23.căldura, Mărime de Proces

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

Data:
Unitatea de învățământ:
Profesor de fizică : Rosca-Vasile Bogdan -Marian
Clasa :a VIII-a
Disciplina: FIZICĂ (Programa Școlară aprobată prin Ordinul Ministrului Educaţiei Naționale
cu nr. 3393 / 28.02.2017)

Unitatea de învăţare :FENOMENE TERMICE

Titlul lecţiei: Căldura, mărime de proces

Tipul de lecţie: lecţie de predare-învățare

Competente generale urmărite:


1. Să utilizeze cunoștințele teoretice și experimentale pentru a explica fenomenele
fizice și pentru a rezolva probleme practice.
2. Să folosească corect limbajul specific al fizicii pentru a comunica idei și rezultate
în mod clar și precis.
3. Să utilizeze metode științifice adecvate pentru a investiga fenomenele naturale,
inclusiv planificarea, desfășurarea și interpretarea experimentelor.
4. Să colecteze, să analizeze și să interpreteze datele experimentale obținute folosind
instrumente specifice ale fizicii, cum ar fi cronometrele, termometrele sau
osciloscoapele.
5. Să dezvolte o atitudine critică față de informațiile științifice prezentate în mass-
media sau în alte surse și să evalueze argumentele bazate pe evidențe științifice
solide.
6. Să colaboreze eficient cu alți elevi în cadrul activităților de laborator sau
proiectelor de grup din domeniul fizicii.
Competenţe specifice urmărite:
1. Să identifice și să descrie principiile fundamentale ale termodinamicii, cum ar fi
legea conservării energiei, transferul de căldură sau transformările energetice.
2. Să explice legile mișcării, cum ar fi legea inerției sau legea acțiunii și reacțiunii, și

1
să rezolve probleme legate de mișcare rectilinie uniformă, mișcare uniform variată
sau mișcare circulară.
3. Să utilizeze conceptele de forțǎ Și masǎ pentru a calcula forțele și accelerațiile în
diferite situații, cum ar fi forța de frecare sau forța gravitationalǎ.
4. Sǎ explice principiul conservarii energiei mecanice Și sǎ rezolve probleme legate
de energia cineticǎ Și potenţialā.
5. Sǎ utilizeze cunoştinţele despre proprietatile conductoare ale materialelor pentru
a explica fenomenele electrice simple, cum ar fi circuitul electric simplu sau efectul
termic al curentului electric.
6. Sǎ analizeze grafice care reprezintā relatiile dintre marimile fizice ȘI sā
interpreteze informaţiile prezentate în aceste grafice.
7. Sâ identifice sursa unei erori într-un experiment științific complex și să propunată
modalitati de îmbunatăţire a experimentului.
Competențe derivate:
1. Să aplice cunoștințele despre forțe și mișcare pentru a rezolva probleme practice
legate de mașini simple, cum ar fi pârghii sau planuri înclinate.
2. Să utilizeze conceptul de presiune și legea Pascal pentru a explica fenomenele
legate de presiunea fluidelor, cum ar fi funcționarea hidrostatică sau hidraulica.
3. Să interpreteze informațiile prezentate în diagrame și grafice care prezintă
relațiile dintre marimile fizice, cum ar fi viteza versus timpul sau accelerația versus
forța.
4. Să rezolve probleme legate de cantitatea de căldură transferată între diferite
corpuri într-un sistem termodinamic, utilizând conceptele de capacitate termicǎ Și
schimbǎri ale temperaturii.
5. Sǎ calculeze puterea consumatā sau produsā într-un circuit electric simplu
utilizând relatiile dintre tensiune, curent si rezistenta electricâ.
6. Sâ evalueze informaţii şi să argumenteze concluzii bazate pe date experimentale
obţinute prin mǎsurǎtori folosind instrumente specifice ale fizicii, precum
osciloscoapele sau senzorii adecvati.
7. Sa elaboreze un raport coerent si structurat al unui experiment stiintific realizat
in laboratorul de fizicā, prezentand metodele utilizate si rezultatele obţinute

 Procedurale (metode didactice):

2
- conversaţia euristică;
- explicaţia;
- descoperirea dirijată;
- fișe de lucru;
 Umane:
- Profesorul cu experienţa sa;
- Elevii cu întrebările şi curiozitatea specifică vârstei;
 De timp:
-50 minute;
 De loc:
-Sala de clasă ;
 Materiale (mijloace de învățământ):
- manualul pentru clasa a VI
- fișe de lucru
 Tipul de organizare al activității:
- frontală, individuală;
 Exemple de activităţi de învăţare:
-

Bibliografie:.

