” Fișe de lucru
După finalizarea activităților liber alese se vor evalua lucrările prin Pensule
intermediul conversației și se vor face aprecieri în legătură cu Vehicule ghips
participarea copiilor la activitate. Vom trece pe la fiecare centru. Acuarele
Cei care au lucrat acolo ne vor explica ce au avut de făcut, iar
preșcolarii apreciază în ce măsură colegii lor au realizat sarcina de
lucru. După ce fac ordine la centre sunt invitați să se organizeze
pentru a ieși din sala de grupă.
12
Tranziția către baie:
Tranziție ,, 1,2,1,2,
Către baie mergem noi,
Mâinile să le spălăm,
Și burtica s-o bucurăm”
După servirea mesei, copiii întră în sala de grupă și se așează pe
scăunele așezate în semicerc cu ajutorul tranziției:
,,A fost cândva, o barca mititică/ Ce se temea că poate ea se strică/
Ea îsi dorea să meargă fără frică /Dar nu putea, nu naviga și Explicația
Tranziție tarea mult se necăjea / Dar noi vrem să-o încurajăm/ Mult curaj să
îi dăm/ Căci noi multe realizăm, noi multe realizăm” Conversația
DȘ:
,,Astăzi vom desfășura jocul ,,Ce știi despre...?” pentru a afla câte
lucruri știți despre mijloacele de transport terestre, maritime și
Demonstrația
aeriene (pe unde circula, caracteristici).
Copiii repetă titlul jocu lui.
Explicarea și demonstrarea jocului:
Educatoarea explică modul de desfășurare a jocului: Pe masă se Jocul didactic
află o machetă cu asfalt, aeroport, far și apă, trei cutii cu vehicule și Machetă apă și nori
un săculeț în care se află jetoane cu mijloace de transport de jucărie. Machetă asfalt,
Copiii vin pe rând, scot câte un mijloc de transport din cutie, îl Machetă șine
ADE denumesc precizând ce fel de mijloc este și îl așază la locul lui. (În Exercițiul Vehicule de jucărie
apă dacă este un mijloc de transport maritim, pe aeroport dacă este
Coșulețe
13
un mijloc de transport aerian sau terestru pe asfalt, parcare etc)
Executarea jocului de probă
Un copil ales de educatoare execută jocul de probă. Educatoarea
face observații și precizări suplimentare.
Desfășurarea jocului:
Educatoarea este conducătorul jocului. Pe rând, fiecare copil va
extrage un mijloc de transport, îl numește, precizând ce fel de
mijloc de transport este (terestru, aerian sau maritim) iar așezarea
corectă a mijlocului de transport la locul potrivit (în apa, aer sau pe
uscat) și este răsplătită cu aplauze.
Jocul se repetă cu toți copiii.
Complicarea jocului:
Varianta I: ,,Găsește greșeala!”
Copiii pun mâna la ochi. Educatoarea va muta mijloacele de
transport de la un loc la altul.
La semnalul educatoarei (3 bătăi din palme), copiii deschid ochii.
Copiii sesisează greșelile și așază imaginile corect, motivând
așezarea făcută.
Varianta II se realizează cu ajutorul „Cubului vehiculelor”. Copiii
vor fi împărțiți în două echipe (Excavatorului/ Avionului). De la
fiecare echipă vine pe rând un copil și va arunca cubul, dacă Ecusoane
răspunde corect va primi o piesă de puzzle care reprezintă echipa Puzzle excavator și
sa. Copilul aruncă zarul extrage din săculeț, prin metoda „Mâna avion
oarbă” , un jeton și răspunde la cerința de pe fațeta cubului. Explicația Săculeț cu jetoane de
14
7. DESCRIE: Descrie vehiculul din mâna ta. mijloace de transport
8. COMPARĂ: vehiculul din mâna ta cu cea de la mine. Conversația magnetice
9. ASOCIAZĂ: Cu ce formă geometrică seamănă vehiculul
tău?
10. APLICĂ: Imită sunetul vehiculului. Demonstrația
11. ARGUMENTEAZĂ: De ce avem nevoie de (mașină/ tren/
avion/ vapor)? Jocul didactic
12. ANALIZEAZĂ: Pe unde circulă vehicolul din mâna ta? Ce
fel de vehicol este? Exercițiul
Pentru fiecare răspuns corect, copiii vor primi o piesa de puzzle.
Echipa care va reuși să primească toate piesele de puzzle și va
termina puzzle-ul prima va câstiga.
15
Prezentarea și analiza modelului:
Voi prezenta copiilor modelul precizând faptul că vom analiza
avionul denumind părțile componente (corpul avionului, geamurile,
aripile unde își ține combustibilul, codița și cele două aripioare de
lângă codiță, elicea din botul avionului) și caracteristicile lor
(culoare, formă, mărime și număr)
Demonstrarea și explicarea tehnicii de lucru:
Le explic și demonstrez tehnica de lucru: Luăm coala colorată și
decupăm elementele componente ale avioului, le așezăm în coșulețe Demonstrația
ca să nu le pierdem, apoi vom lipi geamul de la cabina pilotului,
apoi pe cele ale pasagerilor, iar la urmă vom lipi aripile și codița.
Înainte de a ne apuca de lucru vom executa exercițiile de încălzire a
mușchilor mici ai mâinilor:
„ Norii/soarele bat/e ușor în geam Exercițiul
16
La finalizarea lucrărilor, acestea vor fi așezate pe o masă. Toți copiilor
copiii sunt aplaudați pentru efortul depus. Copiii, pe rând vor Aprecieri verbale
alege lucrarea cea mai reușită, motivând alegerea făcută
ținând cont de acuratețea lucrării.
Educatoarea va face aprecieri generale și individuale. Toți
copiii sunt aplaudați pentru efortul depus și primesc un
abțibild pe care îl pot lipi pe avionul lor.
6. Asigurarea Educatoarea poartă o conversație cu copiii pe tema activității Conversația Aprecieri verbale
retenției și a desfășurate. Copiii sunt solicitați să spună care este numele
transferului jocului pe care l-am jucat. (Ce știi despre …?)
7. Evaluarea Se va evalua modul de realizare a sarcinilor date și se vor face Conversația Aprecieri verbale
activității aprecieri asupra întregii activități, a performanțelor obținute, a
integrate modului de participare a copiilor la activitate și a
comportamentului acestora.
8. Încheierea ALA2 Mașinuțe Recompense
activității Încheierea activității se va realiza prin jocul de mișcare: Cursa Bomboane Aprecieri verbale
mașinuțelor”.
Doamna le transmite din partea Zânei Iarnă mulțumirile ei și
le oferă cadoul promis (mașinuțe și bomboane). Probabil Zâna
va allege să călătorească cu avionul.
17
Anexa1
,, Dragi copii, eu sunt Zâna Iarna, precum știți eu exist din totdeauna, și de un timp
încoace tot văd pe cer nave ciudate, care nu sunt vii, ele au motoare, aripi, sunt din
pânze și tot felul de chestii. Le-au făcut oamenii, eu încă nu am avut curajul să
călătoresc cu vreuna. Voi în această săptămână învățați despre ele și mă gândesc că
puteți să mă ajutați să mă hotărăsc, cu ce să merg în călătorie, știți că eu trebuie să plec
peste câteva zile. Mașina de poliție v-am trimis-o să faceți un joculeț și mai am în
gentuță o surpriză pentru voi la sfîrșitul zilei. Vă mulțumesc pentru ajutor!”
18
19
20
21
Anexa2
22
23
24
25
26
27