32miscare Si Repaus - Traiectorie

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

Data:
Unitatea de învățământ:
Profesor de fizică : Rosca-Vasile Bogdan -Marian
Clasa :a VI-a
Disciplina: FIZICĂ (Programa Școlară aprobată prin Ordinul Ministrului Educaţiei Naționale
cu nr. 3393 / 28.02.2017)

Unitatea de învăţare: "FENOMENE MECANICE "

Titlul lecţiei: Reper. Sistem de referinţă

Tipul de lecţie: lecţie de predare-învățare

A.Competente generale urmărite:


 1.Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor fizice, a terminologiei, a conceptelor, a
legilor şi a metodelor specifice domeniului; explicarea funcţionării şi utilizării unor
produse ale tehnicii întâlnite în viaţa de zi cu zi
 2.Investigarea ştiinţifică experimentală şi teoretică
 3.Rezolvarea de probleme practice şi teoretice prin metode specifice
 4Comunicarea folosind limbajul ştiinţific

 5.Protecţia propriei persoane, a celorlalţi şi a mediului înconjurător

B.Competenţe specifice urmărite:


 1. Comunicarea în domeniul fizicii:
- Comunicarea corectă și coerentă a ideilor și rezultatelor experimentale într-o formă
adecvată.
- Folosirea limbajului specific și a terminologiei științifice în explicații și argumentații.
2. Utilizarea instrumentelor de măsurare:

 - Utilizarea corectă și sigurǎ a instrumentelor de mǎsurǎ (ex: riglǎ, cronometru,


termometru) pentru efectuarea experimentelor.
- Interpretarea corectǎ a rezultatelor obținute cu ajutorul acestor instrumente.

1
3. Observația fenomenelor din natură:
- Efectuarea de observaţii sistematice şi precis definite ale fenomenelor naturale sau ale
unor experimente simple.
- Interpretarea şi explicarea observaţiilor făcute.
4. Identificarea principiilor și conceptelor științifice:
- Utilizarea principiilor și conceptelor specifice fizicii pentru interpretarea diferitelor
fenomene din viața cotidianǎ
5. Realizarea experimentului ştiinţific.

C.Competențe derivate:
1. Aplicarea principiilor fizicii în rezolvarea problemelor practice:
- Aplicarea legilor și principiilor fizice pentru a rezolva probleme practice sau exerciții
specifice.
- Utilizarea formulelor și relațiilor matematice în contexte reale.
2. Analiza și interpretarea rezultatelor experimentale:
- Colectarea și înregistrarea datelor experimentale cu ajutorul instrumentelor de măsurare.
- Interpretarea rezultatelor obținute și tragerii de concluzii bazate pe acestea.
3.Argumentare științifică:
- Formularea unor argumente logice și bazate pe cunoștințele de fizică pentru a susține
ideile sau concluziile proprii.
- Exprimarea opiniei personale referitoare la anumite fenomene sau experimente, având la
bază cunoștințele teoretice.
4. Integrarea cunoștințelor de fizică în alte domenii ale vieții cotidiene:
- Identificarea conexiunilor dintre fenomenele din fizică și diverse aspecte ale vieții
cotidiene (ex: tehnologie, transport, energie).
- Transferul conceptelor și principiilor fizicii către situații noi sau încercând să explice
alte fenomene naturale.
5. Conceperea și realizarea unor proiecte experimentale simple:
- Planific area unei serii de experienţe şi observaţii pentru investigaţia unui anumit
fenomen din lumea realǎ.
- Analiz area datelor obţinute şi prezent area concluz iei finale sub forma unui raport sau
prezentare.

 Procedurale (metode didactice):


- conversaţia euristică;

2
- explicaţia;
- descoperirea dirijată;
- fișe de lucru;
 Umane:
- Profesorul cu experienţa sa;
- Elevii cu întrebările şi curiozitatea specifică vârstei;
 De timp:
-50 minute;
 De loc:
-Sala de clasă ;
 Materiale (mijloace de învățământ):
- manualul pentru clasa a VI
- fișe de lucru
 Tipul de organizare al activității:
- frontală, individuală;
 Exemple de activităţi de învăţare:
-

Bibliografie:.

- Manual de fizică pentru clasa a VI a, Ed. Art Klett, aprobat de Ministerul Educației
Naționale prin ordinul de ministru nr. 4765/13.08.2019.

3
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Competențe Metode Mijloace Forme de
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
crt. derivate şi procedee de învăţământ organizare
1 2 3 5 6 7 8 9 10
- Profesorul salută elevii - Salută Conversaţia Activitate
Momentul - Notează absenţele - Se pregătesc pentru euristică frontală
1.
organizatoric lecție
-
- Profesorul realizează reactualizarea - Elevii răspund la Conversaţia Activitate Observarea
cunoştinţelor dobândite de elevi, întrebări euristică frontală sistematică
Reactualizarea
referitoare la noțiune de vector: punct de
2. cunoştinţelor
aplicație, direcție, sens, modul, forța ca
însuşite
mărime vectorială.

