Proiect Didactic de Lectie: 5.protecţia Propriei Persoane, A Celorlalţi Şi A Mediului Înconjurător

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

Data:
Unitatea de învățământ:
Profesor de fizică : Rosca-Vasile Bogdan -Marian
Clasa :a VI-a
Disciplina: FIZICĂ (Programa Școlară aprobată prin Ordinul Ministrului Educaţiei Naționale
cu nr. 3393 / 28.02.2017)
Unitatea de învăţare: "CONCEPTE DE BAZĂ ÎN FIZICĂ. MĂRIMI
FIZICE"
Titlul lecţiei: Mărimi fizice
Tipul de lecţie: lecţie de predare-învățare
Competente generale urmărite:
 1.Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor fizice, a terminologiei, a conceptelor, a
legilor şi a metodelor specifice domeniului; explicarea funcţionării şi utilizării unor
produse ale tehnicii întâlnite în viaţa de zi cu zi
 2.Investigarea ştiinţifică experimentală şi teoretică
 3.Rezolvarea de probleme practice şi teoretice prin metode specifice
 4Comunicarea folosind limbajul ştiinţific

 5.Protecţia propriei persoane, a celorlalţi şi a mediului înconjurător


Competenţe specifice urmărite:
 1. Comunicarea în domeniul fizicii:
- Comunicarea corectă și coerentă a ideilor și rezultatelor experimentale într-o formă
adecvată.
- Folosirea limbajului specific și a terminologiei științifice în explicații și argumentații.
2. Utilizarea instrumentelor de măsurare:
 - Utilizarea corectă și sigurǎ a instrumentelor de mǎsurǎ (ex: riglǎ, cronometru,
termometru) pentru efectuarea experimentelor.
- Interpretarea corectǎ a rezultatelor obținute cu ajutorul acestor instrumente.
3. Observația fenomenelor din natură:
- Efectuarea de observaţii sistematice şi precis definite ale fenomenelor naturale sau ale
unor experimente simple.
- Interpretarea şi explicarea observaţiilor făcute.

1
4. Identificarea principiilor și conceptelor științifice:
- Utilizarea principiilor și conceptelor specifice fizicii pentru interpretarea diferitelor
fenomene din viața cotidianǎ
5. Realizarea experimentului ştiinţific.
 Competențe derivate:
1. Aplicarea principiilor fizicii în rezolvarea problemelor practice:
- Aplicarea legilor și principiilor fizice pentru a rezolva probleme practice sau
exerciții specifice.
- Utilizarea formulelor și relațiilor matematice în contexte reale.
2. Analiza și interpretarea rezultatelor experimentale:
- Colectarea și înregistrarea datelor experimentale cu ajutorul instrumentelor de
măsurare.
- Interpretarea rezultatelor obținute și tragerii de concluzii bazate pe acestea.
3.Argumentare științifică:
- Formularea unor argumente logice și bazate pe cunoștințele de fizică pentru a
susține ideile sau concluziile proprii.
- Exprimarea opiniei personale referitoare la anumite fenomene sau experimente,
având la bază cunoștințele teoretice.
4. Integrarea cunoștințelor de fizică în alte domenii ale vieții cotidiene:
- Identificarea conexiunilor dintre fenomenele din fizică și diverse aspecte ale vieții
cotidiene (ex: tehnologie, transport, energie).
- Transferul conceptelor și principiilor fizicii către situații noi sau încercând să
explice alte fenomene naturale.
5. Conceperea și realizarea unor proiecte experimentale simple:
- Planific area unei serii de experienţe şi observaţii pentru investigaţia unui anumit
fenomen din lumea realǎ.
- Analiz area datelor obţinute şi prezent area concluz iei finale sub forma unui
raport sau prezentare.
 Procedurale (metode didactice):
- conversaţia euristică;
- explicaţia;
- descoperirea dirijată;
- fișe de lucru;

2
 Umane:
- Profesorul cu experienţa sa;
- Elevii cu întrebările şi curiozitatea specifică vârstei;
 De timp:
-50 minute;
 De loc:
-Sala de clasă ;
 Materiale (mijloace de învățământ):
- manualul pentru clasa a VI
- fișe de lucru
 Tipul de organizare al activității:
- frontală, individuală;
 Exemple de activităţi de învăţare:
-

Bibliografie:.

- Manual de fizică pentru clasa a VI a, Ed. Art Klett, aprobat de Ministerul Educației
Naționale prin ordinul de ministru nr. 4765/13.08.2019.

3
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Competențe Metode Mijloace Forme de
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
crt. derivate şi procedee de învăţământ organizare
1 2 3 5 6 7 8 9 10
- Profesorul salută elevii - Salută Conversaţia Activitate
Momentul - Notează absenţele - Se pregătesc pentru euristică frontală
1.
organizatoric lecție
-
- Profesorul realizează reactualizarea - Elevii răspund la Conversaţia Activitate Observarea
cunoştinţelor dobândite de elevi, întrebări euristică frontală sistematică
Reactualizarea
referitoare la noțiune de vector: punct de
2. cunoştinţelor
aplicație, direcție, sens, modul, forța ca
însuşite
mărime vectorială.