- Manual de fizică pentru clasa a VIII a, Ed. Art Klett, aprobat de Ministerul Educației
Naționale prin ordinul de ministru nr. 4765/13.08.2019.

3
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Competențe Metode Mijloace Forme de
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
crt. derivate şi procedee de învăţământ organizare
1 2 3 5 6 7 8 9 10
- Profesorul salută elevii - Salută Conversaţia Activitate
Momentul - Notează absenţele - Se pregătesc pentru euristică frontală
1.
organizatoric lecție
-
- Profesorul realizează reactualizarea - Elevii răspund la Conversaţia Activitate Observarea
cunoştinţelor dobândite de elevi, întrebări euristică frontală sistematică
Reactualizarea
referitoare la noțiune de vector: punct de
2. cunoştinţelor
aplicație, direcție, sens, modul, forța ca
însuşite
mărime vectorială.

- Profesorul anunţă studierea - Elevii notează în Conversaţia Activitate


lecției noi, notează pe tablă titlul lecției caiete titlul lecției euristică - tablă;cretă frontală
Anunţarea şi prezintă modul în care se va desfășura și urmăresc
titlului şi a lecția. explicațiile
3.
obiectivelor profesorului.
lecţiei

4. Comunicarea A1.2.3.4 Atingerea stării de echilibru termic se poate


/însuşirea B3.6 explica astfel: când punem un corp mai rece
noilor C6.7 în contact cu un alt corp mai cald între ele are - Elevii discută, Conversaţia Activitate Observarea
cunoştinţe loc un transfer de energie astfel: răspund la întrebări. euristică manual frontală sistematică
Corpul mai cald transferă energie
corpului mai rece și corpul mai rece
primește energie de la corpul mai
cald.

Prin ciocnirea moleculelor celor


două corpuri se realizează un transfer
de energie de la moleculele cu

4
energie cinetică mai mare (care au
temperatura mai mare) spre cele cu
energie cinetică mai mică.
Elevii discută,
Corpul mai rece se încălzește, iar răspund la întrebări Explicația Activitate Observarea
cel mai cald se răcește. Conversaţia frontală sistematică
euristică
Transferul de energie încetează
când corpurile ajung la echilibru manual
termic, adică la aceeași temperatură.

Pentru a măsura acest transfer de energie s-a


introdus o mărime fizică, numită căldură.
- Elevii urmăresc
Căldura (simbolul Q) este o mărime fizică ce
explicațiile, și sunt
măsoară energia transferată, numai prin
mișcarea dezordonată a moleculelor dintre capabili să
două corpuri aflate în contact termic. Fiind stabilească
un transfer de energie, căldura are aceeaşi concluzii.
unitate de măsură în Sistemul Internațional - Elevii notează
ca și energia și lucrul mecanic: informațiile noi.

- Elevii notează
Căldura este o mărime de proces, adică ea informațiile noi.
măsoară transferul de energie dintre două
stări termice diferite, care are loc într-un - Elevii notează
informațiile noi.
interval de timp. Observație Activitate
Nu putem spune că într-o anumită stare frontală Observarea
corpul, are o anumită căldură. Într-un anumit Explicația sistematică
proces corpul poate ceda sau poate primi
căldură.
Conversaţia
O altă unitate de măsură, derivată,
euristică
pentru căldură este caloria:
1 cal = 4,18 J
Elevii notează

5
informațiile noi
Activitate Observarea
frontală sistematică

Explicația

Elevii notează Conversaţia


informațiile noi euristică Activitate Observarea
frontală sistematică

Explicația
Elevii notează Activitate Observarea
informațiile noi frontală sistematică

Fișe de lucru
Elevii rezolvă
exercițiile propuse

6
Elevii participă la
discuții și notează
informațiile noi

Manual

Elevii notează
informațiile noi

Elevii notează
informațiile noi

7
Fișe de lucru

- Se fac aprecieri generale şi .


individuale atât privind implicarea
lor în predarea noilor cunoştinţe cât
și în rezolvarea sarcinior din fișele
de lucru
Fixarea,
sistematizarea
cunoştinţelor și
5.
aprecierea
Observarea
activității
Conversația sistematică
elevilor
euristică Temă de lucru
în clasă

Tema pentru
6.
acasă

8
9

S-ar putea să vă placă și