Rancangan Mengajar PDPC Berkesan - Teknologi Makanan

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SAINS TINGKATAN 5 KELAS 5B

TARIKH / HARI 25 JUN 2019 / SELASA MASA 1130 - 1230

6.1 Menganalisa kaedah dan bahan


BIDANG 6. TEKNOLOGI MAKANAN DAN
TOPIK yang digunakan dalam teknologi
PEMBELAJARAN PENGHASILAN MAKANAN
pemprosesan makanan

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


OBJEKTIF 1. memerihalkan pemprosesan makanan,
PEMBELAJARAN/ 2. memberi contoh makanan yang telah diproses,
3. menyatakan sekurang-kurang 4 tujuan memproses makanan,
KRITERIA KEJAYAAN 4. menerangkan dengan contoh teknologi yang digunakan dalam pemprosesan dan
pembungkusan makanan,

1. Guru menunjukkan gambar sampel makanan segar dan makanan yang telah diproses.
Membincangkan tentang perkara yang berikut :
(a) makanan yang telah diproses dan contoh,
(b) tujuan memproses makanan

2. Murid diagihkan kepada 8 kumpulan diagihkan satu tajuk membincangkan tentang teknologi
yang digunakan pemprosesan makanan seperti:
a) Pemprosesan makanan
i. pempasteuran
ii. pendehidratan
AKTIVITI
iii. penyejukbekuan
PENGAJARAN &
iv. kering beku
PEMBELAJARAN (P&P)
v. pendinginan
vi. penyinaran
b) pembungkusan makanan seperti:
i. pengetinan
ii. pembungkusan vakum

3. Murid membentang hasil perbincangan hasil perbincangan kumpulan secara gallery walk
Hot seat.
4. Murid diberi latihan pengukuhan

Modul Subjek /
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
Modul HEBAT

ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Model/Gambar/Carta


Kerja Lain-lain : ______________

Gallary Walk Hot Seat Tanyangan Slide Three Stray One Stay

Think Pair Share Pembentangan Tanyangan video ………………………………


AKTIVITI PAK-21
Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir

PETA PEMIKIRAN Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir


Peta Dakap Peta Titi
i-THINK

……. / …… orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.

……. / …… orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Mesyuarat / Kursus


REFLEKSI
ditangguhkan kerana
Program Sekolah : __________________________

Aktiviti Luar

Cuti Rehat / Cuti Sakit

CATATAN
TUGASAN KUMPULAN LEMBARAN AKTIVITI
1. SETIAP KUMPULAN AKAN DIAGIHKAN SATU TAJUK PERBINCANG DALAM
KUMPULAN MELALUI CABUTAN UNDI
A) TEKNOLOGI PEMPROSESAN MAKANAN
1. PEMPASTERAN ( PAUSTEURISATION)
2. PENDEHIDRATAN (DEHYDARATION)
3. PENYEJUKBEKUAN ( DEEP FREEZING)
4. PENYEJUKBEKUAN KERING ( FREEZE DRYING)
5. PENDINGINAN ( CHILLING OR REFRIGERATION)
6. PENYINARAN ( IRRADATION)

B) TEKNOLOGI PEMBUNGKUSAN MAKANPEMPAUSTEURAN


7. PENGETINAN (CANNING)
8. PEMBUNGKUSAN VAKUM ( VACUUM PACKAGING)

2. HASIL PERBINCANGAN KUMPULAN MESTILAH MENGANDUNGI MAKLUMAT


2.1 KAEDAH
2.2 KELEBIHAN DAN KEKURANGAN
2.3 JENIS /CONTOH MAKANAN

3. SETIAP KUMPULAN AKAN MEMBENTANG HASIL KERJA SECARA HOT SEAT DAN
GALLERY WALK
PEMPASTEURAN
PENDEHIDRATAN
PENYEJUKBEKUAN
PENDINGINAN
PENYEJUKBEKUAN KERING
PENYINARAN
PENGETINAN
PEMBUNGKUSAN VAKUM
TEKNOLOGI PEMPROSESAN DAN PEMBUNGKUSAN MAKANAN

KAEDAH CARA CONTOH MAKANAN KEBAIKAN KELEMAHAN


PEMPASTEURAN
[PASTEURIZATION]

PENDEHIDRATAN
[DEHYDRATION]

PENYEJUKBEKUAN
[FREEZING]

PENYEJUKBEKUAN KERING
[DRY FREEZING]

PENDINGINAN
[CHILLING]

PENYINARAN
[IRRADIATION]

PENGETINAN
[CANNING]

PEMBUNGKUSAN VAKUM
[VACUM PACKAGING]

You might also like