CLR Cls I B 15.11.2023 Toader Georgiana-Valentina

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.11.2023
CLASA: I B
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,,Carnavalul toamnei”
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Urme buclucașe”
SUBIECTUL: Sunetul și litera ,,u”
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate;
3.1.Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână.
OBIECTIV OPERAȚIONALE:
O1:
O2:
O3:
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația.
STRATEGIA DE EVALUARE:
Metode și tehnici de evaluare:Observarea receptivității elevilor, corectarea în caz de greșeală, observarea comportamentului elevilor.
MIjloace didactice: Manual ,,Comunicare în limba română, Clasa I, artKlett- Rodica Gavriș-Pascu, Caietul elevului, tablă, videoproiector,
laptop, fișă de lucru.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

Prof. înv. primar: Lazea Georgeta


Propunător: Toader Georgiana-Valentina

SCENARIU DIDACTIC

Momentele Obiective Conținut Strategia de instruire Strategia


lecției operațional instructiv-educativ de
e Metode și Mijloace Forme de evaluare
procedee de organizare
învățămâ
nt

1.Moment Voi asigura condițiile necesare desfășurării optime a lecției.


organizatoric Pregătesc materialul didactic. Asigur liniștea în sala de
clasa apoi mă prezint: conversația
-Bună dimineața! Numele meu este Alina, iar astăzi o să frontal
desfășurăm împreună ora de matematică și explorarea
mediului.

2.Captarea Voi folosi o poveste scurtă care se raportează la conceptul


atenției de numere pare și numere impare:
,,Odată într-un tărâm plin de cifre și numere, existau doua
prietene, Maria și Lily. Ele voiau să înțeleagă ce înseamna conversația frontal
numerele pare și cele impare. Cu ajutorul unui magician au
găsit o cutie mare și misterioasă.
Magicianul le-a explicat faptul că această cutie era specială
și conținea numere magice. Când au deschis cutia au găsit Observarea
numărul 2. Magicianul le-a spus că acesta este un număr receptivității
par, deoarece se împarte perfect în 2 părți egale. Maria și elevilor
Lily au înțeles faptul că, spre exemplu, 2 mere pot fi
împărțite în mod egal la 2 copii. explicația
Apoi au găsit numărul 3. Magicianul le-a explicat faptul că
acesta este un număr impar deoarece nu se poate împărți în
2 părți egale. Așadar 3 mere nu pot fi împărțite în mod egal
la 2 copii.
Maria și lily au învățat faptul că numerele pare au mereu un
,,prieten” cu care se împart în 2 părți egale, pe când
numerele impare sunt mai singuratice și nu au pereche.’’
Pentru a facilita înțelegerea, voi aduce, ca material
didactic ,,cutia magicianului” care conține 5 mere.
Întâi, voi selecta 2 elevi pentru a le demonstra că două mere
pot fi împărțite în mod egal, la doi copii.
Apoi, încă doi elevi. Iar din cutie voi scoate restul de 3 demonstrați mere
mere și voi demonstra faptul că 3 nu este un număr par și că a
3 mere nu pot fi împărțite în mod egal, la doi copii.
3. Anunțarea Anunțarea temei și a obiectivelor pe scurt, pe înțelesul
temei și a copiilor. frontal
obiectivelor -Așadar, astăzi vom învăța despre numerele pare și despre
activității cele impare. La sfârșitul lecției le vom recunoaște și vom conversația
învăța să le descoperim prin grupare.

manual
4. Dirijarea Aș vrea să deschidem manualul de matematică la pagina 17.
învățării Vom trece la munca cu manualul.
Vom privi imaginea din manual iar, mai apoi, vom discuta frontal
pe baza acesteia. demonstrați
Le vom da un nume băiatului și fețiței din imagine apoi a
vom citi dialogul.
,,-Am grupat cărțile două câte două”, spune Mihai.
O1 ,,-Și eu, dar o carte a rămas fără pereche”, spune Maria.
-Observăm faptul că numerele pare au mereu pereche, pe explicația
când numerele impare nu.
-Numesc un elev să citească numerele: 8, 9, 14, 18, 17, 19. manual
Le voi explica elevilor faptul că la numerele de doua cifre,
ne vom ghida după cifra unităților. Astfel, dacă cifra
unităților este 4, numărul este par și voi proceda la fel cu
numerele impare.
Se vor da numerele: 14, 22, 5, 18, 6, 13, 26, 30, 15, 20. Corectarea
O3 Elevii vor avea ca sarcină să coloreze cu galben cartonașele în caz de
cu numerele pare și cu verde, cartonașele cu numere exercițiul greșeală
impare.
Vom continua cu exercițiile din caietul de lucru.
Elevii vor avea mulțimi cu mai multe elemente (18; 23; 9;
24) având ca sarcină să formeze grupe de câte două pentru
a afla dacă numărul este par sau impar. explicația
Vom folosi și un tabel, cu două coloane. Cea cu numerele caiete de
pare și cea cu numerele impare, iar, ulterior, vom trece lucru
numerele în tabel, în mod corespunzător.
-Solicit un elev să iasă la tablă pentru a grupa elemente și
pentru a stabili dacă numărul este par sau impar. Observarea
Vom observa și discuta: comportame
-Ce semnifică faptul că o bulină a rămas stingheră? ntului
-Ce fel de număr este acesta dacă toate elementele s-au elevilor
grupat două câte două?
Apoi, vor trebui să reprezinte ei două numere, unul par
și altul impar folosind aceleași simboluri și aceeași metodă. exercițiul
Se trece la rezolvarea următorului exercițiu.
-Observați cele două șiruri de cifre:
0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
-Voi trebuie să încercuiți numerele potrivite pentru fiecare
situație:
a.Numerele pare scrise cu două cifre au pe locul unităților
una dintre cifrele: (șir cifre)
b.Numerele impare au pe locul unităților una dintre cifrele:
Le voi acorda elevilor 5 minute pentru rezolvare
independentă. individual
După cele 5 minute numesc un elev care să îmi spună
cifrele cu ajutorul cărora se formează numere pare.
Voi proceda la fel și în cazul cifrelor cu ajutorul cărora se Corectarea
O2 formează numere impare. Voi evidenția faptul că numerele în caz de
pare au mereu la unități cifră pară. greșeală

5.Asigurarea Mă voi folosi de un wordwall pentru asigurarea feedback-


atenției, a ului. laptop corectarea
transferului Numere pare și numere impare 0-20 - Sortare în funcție de în caz de
de cunoștințe grup (wordwall.net) videoproi greșeală
și obținerea Vom interpreta rezultatele acestui exercițiu împreuna, vom ector
performanței verifica scorul și durata de lucru.

6.Încheierea La sfârșitul activității le voi mulțumi copiilor pentru Aprecieri


activității cooperare, participare și efort și voi menționa și explica verbale
tema.
-Vă rog să vă notați tema pentru acasă. Veți avea de colorat
petalele unei flori pe care sunt scrise numere. Veți avea de
colorat cu galben petalele cu numere pare și cu portocaliu
petalele cu numere impare.

S-ar putea să vă placă și