Contoh RPH PLC

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Toolkit LS 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

Sekolah S.M.K Chini Timur Tarikh 24/ 4/2019


Tingkatan/Kelas 1 kompeten Waktu 12.50 – 1.50
Saiz kelas 15 org Tempoh (minit) 60 minit
Mata Pelajaran Geografi Bidang Pembelajaran Kemanusiaan
Topik Bentuk muka bumi
Tema 2.0
Konsep Utama Geografi fizikal
Rasional
Objektif Pembelajaran 2.2.1 Membincangkan pelbagai bentuk muka bumi di Malaysia.
Pelajar dapat :
1. Meyatakan empat muka bumi di Malaysia dengan betul.
Hasil Pembelajaran
2. Memberikan contoh lokasi pelbagai bentuk muka bumi bedasarkan peta Malaysia dengan tepat.

Pengetahuan Lepas Murid Kepelbagian bentuk muka bumi di Malaysia.


Kemahiran Saintifik dan Pelajar mengaitkan ketinggian sesuatu tempat degan suhu yang sejuk.
Kemahiran Berfikir
Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai Pelajar menghargai alam sekitar.
Patriotisme
(1) Rujukan Buku teks, internet
Sumber Pengajaran dan
(3) Alat lcd
Pembelajaran
(5) Bahan Kertas sebak, pen maker.
Pendekatan 1 stay 2 stray
Pengajaran

1
Toolkit LS 1

Perkembangan Kandungan / Proses Pengajaran dan Pembelajaran


Jangkaan Pemikiran Catatan/Nota
Pengajaran Konsep (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
Murid

Fasa 1 Tontonan - Tangangan video kepada pelajar - Murid menghayati


video kepada tentang tumbuhan dan kesegaran video yang
SET INDUKSI / pelajar tempat-tempat pelancungan di ditayangkan dan
PENGENALAN Malaysia. cuba menganalisis
( 5 minit) - Guru menyatakan objektif bagi tajuk yang
pembalajaran yang akan akan diajar oleh
disampaikan pada hari ini. guru.

Fasa 2 Proses - Pelajar akan diberikan kepada - Pelajar akan


pembentukan empat kumpulan. menulis isi yang
PERKEMBANGAN kumpulan - Setiap kumpulan akan diberikan akan dibentangkan
(Penerokaan) tajuk yang berbeza iaitu tanah dengan
( 20 minit) tinggi, tanah pamah, persisir pantai menggunakan peta
dan saliran. buih.
- Setiap kumpulan akan dibekalkan
dengan kertas sebat dan pen
marker.
- Pelajar diminta untuk menganalisis
dan dan menuliskan maklumat yang
berkaitan tajuk meraka dalam
bentuk peta buih.

2
Toolkit LS 1

Fasa 3 1 Stay 3 Strey - Pelajar akan bergerak mengikut - Wakil dari kumpulan
kumpulan ke kumpulan yang akan menerangkan
PERKEMBANGAN berbeza untuk mendapatkan hasil dapatan dari
(Penerangan) maklumat bagi tajuk yang berbeza. kumpulan kepada
( 15 minit) - Sorang dari setiap kumpulan akan yang lain.
kekal di tempat kumpulan masing-
masing bagi menerangkan hasil
dapatakan kerja kumpulan yang
akan dipantau oleh guru.
-
Fasa 4
- Pelajar akan menjawab kuiz yang - Pelajar akan
PERKEMBANGAN Pelajar akan telah disediakan oleh guru dalam menjawab kuiz
(Aplikasi / menjawab kiuz. bentuk e-kuiz ( quizziz.com)
Penelitian) - Pelajar akan jawab satu daripada
( 15 minit) soalan tersebut secara bergilir-gilir
- Penilaiyan pelajar akan dinilai dari
kerja rumah yang disediakan
berbentuk kuiz dalam talian.

Fasa 5 Tontonan video - Pelajar akan ditunjukkan lagi video - Pelajar akan
dan reflaksi yang akan merangkumi tajuk yang menghayati video
PENUTUPAN bersama guru. diajar pada hari semasa. sebagai pengukuhan
(Pentaksiran) - Guru memberikan reflaksi terhadap penyajaran pada
( 5 minit) tajuk yang diajar. hari ini.

3
Toolkit LS 1

Nota: Template ini adalah sebagai panduan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian [RPH] / Lesson Plan.
Ia boleh diubahsuai mengikut kesesuaian.

You might also like