A1 - Composite Beam PDF
A1 - Composite Beam PDF
A1 - Composite Beam PDF
=
p
p
p
a
p
D
D h
D
b
N
r
( )
8 . 0
85 . 0
s
=
p
p
p
a
p
D
D h
D
b
N
r
( )
p s e cu c
D D B f R = 45 . 0
y s
Ap R =
( )
(
+ =
2 2
p s
c
s
s s pc
D D
R
R
D
D
R M
Assignment: Composite Beam Design
Course: Advanced Design of Steel Structure
Page 4/6
Referance Calculation
M
c
= M
s
+ K (M
pc
M
s
) =
760.93 kNm
> 621.5 0k
BS 5950 1 stud, Stress block method
Part 3.1 Partial connection
App B Since Rq< Rs and Rq< Rc, L,16 and Rq/Rs>0.4
Rf= Btp
y
= 663.22 kN
Rw= Rs- 2Rf = 1,024.81 kN
Case 4: R
q
> R
w
(plastic neutral axis lies in flange):
M
pc
= 697.65 kNm
> 621 kNm ok
BS 5950 2 stud, Linear interpolation method
Part 3.1 Positive moment, Full shear connection
App B Since Rs< Rc, case 2b
= 768.21 kNm
K= Rq/Rs = 0.98 > 0.4
M
c
= M
s
+ K (M
pc
M
s
)
= 760.00 kNm
> 621 kNm
BS 5950 2 stud, Stress block method
Part 3.1 Partial connection
App B Since Rq< Rs and Rq< Rc , L<16 and Rq/Rs >0.4
Rf= Btp
y
= 663.22 kN
Rw= Rs- 2Rf = 1,024.81 kN
Case 4: R
q
> R
w
(plastic neutral axis lies in flange):
M
pc
= 766.47 kNm
> 621 kNm ok
Summary of Moment capacity
1
2 760 724.9
> 621
Stud per
Trough Linear Interpolation Stress block
Moment Capacity (kNm Design factored
Moment (kNm)
760.93 697.65
( ) ( )
4 2 2
2
T
R
R R D D
R
R
D R
D
R M
f
q s p s
c
q
s q s pc
+ =
( )
(
+ =
2 2
p s
c
s
s s pc
D D
R
R
D
D
R M
( ) ( )
4 2 2
2
T
R
R R D D
R
R
D R
D
R M
f
q s p s
c
q
s q s pc
+ =
Assignment: Composite Beam Design
Course: Advanced Design of Steel Structure
Page 5/6
Referance Calculation
Serviceability Limit State
Composite elastic section properties
Elastic Nutral Axis from the surface of the slab.
r= A/(B
e
(D
s
-D
p
)) = 0.04
= 10.00
= 133.70 mm
Uncracked Inertia
= 92904 cm
4
Steel = 2,043.19 cm
3
Concrete = 69,489 cm
3
Irreversible deformation
Elastic stresses in the construction stage
Dead load = 5.00 kN/m
2
W= 5 x 10 x 3.5 = 175.00 kN
M= 175 x 10 / 8 = 218.75 kNm
f
steel
=M/Z
x
=218.75x10
6
/(1300X 10
3
) 168.27
N/mm
2
Elastic stresses in the composite stage
Imposed load = 4.50 kN/m
2
W= 4.5 x 10 x 3.5 = 157.50 kN
M= 157.5 x 10/ 8 = 196.88 kNm
f
steel
=M/Z
x
=196.88x10
6
/(2043X 10
3
) = 96.37
N/mm
2
Combined Stress
f
steel
= 168.27 + 96.37 = 264.64
N/mm
2
< 275 N/mm
2
ok
f
conc
= 196 x 10
6
/(69486 x 10
3
) = 2.82
< 0.5 f
cu
= 15 N/mm2 ok
Serviceability stress satisfactory.
Deflection
Construction stage
Dead load = 5.00
W= 5 x 10 x3.5 = 175.00
= 37.80 mm
< L/ 250=40 mm ok
2
+
2
+
(1+
)
( ) ( )( )
( ) | |
p s e e
p s p s e
e
p s e
x c
D D B A
D D D D D B A D D B
I I
+
+ +
+
+ =
o o 4 12
2 3
) /(
g s g t
y D D I Z + =
c e g c
y I Z / o =
= 5
3
384
Assignment: Composite Beam Design
Course: Advanced Design of Steel Structure
Page 6/6
Referance Calculation
Construction stage
Dead load = 4.50
W= 5 x 10 x3.5 = 157.50
= 10.76 mm
< L/ 250=40 mm ok
Taking account of the effect of slip
Deflection for the steel beam acting alone
= 34.00 mm
= 10.89 mm
<L/360 ok
= 5
3
384
0
=10.76 x 92904 / 29400