- Profesorul anunţă studierea - Elevii notează în Conversaţia Activitate


lecției noi, notează pe tablă titlul lecției caiete titlul lecției euristică - tablă;cretă frontală
Anunţarea şi prezintă modul în care se va desfășura și urmăresc
titlului şi a lecția. explicațiile
3.
obiectivelor profesorului.
lecţiei

4. Comunicarea
/însuşirea Profesorul supune atenției elevilor
noilor C1 imaginea nr. 1 din manual, pag. 43. - Elevii discută, Conversaţia Activitate Observarea
cunoştinţe C2 răspund la întrebări. euristică manual frontală sistematică

Profesorul discută cu elevii referitor la

4
forța cu care acționează grupurile de
sportivi în raport cu forța exercitată de
fiecare sportiv.
Profesorul supune atenției elevilor Elevii discută,
imaginea nr. 4 din manual, pag. 43 răspund la întrebări Explicația Activitate Observarea
Conversaţia frontală sistematică
euristică
C1
C2 manual

Concluzie: Când mai multe forțe paralele - Elevii urmăresc


și de același sens acționează simultan explicațiile, și sunt
asupra aceluiași corp, acestea își capabili să
suprapun efectul și pot fi înlocuite cu o stabilească
singură forță, având modulul egal cu concluzii.
C6 suma modulelor forțelor ce acționează - Elevii notează
C7 simultan. informațiile noi.
Profesorul definește: Forțele concurente
au același punct de aplicație sau direcțiile - Elevii notează
lor se intersectează într-un punct. informațiile noi.

Profesorul definește: - Elevii notează


Rezultanta a două sau mai multe forțe informațiile noi.
concurente care acționează simultan Activitate
asupra unui corp, este o forță , ce produce frontală Observarea
același efect asupra acelui corp ca și Explicația sistematică
forțele pe care aceasta le înlocuiește și
este egală cu suma vectorială a acestor
Conversaţia
forțe : euristică

Elevii notează

5
informațiile noi
Profesorul definește: Activitate Observarea
Regula paralelogramului Pentru a aduna frontală sistematică
C6 două forțe, se translează vectorii asociați
C7 forțelor, astfel încât să aibă același punct Explicația
de aplicație, apoi se construiește
paralelogramul ce are ca laturi forțele
concurente (din vârful fiecărei forțe Elevii notează Conversaţia
se duce câte o paralelă la direcția informațiile noi euristică Activitate Observarea
celeilalte forțe). frontală sistematică

Profesorul explică :
Rezultanta forțelor este reprezentată de
diagonala paralelogramului dusă din
originea forțelor.
Explicația
Elevii notează Activitate Observarea
informațiile noi frontală sistematică

Modulul forței rezultante a două forțe


concurente depinde de unghiul format de
direcțiile celor două forțe, și de modulele
forțelor.
C4 Profesorul propune elevilor rezolvarea Fișe de lucru
Fișei de lucru nr 1. Elevii rezolvă
În urma rezolvării Fisei nr. 1 profesorul exercițiile propuse
împreună cu elevii va concluziona:
Modulul forței rezultante a două forțe
concurente depinde de unghiul
format de direcțiile celor două forțe,
și de modulele forțelor, astfel:
- scade pe măsură ce unghiul dintre
direcțiile forțelor concurente , crește
6
(sau crește pe măsură ce unghiul
dintre direcțiile forțelor concurente, Elevii participă la
scade); discuții și notează
- crește, dacă modulele forțelor , cresc informațiile noi

-are valoare minimă când unghiul dintre


forțele concurente este 180grade și
maximă cțnd unghiul are valoarea
de 0 grade Manual

Profesorul supune atenției elevilor fig 1 Elevii notează


pag. 45 informațiile noi

C1
C2
C4

Și problematizează: Fiecare jucător din


grămadă (1) acționează cu o forță. În ce
sens se va deplasa grămada?
Concluzie:
Grămada jucătorilor se va deplasa în
sensul rezultantei forțelor exercitate de
jucători.
Profesorul definește:
Regula triunghiului pentru compunerea a
doi vectori. Pentru a determina rezultanta
Elevii notează
a două forțe prin regula triunghiului, se
informațiile noi
plasează forțele una după cealaltă
(punctul de aplicație al unei forțe
coincide cu vârful celeilalte). Rezultanta
celor două forțe are punctul de aplicație
în punctul de aplicație al primei forțe și
vârful în vârful celei de a doua forțe.
7
Fișe de lucru
Elevii primesc fișe cu problemă rezolvată
C7
Fisa nr. 3
C8
Elevii cu CES primesc Fișa nr. 2

- Se fac aprecieri generale şi .


individuale atât privind implicarea
lor în predarea noilor cunoştinţe cât
și în rezolvarea sarcinior din fișele
de lucru
Fixarea,
sistematizarea
cunoştinţelor și
5.
aprecierea
Observarea
activității
Conversația sistematică
elevilor
euristică Temă de lucru
în clasă

Tema pentru
6.
acasă

8
9

S-ar putea să vă placă și