- Profesorul anunţă studierea - Elevii notează în Conversaţia Activitate


lecției noi, notează pe tablă titlul lecției caiete titlul lecției euristică - tablă;cretă frontală
Anunţarea şi prezintă modul în care se va desfășura și urmăresc
titlului şi a lecția. explicațiile
3.
obiectivelor profesorului.
lecţiei

4. Comunicarea A1.4. Un corp este în stare de mișcare atunci


/însuşirea B.4. când corpul își schimbă poziția (sau
noilor C.4. distanța) față de reperul ales. - Elevii discută, Conversaţia Activitate Observarea
cunoştinţe răspund la întrebări. euristică manual frontală sistematică
Un corp este în stare de repaus atunci
când corpul nu își schimbă poziția (sau
distanța) față de reperul ales.

4
De exemplu:

Ești în laboratorul de fizică, în bancă, la ora Elevii discută,


de fizică. În ce stare mecanică te afli, în răspund la întrebări
mișcare sau în repaus ? Explicația Activitate Observarea
Conversaţia frontală sistematică
Dacă îți alegi ca reper: banca, peretele, euristică
tabla etc. ești în stare de repaus, deoarece
față de aceste repere, nu îți schimbi
manual
distanța.

Dacă îți alegi ca reper: un călător de pe


stradă, o pasăre care zboară pe la - Elevii urmăresc
fereastra, Soarele, Luna etc. ești în stare explicațiile, și sunt
de mișcare, deoarece față de aceste repere capabili să
îți schimbi distanța. stabilească
concluzii.
- Elevii notează
informațiile noi.
Spunem că mișcarea și repausul sunt stări
relative, deoarece ele depind de reperul - Elevii notează
ales. Deci putem fi într-un anumit moment informațiile noi.
de timp atât în mișcare, cât și în repaus în
funcție de reperul ales. - Elevii notează
informațiile noi.
Însă nu putem spune despre un corp că
este și în mișcare și în repaus, la un anumit
moment și față de același reper.
Activitate
frontală Observarea
Explicația sistematică

În tot Universul nu există un corp (reper)


absolut fix, pentru că nu există un corp în Conversaţia
repaus absolut. Toate corpurile sunt în euristică
mișcare unele față de altele, pentru că în Elevii notează
realitate, reperul ales se află el însuși în informațiile noi

5
mișcare față de alte repere.
Activitate Observarea
De exemplu eu în mașină sunt în repaus frontală sistematică
față de ea. Dar mașina se mișcă față de
șosea. Șoseaua se mișcă față de Pământ Explicația
odată cu el. Pământul se mișcă față de
propria axă și față de Soare și alte corpuri
Elevii notează
cerești. Sistemul nostru solar este în
mișcare față de Galaxia noastră, Calea
informațiile noi Conversaţia
Lactee. Galaxia noastră este în mișcare euristică Activitate Observarea
față de celelalte galaxii din Univers. frontală sistematică

Dar când studiem mișcarea unui mobil față


de un sistem de referință (notat S.R.),
considerăm reperul lui fix.

Elevii notează Explicația


informațiile noi Activitate Observarea
Traiectoria este linia descrisă de un mobil frontală sistematică
în mișcare față de un reper (linia care se
obține prin unirea tuturor punctelor care
constituie pozițiile succesive ale mobilului).

Clasificarea traiectoriei:
Elevii rezolvă Fișe de lucru
1. Traiectoria rectilinie este o linie dreaptă.
exercițiile propuse

6
Exemple: Elevii participă la
discuții și notează
 Traiectoria mașinii față de sol; informațiile noi
 Mișcarea pistonului unei seringi față
de seringă;
 Mișcarea unui alergător la cursa de
100m etc.

Manual
Elevii notează
2. Traiectoria curbilinie este o linie curbă.
informațiile noi

Exemple:

 Traiectoria unei mingii aruncate


față de sol;
 Mișcarea unei lămpi roșii fixată pe
roata bicicletei etc.

Elevii notează
informațiile noi
3. Traiectoria circulară este un cerc.

7
Exemple:

 Traiectoria unei roți față de axul ei


(centrul ei); Fișe de lucru
 Traiectoria unei cabine din parcul
de distracții față de axul ei;
 Mișcarea unei lămpi roșii fixată pe
roata bicicletei față de ax etc.

4. Traiectoria punctiformă este un punct: .

Exemple:

 Traiectoria oricărui corp față de el


însuși.

8
- Se fac aprecieri generale şi .
individuale atât privind implicarea
lor în predarea noilor cunoştinţe cât
și în rezolvarea sarcinior din fișele
de lucru
Fixarea,
sistematizarea
cunoştinţelor și
5.
aprecierea
Observarea
activității
Conversația sistematică
elevilor
euristică Temă de lucru
în clasă

Tema pentru
6.
acasă

S-ar putea să vă placă și