Constituirea Societatilor Comerciale

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

 Unitatea de învãţãmânt: Grupul Scolar Virgil Madgearu Iasi


 Clasa: a X-a
 Unitatea de învãţare: Iniţierea şi derularea unei afaceri
 Lecţia: Constituirea societăţilor comerciale
 Tipul lecţiei: mixtã
 Competenţe specifice:
1.2. Utilizarea adecvată a conceptelor specifice antreprenoriatului
1.3. Identificarea prevederilor legislative referitoare la activitatea antreprenorială
2.2. Utilizarea unor instrumente adecvate pentru studierea fenomenelor specifice
diferitelor pieţe
2.3. Identificarea oportunităţilor pieţei
4.2. Evaluarea schimbărilor şi a tendinţelor care intervin în mediul de afaceri
4.3. Utilizarea adecvată şi eficientă a resurselor, în funcţie de caracteristicele
mediului economico-social
5.1. Evaluarea posibilităţilor de derulare a unei afaceri proprii şi profitabile,
luând în considerare interesele comunităţii
Obiective operaţionale:
O1: Să utilizeze termenii specifici: act constitutiv, societate comercială
O2: Să identifice legislaţia specifică comercianţilor din România
O3: Să identifice tipurile de societăţi comerciale
O4: Să stabilească etapele pentru constituirea unei societăţi comerciale
Evaluarea: formativ-ameliorativã
 Obiective ale evaluãrii:
Oe1: Să opereze cu termenii specifici: act constitutiv, societate comercială
Oe2: Să aibă competenţa de a analiza şi de a interpreta legislaţia, tipurile de
societăţi comerciale şi etapele înfiinţării unei firme
Strategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativă
 Metode:
Expozitiv-euristice:
 M1- expunerea; M2- explicaţia, M3- dialogul, M4 - învăţarea prin
descoperire
Interactive:
 M5 – turul galeriei

 Instrumente de evaluare: verificarea frontalã, pe grupe, observarea


sistematicã,
 Forme de organizare a activitãţii: frontalã, pe grupe, individualã
 Resurse:
- Umane - clasa a X-a A
- De timp- 50’
- Materiale: oficiale:
Programa şcolarã de Educaţie antreprenorială pentru clasa a X-a.
Macroproiectarea didacticã
- Manualul: Educaţie antreprenorială, Editura Didactică şi Pedagogică
- Calculator
- Videoproiector
Demersul didactic

Secvenţele Obiective Activitatea Activitatea Timp Strategii didactice Evaluare


instruirii operational profesorului elevului
Metode Mijloace
e
Moment  Strigarea catalogului, notarea absenţelor  Elevii ascultă 1’
organizatoric

Verificarea  Captarea atentiei prin intrebari din  Elevii răspund 9’ Conversaţia Evaluare
cunoştinţelor lecţia anterioară “Conţinutul unui întrebărilor individuală
elevilor plan de afaceri”. profesorului

Prezentarea  Profesorul anunţă că se va desfăşura o  Elevii ascultă 1’ Explicaţia Manual


conţinutului activitate de învăţare prin colaborare /
lecţiei şi cooperare.
dirijarea  Elevii sunt anunţaţi să deschidă
învăţării manualul la pagina 28.
 Subiectul lecţiei va fi: Constituirea  Elevii îşi 1’ Activitate Manualul Observare
societăţilor comerciale notează titlul. frontală Videoproiector sistematică
 Comunică elevilor obiectivele lecţiei.
O1: Să utilizeze termenii specifici: act
constitutiv, societate comercială
O2: Să identifice legislaţia specifică
comercianţilor din România
O3: Să stabilească tipurile de societăţi
comerciale
O4: Să identifice etapele pentru constituirea
unei societăţi comerciale
 Profesorul împarte elevii in 4 grupe de
câte 4-5 membri;
 Pentru fiecare grup se distribuie foi de
flip-chart și markere.
 Profesorul comunică sarcinile de lucru:
 Fiecare grup are de rezolvat o problema
din lectie:  Fiecare grupă
rezolvă fişa de 20’
O1 Grupa 1: Să identifice legislaţia specifică lucru Activitate pe Manualul Observarea
societăţilor comerciale  Grupa 1 Fişa grupe Videoproiector sistematică a
Grupa 2: Să prezinte elementele actului nr.1 Turul galeriei Fişe de lucru elevilor implicarea
constitutiv Demonstraţia Markere în rezolvarea
 Grupa 2 Fişa
O2 Grupa 3: Să stabilească tipurile de societăţile cu ajutorul Foi de flipchart sarcinii
comerciale din România nr. 2 exemplelor din
Grupa 4: Să stabilească etapele necesare  Grupa 3 Fişa manual
înfiinţării unei societăţi comerciale nr. 3
O3  Grupa 4 Fişa
nr. 4
O4  Profesorul anunţă că unul dintre membrii
fiecărui grup va avea rolul de ghid Cooperarea pentru
realizarea sarcinilor
 Expunerea produselor fiecărei grupe pe de lucru
pereţii clasei - Elevii
8’ Turul galeriei Foi de flip-chart Observarea
interacționează în
Activitate pe sistematică a
cadrul grupurilor
grupe elevilor şi
pentru a realiza
Activitate implicarea în
sarcina propusă;
frontală rezolvarea sarcinii
Soluțiile se notează
pe foaia de flip-
chart.
Fiecare grup îți
afișează produsul,
la fel ca într-o
galerie de artă
(acest aspect
explică și
denumirea
metodei);
Elevii care au rolul
de ghid se vor
plasa în locul unde
este expus produsul
grupului din care
fac parte

Membrii grupurilor
vizitează galeria,
examinează fiecare
produs, adresează
întrebări de
clarificare ghidului
și pot face
comentarii, pot
completa ideile sau
pot propune alte
soluții pe care le
consemnează în
subsolul foii de
flip-chart.

Fiecare grup își


reexaminează
propriile produse,
prin comparație cu
celelalte și
valorificând
comentariile
vizitatorilor.

Realizarea  Rezolvarea exercițiilor I,II,III,IV din  Elevii rezolvă 10’ Problematiza- Manualul Evaluare orală-
feed-back- Oe1 manual de la pagina 38 exerciţiile rea dialog si scrisa
ului Oe2 Explicaţia Videoproiector
Demonstraţia
Activitate
frontală

S-ar putea să vă placă și